3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Takie zaniedbanie może słono kosztować
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Takie zaniedbanie może słono kosztować

Za oknem mamy iście zimowy krajobraz. Biały puch pojawił się na ulicach i chodnikach, spora część zalega również na dachach. I tu zaczynają się kłaniać przepisy prawa budowlanego. Kto powinien usunąć śnieg z dachu? Ile kosztuje ignorowanie tego przepisu?

Nadmiar śniegu na dachu może spowodować jego zawalenie. Śnieg i lód na krawędzi dachu mogą z kolei zagrażać przechodniom. Stąd też zapisy ustawy Prawo budowlane mówiące jasno kto odpowiada za bezpieczeństwo obiektu.

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska (art. 61 ustawy Prawo budowlane).

Zaniechanie tego obowiązku może skutkować mandatem karnym, a nawet karą pozbawienia wolności. Mandat może nałożyć straż miejska, policja lub nadzór budowlany. Zazwyczaj nie jest on wysoki i wynosi około 500 zł, jednak odmówienie przyjęcia mandatu może skończyć się w sądzie. Wówczas grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł.

Nadmiar śniegu na dachu może spowodować jego zawalenie

Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy Prawo budowlane).

W zależności od regionu kraju, konstrukcja dachu budynku powinna wytrzymać od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów na metr kwadratowy. I tak przykładowo warstwa 20 cm świeżego puchu śniegu zalegająca na powierzchni 1 m kw. waży około 20 kg. Jednak ta sama warstwa starego śniegu zalegająca kilka tygodni może ważyć nawet 60 kg. Takiego dodatkowego obciążenia może nie wytrzymać konstrukcja dachu.

Dlatego tak ważne jest, by cyklicznie kontrolować stan techniczny dachu budynku, zwłaszcza po intensywnych opadach śniegu. To samo dotyczy sopli, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla przechodniów.

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...