-0.2 C
Śrem
czwartek, 28 stycznia, 2021
Strona główna Aktualności Uczniowie klas I-III wracają do szkół
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Uczniowie klas I-III wracają do szkół

To już pewne! Od poniedziałku, 18 stycznia wraca stacjonarna nauka dla dzieci klas I-III. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę zdalną. Jak długo?

W poniedziałek, 11 stycznia minister zdrowia zapowiedział powrót najmłodszych klas do nauczania stacjonarnego. Tuż po feriach, 18 stycznia do szkół wrócą uczniowie klas I-III. Tę decyzję, minister zdrowia argumentował stabilną sytuacją w kraju.

– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę. Jednak sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc. Dlatego decydujemy się na powrót najmłodszych dzieci do szkół. Edukacja jest bardzo ważna – zapewniał Adam Niedzielski.

Rząd zapewnia, że zarówno dzieci, jak i nauczyciele będą mieli zapewnione pełne bezpieczeństwo. – Uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne, bo zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Po wielu konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych. W tej grupie wiekowej ryzyko transmisji koronawirusa jest stosunkowo najmniejsze – podkreślił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Uczniowie klas I-III wracają do szkół

Czy i kiedy do szkół wrócą pozostali uczniowie? – Będziemy dążyć do tego, żeby w miarę możliwości jak najszybciej uczniowie klas ósmych i klas maturalnych wrócili do szkół – dodał minister Czarnek.

Rząd opracował zasady, które mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. Wśród najważniejszych należy wymienić tę, która mówi o tym, że każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.

Od poniedziałku, 11 stycznia trwa testowanie na obecność SARS-Cov-2. Akcja ta dotyczy nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r. Co ważne, badania te są dobrowolne i bezpłatne. Wielu pedagogów skorzystało z tej okazji. Wielu również jest za tym, by kolejne testy były przeprowadzane cyklicznie. Nauczyciele liczą również na to, że zostaną szybko zaszczepieni.

Pozostałe obostrzenia zostały utrzymane do 31 stycznia.

Uczniowie klas I-III wracają do szkół

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...