0.6 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Tak graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Za nami 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nieco inny, z pandemią w tle, ale znów rekordowy. Mieszkańcy powiatu śremskiego stanęli na wysokości zadania i znów wypełnili puszki po brzegi. Ile udało się zebrać?

– W tym roku poszło nam zaskakująco dobrze. Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku – mówi Mariola Kaźmierczak z ksiąskiego centrum kultury. W gminie Książ Wlkp. do puszek wolontariuszy wpadła kwota – 43 157,48 zł. – W tegorocznej orkiestrze zagrało tylko 25 wolontariuszy. Byłam przekonana, że kwota będzie niższa niż w latach ubiegłych, a tu taka niespodzianka – dodaje szefowa sztabu.

Duży udział w ksiąskim wyniku miał OFF ROAD 4×4 we Włościejewkach. Podczas wspólnej zabawy udało im się zebrać 12 059,31 zł. – Również akcja z OSP zadziałała. Dzięki druhom udało nam się dotrzeć niemal do każdego zakątka gminy – wspomina Mariola Kaźmierczak. Ciekawym pomysłem na 29. Finał WOŚP było wspólne morsowanie na plaży w Jarosławkach.

Tak graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Równie rekordowa zbiórka odbyła się w gminie Dolsk. W kweście udział wzięło 35 wolontariuszy. – Drodzy mieszkańcy gminy Dolsk – jesteście wspaniali i macie naprawdę wielkie serca! Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim, którzy w tym roku grali razem z dolskim sztabem – mówi Tomasz Frąckowiak. Dolski sztab zebrał 32 285,18 zł. Kwota ta jest niemal o 10 tys. zł wyższa niż w roku ubiegłym.

Tymczasem śremski sztab – KrówkaMała, również dokonał pierwszych podsumowań. Na konto fundacji WOŚP trafił przelew wysokości 105 196,55 zł. Jednak z pewnością nie jest to pełna kwota zebrana przez wolontariuszy.

Jeszcze nie wszystkie skarbonki zostały zliczone. Trwają licytacje na allegro. Szczegóły podamy wkrótce – wyjaśnia Grzegorz Pawlak

Spory wkład miał w tym roku bieg „Policz się z cukrzycą”. 130 biegaczy dołożyło do orkiestrowej puszki 5 539,56 zł. Na uwagę zasługuje wyjątkowe Światełko do Nieba, które powstało na polu pana Piotra na Kawczu. – To było najbardziej wzruszające „światełko”, jakie widziałam – mówi pani Helena. Musimy przyznać, że na nas również zrobiło wrażenie. „Światełko” można obejrzeć na facebookowym profilu KrówkaMała.

Podczas 29. Finału WOŚP ze śremskim sztabem grało 143 wolontariuszy. KrówkaMała nie zapomniała o najmniejszej gminie w naszym powiecie i także w Brodnicy trwała kwesta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bazą był tzw. „13 Posterunek”, czyli świetlica wiejska w Brodnicy, gdzie można było przyjść, wrzucić przysłowiową złotówkę i otrzymać orkiestrowe serduszko.

W sobotę w Brodnicy zakończyły się orkiestrowe licytacje. Było ich 60, czyli całkiem sporo, a kwota jaką udało się z nich uzyskać przerosła oczekiwania organizatorów. – Z licytacji mamy już ponad 10 tysięcy złotych – mówiła w niedzielę Małgorzata Sajkiewicz, sołtys Brodnicy, która również mocno zaangażowana była w finał w miejscowości. A licytowano sporo. Był m.in. voucher na przelot śmigłowcem, drobne gadżety, a nawet meble!

WOŚP Brodnica

Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyły się domowe wypieki. Tych zabrakło już w sobotę i wieczorem trzeba było ponownie upiec kilka ciast, żeby na niedzielny finał starczyło dla każdego.

Dodatkową atrakcją i wydarzeniem był spływ kajakowy. Kajakarze przepłynęli łącznie 29 kilometrów z Gogolewa do Jaszkowa, gdzie czekało na nich ognisko i ciepły posiłek. Oczywiście także wrzucano datki do puszki.

Dominika Górna/Michał Czubak

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Kuriozalny gol i porażka na koniec jesieni

Apetyty i oczekiwania były znacznie większe. Mimo iż wszystkie jesienne mecze śremianie rozgrywali na boiskach rywali, to celem było miejsce w czołowej trójce i...

Sukces KGW Brodniczanki! Gospodynie jedne z najlepszych w Wielkopolsce

Do 6 października KGW mogła zgłaszać swój akces w konkursie „Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konkurs został...

Wracają obostrzenia covidowe. Od kiedy i kogo będą dotyczyły?

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń krajowych oraz o...