17.9 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremKto odpowiada za porządek wokół pojemników?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Kto odpowiada za porządek wokół pojemników?

Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy osiedla przy ul. Makuszyńskiego 4. Mają już dość bałaganu, który panuje wokół pojemników na odpady. Kto to powinien posprzątać? – pytają.

– Na naszym osiedlu, na około 100 mieszkań, znajduje się tylko sześć pojemników o pojemności 1100 litrów każdy. Do tego dochodzą pojemniki na papier, szkło, plastiki i bioodpady. Śmieci są wywożone tylko raz w tygodniu, w czwartki. Wszystko co znajduje się poza kubłami nie jest zabierane – opisuje jedna z lokatorek, która poprosiła nas o interwencję w tej sprawie.

Lokatorom przy ul. Makuszyńskiego przeszkadza nie tylko bałagan wokół pojemników, ale również to, że śmieci są rozgrzebywane przez osoby bezdomne oraz dzikie zwierzęta. Z relacji mieszkańców wynika, że sprawa była już zgłaszana rok temu. Wówczas zarządca, a jest nim ŚTBS, miał obiecać, że w 2020 roku powstaną wiaty. – Rok 2020 minął, a sprawa stoi w tym samym miejscu – kwituje sprawę nasza czytelniczka. Temat znany jest prezesowi ŚTBS, który przyznaje, że wiata miała powstać już jakiś czas temu.

Firma, która miała podjąć się postawienia wiaty nie wywiązała się z terminu. Podjęliśmy decyzję o zmianie wykonawcy. Wiata powinna powstać do końca marca 2021r. – zapewnia Wiesław Małaszniak

– Jesteśmy tym wszystkim zbulwersowani. Odpady fruwają po osiedlu. Wstyd zaprosić kogokolwiek, bo po wjeździe na parking widać tylko śmieci. Nawet panowie wywożący odpady stwierdzili, że na tym osiedlu mieszka „bydło”. Nie było to przyjemne – dodaje lokatorka.

Jak już wspominaliśmy, zarządcą budynków przy ul. Makuszyńskiego jest ŚTBS. I to do jego obowiązków należy dbałość o porządek wokół pojemników. – Również mieszkańcy są zobowiązani do dbania o wspólną przestrzeń. Obserwujemy niestaranne składowanie. Na osiedlu jest monitoring. Mieszkańcy nie są anonimowi. Wiemy kto i jak dba o porządek – dodaje Wiesław Małaszniak.

Za ład na osiedlu odpowiada firma sprzątająca Błysk-MG. – Za tę usługę płacą wszyscy lokatorzy osiedla przy ul. Makuszyńskiego 4. I są to niemałe pieniądze – dodaje jedna z lokatorek. Prezes Małaszniak przyznaje, że największy bałagan wokół pojemników jest po weekendzie. – Jednak w poniedziałek firma sprzątająca powinna to miejsce uporządkować – dodaje.

Tymczasem warto wspomnieć, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które odpowiada za odbiór odpadów, odpowiada również za porządek podczas zbiórki śmieci. Jak się dowiedzieliśmy, to na pracownikach PGK leży obowiązek posprzątania śmieci, które wypadły podczas opróżniania pojemnika. Niestety z własnych obserwacji wiemy, że z tym bywa różnie. Sami byliśmy świadkami pozostawienia zbitego szkła, które wypadło podczas załadunku.

Takie przypadki są wyjątkiem. Zasada jest taka, że porządek utrzymuje właściciel lub zarządca posesji, a w przypadku bałaganu przy załadunku odpowiedzialny za posprzątanie jest pracownik PGK – podkreśla Paweł Wojna, prezes PGK

– W naszym przypadku zarówno ŚTBS jak i PGK nie reagują na zgłoszenia mieszkańców. ŚTBS uważa, że winę za to ponosi PGK i odwrotnie – zauważa jedna z lokatorek.

W związku z podnoszonymi opłatami mieszkańcy wymagają większej dbałości o czystość. – Śmieci w tym momencie są rozwiane po całym osiedlu. Jeden z sąsiadów zauważył pojawiające się gryzonie, które zaraz mogą zacząć wchodzić nam do mieszkań. To musi się skończyć – dodaje nasza czytelniczka.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe