W poniedziałek, 11 stycznia minister zdrowia zapowiedział powrót najmłodszych klas do nauczania stacjonarnego. Tuż po feriach, 18 stycznia do szkół wrócą uczniowie klas I-III. Tę decyzję, minister zdrowia argumentował stabilną sytuacją w kraju.
– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę. Jednak sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc. Dlatego decydujemy się na powrót najmłodszych dzieci do szkół. Edukacja jest bardzo ważna – zapewniał Adam Niedzielski.
Rząd zapewnia, że zarówno dzieci, jak i nauczyciele będą mieli zapewnione pełne bezpieczeństwo. – Uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Po wielu konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych. W tej grupie wiekowej ryzyko transmisji koronawirusa jest stosunkowo najmniejsze – podkreślił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Czy i kiedy do szkół wrócą pozostali uczniowie? – Będziemy dążyć do tego, żeby w miarę możliwości jak najszybciej uczniowie klas ósmych i klas maturalnych wrócili do szkół – dodał minister Czarnek.
Rząd opracował zasady, które mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. Wśród najważniejszych należy wymienić tę, która mówi o tym, że każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
Od poniedziałku, 11 stycznia trwa testowanie na obecność SARS-Cov-2. Akcja ta dotyczy nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Co ważne, badania te są dobrowolne i bezpłatne. Wielu pedagogów skorzystało z tej okazji. Wielu również jest za tym, by kolejne testy były przeprowadzane cyklicznie. Nauczyciele liczą również na to, że zostaną szybko zaszczepieni.
Pozostałe obostrzenia zostały utrzymane do 31 stycznia.