7.5 C
Śrem
sobota, 27 lutego, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Lokalni przedsiębiorcy jednoczą siły. Napisali list do burmistrza i rady miasta. O...
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Lokalni przedsiębiorcy jednoczą siły. Napisali list do burmistrza i rady miasta. O co proszą?

Do naszej redakcji zwrócili się lokalni przedsiębiorcy, właściciele punktów gastronomicznych i hotelarskich, z prośbą o nagłośnienie ich apelu. Wystosowali oni list do burmistrza i rady miasta Śrem, w którym proszą o zwolnienie z płacenia podatków. Czym argumentują swoją prośbę?

– Zwracam się w imieniu wszystkich osób, które prowadzą działalność hotelarską i restauracyjną w naszym mieście. W ubiegłym roku każdy z nas dzwonił do urzędu miasta z prośbą o potraktowanie nas ulgowo w związku z COVID- 19. Prosiliśmy o zwolnienia z podatku od nieruchomości i zwolnienie z opłat za koncesję na alkohol. Nasze prośby odbijały się echem wśród urzędników. Za każdym razem mieli jakąś wymówkę. Postanowiliśmy się zjednoczyć. Dlatego wspólnie napisaliśmy pismo, które chcemy dostarczyć do urzędu. Niestety z doświadczenia wiem, że dostaniemy odpowiedź negatywną… – tłumaczy Damian Bianek.

Przedsiębiorcy apelują o podjęcie uchwały wprowadzającej zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Opierają się oni między innymi na zapisach ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, a także na zapisach ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Jak wiadomo, sytuacja obiektów hotelarskich oraz szeroko pojętej branży gastronomicznej na terenie miasta Śrem staje się coraz trudniejsza. Niepewność jutra i brak perspektyw na nowy popyt szczególnie w obliczu ograniczeń w zakresie działalności hoteli oraz gastronomii, sprawiają, że byt wielu podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie całych rodzin jest niepewny. Trudna sytuacja finansowa objawiająca się w pogorszeniu płynności finansowej, jest bezpośrednio związana z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – argumentują przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy proszą burmistrza i radę miejską o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ponadto proszą również o rozważenie możliwości podjęcia dodatkowej uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy są właścicielami nieruchomości, w których wynajmują lokale do celów gastronomicznych. – Pod warunkiem, że uzyskana bonifikata z podatku od nieruchomości zostanie odliczona najemcy prowadzącemu działalność gastronomiczną w danym budynku od opłat czynszowych na podstawie stosownego aneksu podpisanego przez obie strony umowy najmu – podkreślają.

Przedsiębiorcy wnioskują także o podjęcie uchwały w sprawie opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. – Przedsiębiorcy gastronomiczni i hotelowi, mimo poniesionych kosztów w 2020 roku, nie mogli sprzedawać alkoholu w obiektach przez prawie cały rok z racji ograniczeń związanych z ich funkcjonowaniem, mimo wniesienia odpowiednich opłat. Stąd nasz wniosek, aby opłaty w 2021 roku, drogą uchwały rady miasta, zostały uchylone, a prawo do zezwoleń na sprzedaż alkoholu utrzymane do końca 2021 roku – tłumaczą.

Ostatnia prośba związana jest z opłatami za ogródki przed restauracjami na Placu 20 Października. – Ze względów podanych wyżej ogródki te mogły działać tylko częściowo w roku ubiegłym, mimo wniesionych za nie opłat, sytuacja pozostaje niepewna także w roku 2021. Wnioskujemy zatem o całkowite lub częściowe odstąpienie od opłat za ogródki przed restauracjami – kończą swój apel przedsiębiorcy.

Pod pismem dotychczas podpisali się właściciele takich restauracji jak: Bistro Jedynka, Stare Kasyno, Don Giovanni Trattoria, Cafe&Lunch Młyn, Trattoria Roma, Cztery Korony, Włoska, Tropikana, Mesa i Cafe Ole!

Pismo do rąk burmistrza powinno trafić w przyszłym tygodniu. Czekamy zatem na reakcję władz gminy.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Uwaga! Wilki w gminie Brodnica [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Dotychczas mówiło się tylko o obecności wilków na terenie gminy Brodnica, ale teraz trafiono na namacalne dowody żerowania tych drapieżników w okolicy. W Ludwikowie...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...