24.7 C
Śrem
wtorek, 16 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremOPS szuka asystentów osób niepełnosprawnych
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

OPS szuka asystentów osób niepełnosprawnych

Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie ponownie przystąpi do realizacji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. W związku z tym OPS zaprasza do kontaktu osoby, które są zainteresowane uczestnictwem w programie lub pracą asystenta osobistego.

Osoby z niepełnosprawnością w 2021 roku będą mogły ponownie skorzystać z usług asystenta. OPS złożył wniosek o przyznanie dotacji w kwocie ponad 1,7 mln zł na kolejną edycję programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Nabór wniosków ogłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym roku z usług 48 asystentów skorzystało 55 dorosłych osób z niepełnosprawnością.

W tym roku program adresowany jest do dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ponadto z programu mogą skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także te osoby, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Zadaniem asystenta osoby niepełnosprawnej jest pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. Asystent pomaga w wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane miejsce. Towarzyszy osobie niepełnosprawnej w zakupach czy załatwianiu spraw urzędowych. Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przy czym istnieje limit godzin usług asystenta przypadających na jednego uczestnika programu i wynosi on nie więcej niż 60 godzin (zegarowych) miesięcznie. Limit godzin usług asystenta na jedno dziecko niepełnosprawne, którego rodzice lub osoby spokrewnione pobierają świadczenie pielęgnacyjne (tj. zrezygnowali ze świadczenia pracy) wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie.

Warto podkreślić, że uczestnik programu nie ponosi odpłatności za usługi asystenta. Śremski OPS zaprasza osoby zainteresowane pracą asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej do kontaktu z Koordynatorem Programu.

Asystentami osobistymi osoby niepełnosprawnej mogą zostać:

a) osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny;

b) osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym;

c) osoby wskazane przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego.

Osoby z niepełnosprawnością zainteresowane tego typu wsparciem lub ich opiekunowie / członkowie rodzin i osoby zainteresowane świadczeniem usługi asystenta osoby z niepełnosprawnością szczegółowe informacje mogą uzyskać u Renaty Grobelnej – Koordynatora Programu – tel. 666 349 808; e-mail: renata.grobelna@ops.srem.pl.

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe