0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Blokował drogę z powodu martwego dzika. Teraz jest sądzony
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Blokował drogę z powodu martwego dzika. Teraz jest sądzony

Michał Kołodziejczak z AgroUnii ma wytoczoną przez KPP w Śremie sprawę sądową o blokowanie drogi. W poniedziałek odbyła się pierwsza rozprawa. Obwinionemu towarzyszyło około 50 rolników.

Przed Sądem Rejonowym w Śremie toczy się sprawa z powództwa KPP w Śremie przeciwko Michałowi Kołodziejczakowi, liderowi AgroUnii, któremu zarzuca się, że w dniu 1 marca 2020 r. blokował przejazd drogą wojewódzką 432 w Nochowie. Lider AgroUnii czuje się nie winny i udowadniał to w sądzie.

– Jestem niewinny i domagam się wyłącznie uniewinnienia – mówił przed rozprawą Kołodziejczak, któremu towarzyszyli inni rolnicy zrzeszeni oraz sympatyzujący z AgroUnią. – My powinniśmy dostać jakąś nagrodę, a nie zostać postawionym przez sąd – tłumaczył nawiązując do wydarzeń sprzed 11 miesięcy, kiedy dopiero blokada urządzona przez rolników zmusiła służby sanitarne do tego, aby usunąć truchło dzika z pobocza drogi. Martwy dzik leżał tam co najmniej trzy dni. Jak mówił lider AgroUnii, blokowali drogę przez siedem godzin, bo tylko w ten sposób, przy braku reakcji służb, mogli uchronić okolicznych rolników od skutków ASF. Gdyby się okazało, że dzik był zarażony, a nikt by go nie pilnował, odstraszając swoją obecnością zwierzynę leśną i ptaki, to teraz mielibyśmy strefę czerwoną w powiecie śremskim.

Posiedzenie sądu trwało godzinę. Przez ten cały czas zebrani przed sądem pikietujący za pomocą syren alarmowych zaznaczali swoją obecność.

Głośny ale spokojny protest rolników obserwowali policjanci w umundurowaniu oraz po cywilnemu. Do żadnych incydentów jednak nie doszło.

Wyrok uniewinniający, jakiego spodziewał się Kołodziejczak jednak nie zapadł. Sąd wyznaczył kolejny termin posiedzenia, które odbędzie się 5 marca. Tam Michał Kołodziejczak spodziewa się usłyszeć, że jest niewinny zarzucanemu mu czynowi.

 

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...