7.5 C
Śrem
sobota, 27 lutego, 2021
Strona główna Aktualności Od 1 lutego można składać wnioski o 500+
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Od 1 lutego można składać wnioski o 500+

To ważna informacja dla rodziców! Już od 1 lutego będzie można składać nowe wnioski o świadczenie 500+. W pierwszej kolejności zrobimy to drogą elektroniczną. Od 1 kwietnia także drogą tradycyjną. Szczegóły poniżej.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej podało nowe zasady i terminy rozpatrywania wniosków o świadczenie wychowawcze 500+. Od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane na okres od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja następnego roku kalendarzowego. W związku z tym, najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną – informuje minister Marlena Maląg

Tak jak w latach ubiegłych, wnioski złożymy przez Internet za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Natomiast od 1 kwietnia 2021 r. wniosek o świadczenie 500+ będzie można złożyć także drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

– Jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia, przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku – wyjaśnia minister Maląg.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.

Natomiast w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca), prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku – podkreśla minister

W związku z tym warto mieć na uwadze fakt, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Oprac. DG

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Uwaga! Wilki w gminie Brodnica [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Dotychczas mówiło się tylko o obecności wilków na terenie gminy Brodnica, ale teraz trafiono na namacalne dowody żerowania tych drapieżników w okolicy. W Ludwikowie...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...