16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Rząd luzuje obostrzenia. Kiedy pójdziemy do kina i na basen?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Rząd luzuje obostrzenia. Kiedy pójdziemy do kina i na basen?

W piątek, 5 lutego premier zapowiedział luzowanie obostrzeń. Rząd zdecydował się na otwarcie m.in. hoteli, kin, teatrów, basenów i stoków narciarskich, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Zmiany wejdą w życie z dniem 12 lutego i potrwają dwa tygodnie. Jak to ma wyglądać w praktyce?

– Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji. Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy jakie są dane pandemiczne – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Rząd zdecydował jednak, by od 12 lutego dopuścić otwarcie m.in. hoteli, kin, teatrów, boisk, stoków narciarskich i basenów. – W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie będzie z kinami i teatrami. Tutaj również do 50 proc. dostępnych miejsc – wyjaśniał premier.

Rząd luzuje obostrzenia. Kiedy pójdziemy do kina i na basen?

Ponadto rząd dopuszcza wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety restauracje w trybie stacjonarnym, siłownie, kluby fitness i część działalności gospodarczych nadal będzie zamknięta.

Każdy krok to krok powrotu do normalności, do której chcielibyśmy dojść jak najszybciej. Jeżeli utrzymamy stopniowy rytm otwierania gospodarki to myślę, że kolejne etapy są coraz bliżej przed nami – zapewniał Morawiecki

Podczas konferencji prasowej zarówno minister zdrowia, jak i premier wielokrotnie podkreślali, że jest to warunkowe otwarcie niektórych branż. – Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujacy, ale w sposób warunkowy – ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo – mówił Adam Niedzielski.

Zadowolenia z ostatniej decyzji rządu nie kryje prezes Śremskiego Sportu. – Cieszę się ogromnie, że w końcu możemy powoli wracać do odrobiny normalności. Od 12 lutego basen będzie czynny dla wszystkich, ale w reżimie sanitarnym (50 proc. obłożenia). Szkoda, że nie będą otwarte siłownie, fitness i odnowa biologiczna. Ale cóż, mam nadzieję, że w kolejnym etapie, od marca i te dziedziny zostaną uruchomione – podkreślał Daniel Cicharski.

Źródłofot. KMPR
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...