3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Ulgi dla rodzin wielodzietnych. Powinny być większe?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ulgi dla rodzin wielodzietnych. Powinny być większe?

Ile jest warta w gminie Śrem rodzina wielodzietna? Takie pytanie zadaje sobie jeden z mieszkańców, zbulwersowany brakiem realnych ulg dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Mowa o opłacie za śmieci i zniżce 1 zł za osobę w przypadku rodziny wielodzietnej. – To kpina i obojętność – oburza się pan Darek.

– Napisałem niedawno wiadomość z zapytaniem do burmistrza Adama Lewandowskiego oraz radnych miejskich, którzy udostępnili swój adres mailowy. Zapytałem czy ulga w postaci 1 zł to jest żart ze śremskich rodzin wielodzietnych, ale po uzyskanej odpowiedzi wnioskuję, że to nie jest żart tylko kpina i obojętność – relacjonuje nasz czytelnik, głowa sześcioosobowej rodziny.

Pan Darek zwrócił urzędnikom uwagę na bardzo niską ulgę dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. W gminie Śrem ulga ta wynosi 1 zł od mieszkańca. Przykładowo sześcioosobowa rodzina za śmieci płaci miesięcznie 180 zł, korzystając z 6 zł ulgi.

Czytelnik przeanalizował sytuację rodzin wielodzietnych w innych gminach w Polsce. – Zatrważające jest to, że musimy płacić za śmieci tyle co w Warszawie! W stolicy, przy średnim zużyciu wody (w oparciu o takie kryteria jest naliczana opłata – przyp. red.), opłata na osobę wynosi 31,80 zł. Jednak na stronie miasta Warszawy jest jasny komunikat: „Chroniąc rodziny wielodzietne m.st. Warszawa wprowadziła program osłony dla mieszkańców posiadających Kartę Dużej Rodziny. Każda zakwalifikowana do wsparcia osoba otrzyma ok. 25 zł miesięcznie. Kryterium dochodowe programu wynosi 1848 zł netto na jedną osobę w gospodarstwie domowym”. Tymczasem program osłony w gminie Śrem to wsparcie 1 zł dla każdej osoby w rodzinie wielodzietnej miesięcznie – podkreśla pan Darek.

Czytelnik zwraca również uwagę na fakt, że w Ostrowie Wielkopolskim opłata za śmieci wynosi 25 zł za osobę. Dla rodzin wielodzietnych kwota ta została obniżona do 17,50 zł/osobę. Co daje 30 proc. ulgi. – Zatem łatwo obliczyć, że w Śremie obowiązuje zaledwie 3 proc. ulga – dodaje czytelnik.

Śremianin zauważył również ciekawe rozwiązanie zastosowane w Toruniu. – Tam opłata za śmieci to 15 zł za osobę dla mieszkańców domów jednorodzinnych, 14 zł w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Ale 60 zł za rodzinę płacą rodziny wielodzietne niezależnie od ilości dzieci, czyli płaci się tylko za cztery osoby w rodzinie, a każde kolejne dziecko stanowiące rodzinę wielodzietną nie płaci za śmieci. Jest to bardzo mądre i przemyślane rozwiązanie – uważa czytelnik.

Podobne przykłady mógłbym przytaczać w nieskończoność i zachęcam burmistrza Śremu oraz radnych do przemyślenia uchwały przyjętej dla gminy Śrem. Jest dużo przykładów ciekawych rozwiązań przyjęcia ulg dla rodzin wielodzietnych, które można podpatrzeć od innych gmin. Przykro mi, że muszę urzędnikom wskazywać rozwiązania, które dla innych gmin w Polsce są oczywiste, a pomoc rodzinom wielodzietnym i rodzinom uboższym nie podlega dyskusji. Wiem, że niektórzy radni Śremu są za obniżeniem wysokich opłat za śmieci do 26 zł/osobę oraz za wprowadzeniem odpowiednich ulg, ale nie mogą uzyskać poparcia większości – podsumowuje pan Darek

Z odpowiedzi przesłanej do pana Darka przez naczelnika Roberta Mielcarka wynika, że rada gminy, w drodze uchwały, może zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

– Wyżej wymieniona ustawa nie określa w jakiej wysokości ma być wprowadzona zniżka, w związku z powyższym to każda z gmin indywidualnie ustala wysokość zwolnienia. Z uwagi na oszacowane koszty całościowe systemu gospodarki odpadami wysokość ulgi na terenie gminy Śrem została uchwalona w wysokości 1 zł, tak aby zapewnić (zgodnie z ustawą) bilansowanie się kosztów z dochodami w ramach przyjętego systemu – tłumaczy Robert Mielcarek, naczelnik Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej.

Przypomnijmy aktualne stawki za gospodarowanie odpadami w gminie Śrem:

  • 31 zł za osobę w zabudowie zwartej (Śrem, Psarskie, Nochowo, Zbrudzewo, Pysząca, Mechlin),
  • 26 zł za osobę w zabudowie rozproszonej – w pozostałych miejscowościach.

Obowiązują zwolnienia z opłat:

  • w wysokości 1 zł miesięcznie od mieszkańca posiadającego Kartę Dużej Rodziny,
  • w wysokości 3 zł miesięcznie od mieszkańca nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, kompostującego bioodpady w kompostowniku przydomowy.
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....