16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Burmistrz przychyli się do apelu przedsiębiorców. Na co mogą liczyć?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Burmistrz przychyli się do apelu przedsiębiorców. Na co mogą liczyć?

We wtorek, 19 stycznia w urzędzie miejskim w Śremie odbyło się spotkanie przedstawicieli śremskiej branży gastronomicznej i hotelarskiej z burmistrzem Śremu. Na spotkaniu rozmawiano o bardzo trudnej sytuacji restauracji oraz hoteli, które z powodu lockdownu w pierwszej połowie roku, jak i obecnych obostrzeń musiały znacznie ograniczyć swoją działalność.

Przedsiębiorcy prowadzący restauracje i hotele obecnie znajdują się na granicy wytrzymałości finansowej. W styczniu wystosowali pismo do burmistrza z prośbą o zwolnienie z podatku od nieruchomości, odstąpienie w 2021 roku od pobierania opłaty za ogródki gastronomiczne oraz zwolnienie z opłaty od sprzedaży napoi alkoholowych. O ich apelu przeczytacie tutaj. Przedsiębiorcom udało się spotkać z burmistrzem i otwarcie porozmawiać o swoich oczekiwaniach.

Jako urzędnicy zdajemy sobie sprawę, że zamknięcie lokali w pierwszej połowie ubiegłego roku oraz obecne obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 wymusiły ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej – zapewnia Adam Lewandowski

Burmistrz przygotował kilka propozycji dla przedsiębiorców. Adam Lewandowski zadeklarował pomoc samorządu w zakresie zmniejszenia opłaty za zajęcia pasa drogowego dla ogródków restauracyjnych. Stawka zostanie obniżona z 0,50 zł za jeden metr kw. do kwoty 0,01 zł za metr kw. – Brak jest podstaw prawnych do całkowitego zwolnienia z opłaty – tłumaczy burmistrz.

Gmina Śrem nie planuje natomiast wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości. – Mamy bowiem na uwadze fakt, że gmina wprowadzając zwolnienie z podatku od nieruchomości nie może liczyć na zwrot z budżetu państwa utraconych z tego tytułu dochodów – wyjaśnia Adam Lewandowski.

Jest jednak inny pomysł. 18 lutego radzie miejskiej zostanie przestawiony projekt uchwały w sprawie przesunięcia do 30 grudnia 2021 r. terminu opłacania podatku od nieruchomości gastronomicznych i hoteli. – Przesunięcie terminu płatności podatku od nieruchomości dotyczyć będzie rat płatnych w marcu, kwietniu, maju i czerwcu 2021r. Jeśli uchwała wejdzie w życie, przedsiębiorca będzie mógł uiścić podatek za wymienione miesiące do 30 grudnia 2021r. – zapewnia burmistrz.

Urzędnicy podpowiadają również inne rozwiązania. Istnieje bowiem możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenia zaległości podatkowych po indywidulanym rozpatrzeniu pomocy dla danego podmiotu.

Burmistrz Śremu obiecał także, że zwróci się do rządu w kwestii interpretacji możliwości umorzeń opłat od sprzedaży alkoholi.

Obecne przepisy nie pozwalają ani odstąpić od opłaty, ani zmniejszyć jej, ani umorzyć, czy nawet rozłożyć na raty – informuje Adam Lewandowski

Jak na te propozycje zapatrują się przedsiębiorcy? – Niestety wciąż mało jest konkretów. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na decyzję rady miasta w kwestii przesunięcia terminu płatności podatku od nieruchomości – podsumowuje Damian Bianek, właściciel takich punktów gastronomicznych jak: Bistro Jedynka i Stare Kasyno.

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...