3.8 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościBrodnicaPiękne, okazałe i zdobią – nowe pomniki przyrody w okolicy Brodnicy

Piękne, okazałe i zdobią – nowe pomniki przyrody w okolicy Brodnicy

Na terenie leśnictwa Grzybno oraz leśnictwa Brodniczka ustanowiono dwa nowe pomniki przyrody w okolicy gminy Brodnica. Sosna zwyczajna i dąb szypułkowy dołączyły do tego grona.

Szukali, szukali aż znaleźli – nowe okazy, które spełniają kryteria ku temu, aby dołączyć do miana pomnika przyrody. W ostatnim czasie w okolicy gminy Brodnica ilość pomników przyrody się zwiększyła.

Na terenie leśnictwa Grzybno pomnikiem przyrody ustanowiono sosnę zwyczajną, która w obwodzie pnia na ustalonej, wymaganej przepisami wysokości, mierzy aż 350 centymetrów! Jak podaje Nadleśnictwo Konstantynowo, drzewo ma niespotykany pokrój, który najprawdopodobniej wynika z faktu, że w przeszłości rosło on na otwartej przestrzeni. Wiek jednego z dwóch nowych pomników przyrody również budzi podziw – ma ono około 280 lat, a więc „pamięta” czasy panowania Augusta III Sasa i kolejnych królów Polski.

Jeszcze bardziej okazały w obwodzie jest drugi z nowych pomników przyrody. Ten ustanowiony w leśnictwie Brodniczka. Mowa o dębie szypułkowym, który mierzy aż 455 cm w obwodzie!

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...