-0.2 C
Śrem
czwartek, 28 stycznia, 2021
Strona główna Aktualności Rusza Narodowy Program Szczepień dla Etapu I
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Rusza Narodowy Program Szczepień dla Etapu I

W piątek, 15 stycznia po szumnych zapowiedziach rządu rusza Narodowy Program Szczepień dla Etapu I. Tego samego dnia ma zostać uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów. Jak to będzie wyglądało w praktyce? W jaki sposób można się zarejestrować? Kto jest uprawniony? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć, choć musimy przyznać, że jest to bardzo trudne. Wciąż bowiem brakuje jasnych procedur.

Pod koniec grudnia 2020r. ruszył Narodowy Program Szczepień. Pierwsze dawki w tzw. etapie „zero” były przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Szczepieniem zostali objęci pracownicy: szpitali, innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Ponadto zaszczepić mogli się pracownicy: aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych). Co ważne, do szczepienia zostali również dopuszczeni rodzice wcześniaków. Szczepionkę przyjęło też kilka osób spoza tej listy, co wywołało ogólnopolską burzę.

W Szpitalu Powiatowym w Śremie do połowy stycznia udało się zaszczepić około 700 osób, tyle też dawek zostało dostarczonych do placówki. – To dla nas ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Jednak mogę zapewnić, że żadna dawka nie została zmarnowana – zapewnia Alina Bentka, koordynatorka szczepień przeciw COVID-19 w śremskim szpitalu.

Obecnie placówka przygotowuje się do kolejnego etapu szczepień. Przypomnijmy, że obok szpitala szczepieniami przeciw COVID-19 w powiecie śremskim zajmować się będą również inne placówki.

Gmina Śrem:

  • Przychodnia „Ko-Med” (tel. 61 28 29 688)
  • Szpital powiatowy im. T. Malińskiego (tel. 797 068 856)

Gmina Dolsk:

  • Przychodnia „Familia” (tel. 61 28 25 837)

Gmina Brodnica:

  • Ośrodek Zdrowia w Brodnicy (tel. 61 28 23 579)

Gmina Książ Wlkp.

  • Przychodnia „Bellus” (tel. 61 28 22 540)

Jako pierwsi zostaną zaszczepieni seniorzy

Na piątek, 15 stycznia rząd zapowiedział start kolejnego etapu szczepień. Tego samego dnia ma zostać uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów. – Wchodzimy w bardzo istotną fazę – fazę przygotowania do masowych szczepień. Mamy ponad milion dawek szczepionki dostarczonych do Polski – zapewnia minister Michał Dworczyk

W I etapie zaszczepieni mają zostać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele. Ostatnia grupa liczyła na to, że zostanie zaszczepiona w pierwszej kolejności, w związku z powrotem dzieci klas I-III do szkół. Nic z tego…

Minister Dworczyk zapowiedział, że w pierwszej kolejności, 15 stycznia możliwość rejestracji otrzymają osoby po 80 roku życia. Potrwa ona do 21 stycznia. Natomiast od 22 stycznia rejestrować się będą mogły osoby 70+. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

– Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone – zauważył szef KRPM Michał Dworczyk. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Od 15 stycznia będzie można również zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 poprzez formularz online. Dotyczy to osób w przedziale 18-69 lat.

Tymczasem w poniedziałek, 18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Według danych rządowych, do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 70 proc. mieszkańców DPS. – Liczba chętnych osób bardzo nas cieszy. To jest ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia, będą zaszczepione – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów.

Ponadto osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.

Gmina Śrem zapewni transport osobom posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami lub mającym trudności z dostępem do punktu szczepień.

Koordynatorem ds. transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień jest Jolanta Pawliczak. Nr telefonu dot. transportu: 534 564 452, dostępny w godz. 8.00-16.00.

Natomiast osoby mieszkające na terenie gminy Dolsk, niemające możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień, mogą kontaktować się w sprawie transportu pod numerem telefonu: 61 28 25 426.

Jak się zarejestrować?

To najważniejsze pytanie, które zadają sobie Polacy. Według oficjalnych informacji przekazanych przez rząd, zarejestrować się do punktu szczepień będzie można na trzy sposoby:

1. Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989

Można to zrobić samemu, można również poprosić kogoś bliskiego z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Podczas rejestracji wybierzemy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Kontaktując się z wybranym punktem szczepień

Można również skontaktować się konkretnym punktem szczepień w gminie

3. Rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie internetowej – pacjent.gov.pl

Choć ta forma wydaje się dla seniorów mało przystępna, warto się jej dokładnie przyjrzeć. Być może będzie to jedyna opcja w sytuacji, gdy linie telefoniczne będą zajęte…

To ważne! Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji musimy posiadać Profil Zaufany. Można go uzyskać poprzez nasz bank lub zarejestrować się na stronie pz.gov.pl i potwierdzić nasze dane w urzędzie gminy czy urzędzie skarbowym.

Jeśli pokonamy pierwsze kroki, to rejestracja jest dość prosta. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w pobliskich punktach szczepień. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo zechcemy zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla nas datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego warto się zaszczepić? Sceptyków zapewne nie przekonamy. Jesteśmy jednak zdania, że szczepionka może oznaczać „powrót do normalności”. Kiedy to się stanie? Trudno stwierdzić. Rząd planuje do końca pierwszego kwartału 2021r. zaszczepić 3 mln Polaków. A to zaledwie 10 proc. uprawnionych do przyjęcia szczepionki.

Już dziś wiadomo, że tygodniowo do Polski trafia około 360 tys. dawek szczepionki. 180 tys. dawek jest rozdysponowanych do punktów szczepień. Kolejne 180 tys. stanowi zabezpieczenie na szczepienie drugą dawką. Rachunek jest prosty! 180 tys. dawek trafia do 6 tys. punktów szczepień w całym kraju. Zatem na każdy punkt przypada 30 dawek tygodniowo…

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...