20 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościTe rodziny również liczą na Waszą pomoc
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Te rodziny również liczą na Waszą pomoc

W czwartek, 14 stycznia informowaliśmy o zbiórce na portalu siepomaga.pl, którą założyli państwo Suszka, jedna z rodzin poszkodowanych we wtorkowym pożarze w Wyrzece. W piątek zgłosiły się do nas pozostałe dwie rodziny, również mieszkańcy spalonego domu, z prośbą o wsparcie. W ich imieniu zbiórkę założyła społeczność nauczycielska ziemi śremskiej.

W spalonym domu w Wyrzece mieszkały trzy rodziny. Państwo Suszka zajmowali piętro budynku. O ich sytuacji można przeczytać pod tym linkiem. W potrzebie są również pozostałe dwie rodziny.

Pomóżmy pogorzelcom! Bez dachu nad głową została rodzina emerytowanej dyrektorki szkoły w Wyrzece, Mieczysławy Łysiak, a także rodzina emerytowanej polonistki z tej samej szkoły – Łucji Borysewicz. Dwie wspaniałe kobiety oraz ich bliscy zostali postawieni przez życie w tragicznej sytuacji – stracili swój dorobek i poczucie bezpieczeństwa. Chcieliby wrócić do domu, w którym mieszkali wiele lat, a który teraz praktycznie nie istnieje. Chcą go odbudować. I choć na co dzień proszenie o pomoc jest dla nich bardzo trudne, tym razem nie mają wyjścia. Sami nie dadzą rady, dlatego tak bardzo ważna jest Państwa pomoc – apelują przyjaciele obu rodzin

Przypomnijmy, że we wtorek, 12 stycznia około godziny 10.00 zaczął się palić strych domu przy ul. Szkolnej w Wyrzece. Ogień strawił niemal cały budynek, a to czego nie dosięgły płomienie, zalała woda.

Wyrzeka pożar budynku

Dom był stary, liczył ponad sto lat. Przez długi czas pełnił rolę wiejskiej szkoły. W latach 80-tych wybudowano w Wyrzece nową placówkę, a poprzednia siedziba została przez gminę wyremontowana i przeznaczona na mieszkania nauczycielskie. Właśnie tam przez kilkadziesiąt lat mieszkały ze swoimi rodzinami Mieczysława Łysiak i Łucja Borysewicz.

Po pożarze podstawowe wsparcie wszystkim rodzinom zapewniła gmina. Wkrótce mają oni otrzymać mieszkania socjalne, które gmina opłaci na okres sześciu miesięcy. Lokatorzy budynku otrzymali jednorazową pomoc finansową ze strony Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy OPS zorganizowali również zbiórkę najpotrzebniejszych produktów. Do pomocy ruszyli sąsiedzi, rodzina i przyjaciele.

I to właśnie przyjaciele, pracownicy placówek oświatowych w rejonie Śremu, postanowili zorganizować zbiórkę funduszy na rzecz państwa Łysiak i Borysewicz.

W tym momencie obydwie rodziny właściwie nie mają się gdzie podziać. Każdy dzień bez własnego kąta odbiera im nadzieję. Dlatego właśnie musimy działać szybko, aby dać pani Mieczysławie i pani Łucji wiarę, że odzyskają własne życie – apelują

Na koncie zrzutka.pl pojawiły się już pierwsze wpłaty. Zostaną one przeznaczone na doraźne wsparcie i zapewnienie poszkodowanym względnego bezpieczeństwa. Ponadto z apelem zwrócił się do nas Stefan Borysewicz, syn pani Łucji. Niepokoi go fakt, że na miejscu zostały dwa koty. – Nie chciałem ich zabierać w nowe miejsce. Koty są przestraszone, nie wiedzą co się dzieje, ale mają bezpieczne schronienie w budynku gospodarczym. Potrzebne jest dla nich pożywienie. Może ktoś mógłby nas poratować karmą? – pyta mężczyzna.

Osoby, które zechcą wesprzeć poszkodowane rodziny mogą dokonać wpłat poprzez portal zrzutka.pl. Karmę dla kociaków można przynieść do naszej redakcji.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe