9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Taki był rok 2020 – podsumowanie część 4/4
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Taki był rok 2020 – podsumowanie część 4/4

Końcówka roku była bardzo intensywna. Zobaczcie najważniejsze wydarzenia listopada i grudnia 2020r.

Listopad

Listopad przyniósł kolejne smutne wieści. Pod koniec października w godzinach wieczornych straż pożarna otrzymała informacje o mężczyźnie, który nieprzytomny przebywał w łazience jednego z mieszkań przy ul. Poznańskiej w Śremie. Pierwsze podejrzenie – tlenek węgla. Dlatego też polecono strażakom zabezpieczyć się odpowiednio. Ponadto pozyskano informacje, że pod wskazanym adresem może znajdować się osoba objęta kwarantanną. Wcześniej, zanim na miejsce dotarli strażacy, rodzina poszkodowanego wyciągnęła mężczyznę z łazienki. Nastąpiła chwila, której się obawiano. Ustały funkcje życiowe mężczyzny.

Gmina Śrem, zgodnie z wcześniejszym zapewnieniem burmistrza, wsparła hodowców kwiatów i ogrodników, którzy nie mieli możliwości wyprzedania swoich zasobów z powodu zamknięcia cmentarzy na weekend 31.10 – 2.11.2020 r. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 5350,00 zł brutto.

Ogromne szczęście miał mały psiak, który wpadł do studni. Działo się to przy drodze Czempiń – Borowo. Życie uratowali mu druhowie z OSP Czempiń.  5 listopada strażacy otrzymali informację o uwięzionym psiaku, który z niewiadomych przyczyn znalazł się w studni. Zwierzę było w złym stanie. – Nie tylko ludzkie życie jest w naszych rękach, co pokazała ta akcja, która trwała niemal trzy godziny i ostatecznie zakończona została sukcesem. Piesek znajdował się w studni, a dokładnie w rurze pod ziemią dlatego działania były dość ciężkie gdyż piesek był wycieńczony i bardzo przestraszony – informowali druhowie z OSP Czempiń.

Z dniem 9 listopada rząd rozszerzył nauczanie zdalne dla klas 1-3. Przedłużył również okres nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy. Te zapisy będą obowiązywać do 17 stycznia. Co dalej? Czas pokaże…

Mieszkańcy gminy Śrem skierowali otwarty list do burmistrza. Nie podobało im się bowiem to, że opowiedział się on po stronie kobiet, które walczyły o swoje prawa. 31 października podczas Strajku Kobiet na fasadzie śremskiego ratusza pojawił się napis „Wybór, nie zakaz”. Był to jawny gest solidarności włodarza Śremu z protestującymi. Tymczasem prawi i sprawiedliwi mieszkańcy gminy Śrem nie godzili się na taki krok burmistrza. – Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec takich działań – napisali w liście do burmistrza.

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie utonięcia 11-letniego Patryka ze Śremu. Tragiczny wypadek wydarzył się w 2012 roku na Termach Maltańskich. Chłopiec wraz z grupą uczniów ze szkoły udał się do poznańskich Term w ramach wycieczki zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka. Patryk wszedł do basenu ze sztuczną falą. Tam ostatecznie znalazł się na kilka minut pod wodą, a kilka dni później zmarł w szpitalu. Prokuratura winą za zdarzenie obarczyła trzech ratowników: Stanisława W., Pawła L. i Przemysława P. Cała trójka w minionym roku stanęła przed sądem I instancji, który uznał ich winnych nieumyślnego spowodowania śmierci. 10 listopada sąd II instancji w dużej mierze podtrzymał wcześniejszy wyrok skazując całą trójkę.

W połowie listopada zakończyły się prace w Parku Odlewników, gdzie powstawała tężnia solankowa realizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Gmina na budowę tężni wydała 240 tys. zł. To więcej, jak pierwotnie zakładano. Wg wyliczeń ratusza, przy ogłaszaniu pierwszego przetargu na budowę tężni, zakładano, że kosztować ona będzie do 190 tys. zł. Tyle też zaplanowano na ten cel. Realia jednak były zdecydowanie inne i gmina postanowiła dołożyć brakujące pieniądze, aby ten cel zrealizować. Chociaż obiekt już stoi, jej pełne uruchomienie najwcześniej spodziewane jest na wiosnę.

Tężnia Śrem

W listopadzie Śremski Ośrodek Pomocy Społecznej został wyróżniony przez Marlenę Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej. Nagrodę otrzymał cały zespół za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Wręczenie nagród z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną odbyło się 19 listopada w formie on-line, podczas transmisji uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. To już drugie takie wyróżnienie dla śremskiego OPS. Pierwszy raz zespół został nagrodzony został w 2008 roku.

W nocy z piątku na sobotę, 21 listopada wybuchł pożar w domu jednorodzinnym w Lucinach. Dach nad głową stracili państwo Grobelni. Dom spłonął doszczętnie, a wraz z nim cały dobytek. Natychmiast ruszyła pomoc sąsiedzka. Rodzina dała schronienie. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę darów. Dziś wszystko wskazuje na to, że dom uda się odbudować.

Luciny - akcja gaśnicza

Również w listopadzie do Szpitala Powiatowego w Śremie dotarły cztery specjalistyczne łóżka ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Pod koniec miesiąca po raz kolejny informowaliśmy o planach wybudowania amfiteatru tuż obok plaży nad jeziorem Grzymisławskim. Wówczas był już konkret, bowiem w budżecie na 2021 rok na ten cel wpisano kwotę 500 tysięcy złotych.

27 listopada odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego hali widowiskowo-sportowej w Książu Wlkp. Z uwagi na panującą pandemię i związane z tym obostrzenia, sama uroczystość miała bardzo kameralny charakter. Przypomnijmy, że prace budowlane rozpoczęły się 28 maja, a planowany termin zakończenia budowy to 31 październik 2022r. Koszt budowy obiektu to 17,2 mln zł z czego 5 mln zł dofinansuje ministerstwo sportu z funduszu rozwoju kultury fizycznej.

Grudzień

2 grudnia odbyła się Gala XXI edycji konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Gala wyjątkowo odbyła się online. Ponownie wśród wyróżnionych znalazły się projekty z powiatu śremskiego. Bank nagród rozbiło Centrum Kultury w Książu Wlkp., które otrzymało 32 tys. złotych za dwa złożone projekty: „Niewinnie straceni” i „Z kosą na Prusaka”.

Pierwsze opady śniegu w czwartek, 3 grudnia zaskoczyły wielu kierowców. Drogi natychmiast zrobiły się śliskie. Pojawiły się pierwsze kolizje. Tego dnia około godziny 13.00 doszło do kolizji na trasie Śrem-Gaj. Ze wstępnych ustaleń policji wynikało, że kierowca mercedesa z powiatu leszczyńskiego wpadł w poślizg, zjechał na drugi pas i czołowo zderzył się z fordem na śremskich tablicach. Ten z kolei zakończył podróż w rowie. Na szczęście żaden z kierowców ani pasażerów nie odniósł poważnych obrażeń. Utrudnienia na drodze trwały ponad godzinę. W akcji udział brali strażacy, policja oraz pogotowie.

W grudniu po wielu miesiącach w końcu udało się wyłonić wykonawcę, który podejmie się prac przy rozbudowie cmentarza komunalnego w Śremie. W czwartek, 3 grudnia śremski ratusz oficjalnie podał dane wykonawcy. Nieograniczony przetarg na Rozbudowę Cmentarza Komunalnego w Śremie – I etap wygrało przedsiębiorstwo Usługi Ogólnobudowlane Adam Hołderny z Mechlina. Wykonawca zaproponował kwotę 793 350 zł i była to najkorzystniejsza oferta.

W niedzielę, 6 grudnia około godziny 16.30 służby otrzymały informację o dużym zadymieniu w kamienicy przy ul. Farnej 2. Na miejsce przyjechało kilka jednostek straży pożarnej. Prawdopodobną przyczyną alarmu był pożar sadzy w kominie. Konieczna była ewakuacja budynku. Wszyscy zdążyli w porę opuścić mieszkania.

W poniedziałek, 7 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej w Książu Wlkp. po gruntownym remoncie. Symbolicznego otwarcia, poprzez przecięcie wstęgi, dokonali wspólnie burmistrz Teofil Marciniak, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Anna Szymanowska i dyrektor Centrum Kultury Mariola Kaźmierczak, która pełni również funkcję dyrektora biblioteki. Specjalną przesyłkę dla ksiąskiej biblioteki przygotowała Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda. Kancelaria Prezydenta RP przysłała trzy ogromne paczki z książkami.

8 grudnia, 15-letni mieszkaniec Masłowa został helikopterem LPR zabrany z oparzeniami twarzy, klatki piersiowej i rąk do szpitala w Ostrowie Wlkp. Taki był efekt zabawy z łatwopalną substancją.

W czwartek, 10 grudnia uroczyście otwarto nowe schronisko dla bezdomnych w Nochowie. Przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Adam Lewandowski oraz Hieronim Bartkowiak, prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, która sprawuje pieczę nad schroniskiem. Budynek poświęcił ksiądz proboszcz Ryszard Adamczak.

Również 10 grudnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało komunikat o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego z odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Spółka szacuje, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

W grudniu druhowie z okolicznych OSP przeszli ważne szkolenie, które miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa ratowników podczas działań związanych z wirusem SARS-CoV-2. Przedstawiciele firmy Led-Luk przeszkolili strażaków z prawidłowego zakładania i zdejmowania ubrań ochronnych. Wydaje się być to sprawa błaha, lecz ma to zasadnicze znaczenie podczas działań ratowniczych podejmowanych u osób chorych lub podejrzanych o zakażenie.

15 grudnia ponownie wróciła usługa rezonansu magnetycznego w ramach umowy z NFZ w śremskim szpitalu. Przez ostatnie dwa lata badanie było płatne.

Rada Miejska na sesji w dniu 17 grudnia przyjęła budżet gminy na 2021 rok. Za przyjęciem budżetu przedłożonego przez burmistrza Śremu głosowało 11 radnych, opozycja bądź to głosowała przeciw (3 radnych) bądź wstrzymała się od głosu (6 radnych). Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu. Przyszłoroczny budżet gminy po stronie dochodów to 220 358 685,48 zł, a po stronie wydatków zapisano kwotę 222 690 955,48 zł. Deficyt budżetowy w kwocie 2 332 270,00 zł zostanie sfinansowany przychodami ze sprzedaży papierów wartościowych. Założono, że w przyszłym roku gmina wyemituje obligacje wartości 8 mln zł.

22 grudnia odbyło się uroczyste odsłonięcie 10-metrowego masztu flagowego, który powstał w rocznicę 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Była to oddolna inicjatywa, dzięki której skorzystał również Szpital Powiatowy w Śremie.

27 grudnia około godziny 11.00 śremska policja została powiadomiona o odnalezieniu biżuterii na terenie pasażu handlowego. Wezwany na miejsce patrol policji odkrył, że znaleziona biżuteria to efekt kradzieży z włamaniem do salonu jubilerskiego. – Z ustaleń policjantów wynika, że w nocy z 26 na 27 grudnia, sprawcy najpierw dostali się do psiego salonu. Tam weszli do jednego z pomieszczeń, wycięli otwory w ścianach i dostali się do sejfu w salonie jubilerskim. Ukradli różnego rodzaju biżuterię – informowała podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowy KPP w Śremie.

29 grudnia w śremskim szpitalu rozpoczęły się pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszym medykiem śremskiego szpitala, który otrzymał szczepionkę była doktor Alicja Przybycin. Lekarka, jak sama mówiła, nie miała żadnych wątpliwości co do tego, czy się zaszczepić czy nie. Uważa, że każda z osób, która nie ma przeciwwskazań ku temu powinna skorzystać z takiej możliwości.

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...