19.2 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaMateriał partneraZachcianki czy potrzeby. Na co wydają Polacy?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Zachcianki czy potrzeby. Na co wydają Polacy?

Codziennie borykamy się z rzeczywistością, którą rządzi pieniądz. Prowadzenie domowego budżetu wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Dobre rozplanowanie, wygodne aplikacje i dużo czasu – oto klucz do sukcesu zarządzania domowymi finansami. Na co zatem wydajemy najwięcej pieniędzy?

Niekwestionowany lider: jedzenie

Nietrudno się domyślić, na co w przeciętnym domu wydaje się najwięcej pieniędzy. Prawie jedną czwartą naszego rodzinnego budżetu pochłaniają – i jest to odpowiednie słowo – wydatki na jedzenie i napoje bezalkoholowe. To dość oczywiste, biorąc pod uwagę, że jeść i pić musi każdy z nas. Najnowsze wyniki dowodzą jednak, że ceny żywności gwałtownie rosną i ma to związek ze zmianami klimatycznymi na całym świecie. W Polsce wyraźnie widać to zwłaszcza po kwotach, jakie przeznaczamy na świeże warzywa i owoce.

Po drugie: niewidzialne koszty codzienności

Prawie 20% codziennych wydatków stanowią opłaty za mieszkanie i energię. Wliczamy w to wszystkie rachunki za media, a także koszty użytkowania powierzchni. Coraz częściej Polacy stawiają na alternatywne źródła energii i znowu ma to związek ze zmianami klimatycznymi i wzrostem świadomości wśród naszych rodaków. Ekologiczne życie jest przy tym bardziej ekonomiczne, chociaż wymaga sporych inwestycji na początek.

Podium zamyka transport

Trzecim największym wydatkiem w naszych domowych finansach jest transport. Chodzi tu zarówno o bilety komunikacyjne, jak i – przede wszystkim – o posiadanie samochodu czy innego środka lokomocji. Każdy, kto ma cztery kółka, wie doskonale, ile funduszy potrafią one pochłonąć i jak nieprzewidywalne są to wydatki. Nagła awaria auta może całkowicie rozstroić comiesięczny budżet. Z pomocą w takiej sytuacji przyjść może pożyczka i to nawet ta krótkoterminowa, której późniejsza spłata nie będzie tak dotkliwie odczuwalna, jak spłata raty bankowej.

Tuż za pudłem

Na czwartym miejscu naszych wydatków jest kultura i rozrywka. Poświęcamy na to całkiem sporo, bo prawie 7% wszystkich funduszy. W tej kategorii mieszczą się zarówno opłaty za platformy streamingowe, jak i bilety do kina czy teatru albo na mecze sportowe. Jak lista naszych wydatków miesięcznych prezentuje się dalej? Niewiele mniej, bo 5% przeznaczamy odpowiednio na odzież i obuwie, a także zdrowie i restauracje oraz hotele. Podobne kwoty wydajemy na wyposażenie mieszkania i codzienne prowadzenie gospodarstwa domowego. A przecież to nie wszystko, bo co miesiąc przeznaczamy pieniądze również na edukację, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, a także inne wydatki. Upchnięcie kosztów życia czasem może być problematyczne. Odpowiednio rozplanowany budżet to naprawdę niełatwa robota. Wymaga skrupulatnego obliczania potrzeb i umiejętności lawirowania w gazetkach promocyjnych sklepów. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość choćby minimalnego odłożenia sobie funduszy na niespodziewane sytuacje, które przecież też się zdarzają. Nie zawsze się to udaje, na szczęście zawsze możemy skorzystać z dobrodziejstw współczesnego rynku: skorzystać z pożyczki, dzięki której łatwo uda się zażegnać domowy kryzys finansowy. Pożyczka bywa dobrym wyjściem dla wszystkich tych, którzy muszą nagle wydać sporo na remont samochodu, zakup nowej lodówki czy inne ważne potrzeby. Pamiętajmy jednak, żeby pożyczać tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że uda nam się spłacić całe zobowiązanie.

A to ciekawe