19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Taki był rok 2020 – podsumowanie część 2/4
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Taki był rok 2020 – podsumowanie część 2/4

Przygotowaliśmy kolejną porcję wydarzeń z 2020 roku. Wśród nich było zamknięcie naszej gazety... I szczęśliwy powrót. Bo o tym musicie pamiętać. Jesteśmy dla Was i dzięki Wam! O czym jeszcze warto wspomnieć?

Maj

1 maja po raz kolejny pojawił się dym nad nielegalnym wysypiskiem w Pyszącej. Tym razem pożarem objęte było około 150 metrów kwadratowych powierzchni śmieci. Z ogniem walczyło ponad 20 zastępów z kilku powiatów oraz sprzęt ciężki. Akcja trwała do 25 maja.

W maju ruszył długo wyczekiwany remont stadionu miejskiego w Śremie. Przetarg wygrała firma Constructo Sp. z o.o. Sp. K z Rogówka koło Lubicza. Kwota na jaką podpisano umowę to dokładnie 3.637.971 zł. W zakresie prac znalazły się budowa zaplecza technicznego wraz z szatniami i trybunami oraz wewnętrzna instalacja gazu w parku im. Powstańców Wlkp. Przewidywany termin zakończenia tych prac zaplanowano na 30 listopada 2020 roku. Dziś już wiemy, że ten etap budowy udało się zakończyć w terminie.

9 maja w Dalewie na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 432 Śrem – Jerka zderzyły się dwa osobowe samochody. Strażacy, żeby wydobyć jedną z osób poszkodowanych z wraku musieli używać narzędzi hydraulicznych. Trzy osoby z mniej lub bardziej groźnymi obrażeniami ciała zostały przetransportowane karetkami pogotowia do szpitali w Śremie oraz Kościanie.

W połowie miesiąca rozgorzała dyskusja na temat zmian w śremskiej ciepłowni. Do naszej redakcji zwrócili się pracownicy, których niepokoił fakt przejęcia zakładu przez nowego właściciela oraz planowane przez niego zmiany. – Nagle dowiedzieliśmy się, że przejął nas PETEK. Byliśmy uspokajani, że zakład nadal będzie funkcjonować i zwolnień nie przewidują. Pod koniec kwietnia część załogi dostała „propozycje nie do odrzucenia” – informowali pracownicy. Część z nich musiała pożegnać się z firmą. Do sprawy włączył się burmistrz Śremu, który obiecał przeprowadzić rozmowę z nowym zarządem ciepłowni.

Również w maju wiele wątpliwości wśród mieszkańców ul. Grunwaldzkiej wywołał temat parkingu. Parking powstał zimą. Wybudował go prywatny inwestor. O ten teren wcześniej starali się członkowie wspólnoty przy ul. Grunwaldzkiej. Wówczas jednak odpuścili sobie, bowiem cena zakupu gruntu była dla nich zbyt wysoka. 14 maja 2020r. w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się Obwieszczenie Burmistrza Śremu, w którym czytaliśmy o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla przedsięwzięcia: budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z częścią usługową i możliwością lokalizacji wbudowanego garażu w parterze budynku, na terenie działek o nr ewid. 1745/30, 1745/33, obręb Śrem, na wniosek Pana Macieja Ratajczaka i Pana Adama Jabłońskiego – wspólników spółki cywilnej o nazwie: INVEST HAUS SYSTEM S.C., ul. Warsztatowa 1/4, 63 – 100 Śrem. To przelało czarę goryczy. Członkowie wspólnoty zaczęli walczyć o swoje prawa, nie godząc się na warunki, które pozwoliłyby na wybudowanie nowego budynku. Sprawa wciąż jest w toku…

W maju zanotowaliśmy również policyjny pościg za nastolatkiem z narkotykami. Przypomnijmy, że pościg miał miejsce w Psarskiem. 19 maja w godzinach wieczornych patrol drogówki chciał zatrzymać do kontroli vw golfa. Powodem kontroli było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Początkowo wszystko zapowiadało się, że kontrola przebiegnie bez problemów. – Niestety, kierujący golfem zjechał tylko w zatokę autobusową, a następnie gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Funkcjonariusze natychmiast ruszyli w pościg i w Szymanowie zatrzymali vw – informowała podinsp. Ewa Kasińska, oficera prasowy KPP w Śremie. Po chwili okazało się, dlaczego 18-latek z gminy Śrem uciekał. Kierowca wcale nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a ponadto posiadał przy sobie narkotyki. Policjanci w kieszeni jego kurtki znaleźli plastikowy pojemnik z amfetaminą i marihuaną. Młody mężczyzna był trzeźwy, została mu pobrana krew do badań i trafił do policyjnego aresztu, a następnego dnia usłyszał zarzuty.

Czerwiec

4 czerwca oficjalnie pożegnaliśmy się z naszymi czytelnikami i reklamodawcami. Ówczesny wydawca Tygodnia Ziemi Śremskiej – Prasa Śremska Sp. z o.o. zdecydowała, że nie będzie kontynuować wydawania pisma, które pojawiało się regularnie, raz w tygodniu, od sierpnia 2003 roku. – Jak zawsze w takich przypadkach, przyczyn jest kilka, ale najważniejsza i decydująca jest ta, że od pewnego czasu malała liczba sprzedanych egzemplarzy naszego czasopisma. (…) Podejmowaliśmy próby ratowania Tygodnia, prowadziliśmy rozmowy, ale ich efekt nie był zadowalający, więc podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu wydawania papierowej wersji gazety. Nigdy nie mów nigdy – mówi popularne porzekadło, więc może się okazać, że i Tydzień powstanie jak Feniks z popiołów, ale jeśli już, to pod nowym wydawcą – żegnał się Jan Zalewski, redaktor naczelny TZŚ. Tak też się stało. Kilka dni później wróciliśmy do życia, choć tak naprawdę nikt nie opuścił TZŚ nawet na chwilę. Znalazł się inwestor, Zbigniew Gumieniak – śremski przedsiębiorca, który zdecydował się na przejęcie gazety. Dał nam wiatr w skrzydła i wiarę, że to co dla Was robimy ma sens!

W połowie czerwca pisaliśmy o naprawdę głupim żarcie nastolatków. 13 czerwca śremska policja poinformowała o zatrzymaniu trzech osób: dwóch 19-latków i jednego 18-latka, którzy narazili właściciela samochodu na straty rzędu około 3 tys. zł. Młodzi mężczyźni postanowili, że jednemu z kierowców wsypią cukier do baku samochodu. Swój pomysł zrealizowali… – Z zawiadomienia wynikało, że mężczyzna użytkujący pojazd zaparkował go w Śremie na parkingu niestrzeżonym, a następnego dnia przejechał nim tylko około 200 metrów, bowiem samochód po prostu zgasł. Kiedy auto obejrzał mechanik okazało się, że silnik pojazdu oraz jego podzespoły są obklejone jakąś substancją i zostały uszkodzone. Natomiast w zbiorniku paliwa był cukier. Wszystko wskazywało na to, iż ktoś wykorzystał fakt, że niesprawna była klapka od wlewu zbiornika paliwa i wsypał dużo cukru do tego zbiornika – informowała podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowy KPP w Śremie. W złapaniu nastolatków pomógł monitoring Spółdzielni Mieszkaniowej.

18 czerwca nad Śremem przeszła gwałtowna burza. Nagłe oberwanie chmury uruchomiło służby straży pożarnej. Woda zalała m.in. budynek Straży Miejskiej, Szkoły Podstawowej nr 5 czy podziemny garaż przy ul. Święcickiego w Śremie. Wówczas najbardziej ucierpiała Szkoła Podstawowa nr 5, gdzie woda wdarła się do pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Natomiast w budynku przy ul. Święcickiego, konieczna była interwencja pogotowia energetycznego, które musiało wyłączyć prąd, gdyż woda wdzierając się do podziemnego garażu, zalała również windę, która samoczynnie poruszała się w górę i w dół.

W czerwcu zgnilec amerykański pszczół, znany też jako zgnilec złośliwy, siał spustoszenie w Błociszewie. W związku z wykryciem ogniska choroby wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie ustalenia obszaru zapowietrzonego, który ciągnął się od północy: do granicy z powiatem kościańskim; od wschodu: wzdłuż Warty do ul. Kilińskiego, a także przez Pełczyn do drogi powiatowej Kadzewo-Bodzyniewo; od południa: do kanału Kadzewskiego i dalej przez Mórkę do Dalewa i granicy z powiatem kościańskim; od zachodu: na terenie pow. kościańskiego (m. Rakówka) w kierunku Błociszewa.

Koniec czerwca to był czas bardzo intensywnej kampanii prezydenckiej. Wówczas do Śremu zawitali Zbigniew Hoffmann oraz Zbigniew Dolata, którzy spotkali się ze śremskimi  sympatykami PiS. Posłowie w swoich wypowiedziach odnosili się głównie do osoby Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej i nie szczędzili gorzkich słów pod jego adresem. Do Śremu przyjechali również politycy Koalicji Obywatelskiej – poseł Tomasz Nowak oraz senator Paweł Arndt.

Wraz z rozpoczęciem wakacji ciekawa sytuacja wydarzyła się w lodziarni przy ul. Grunwaldzkiej. Dwukrotnie interweniować musiały strażackie zastępy z JRG Śrem. Ktoś oblał okolice obiektu śmierdzącą nieznaną substancją. Sprawą zajął się również zespół jednostki chemiczno-ekologicznej PSP z Krzesin.

Klamka zapadła. Burmistrz oraz radni miejscy zdecydowali o postawieniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: 1 Maja, Grunwaldzkiej i Zamenhofa. Wówczas rozgorzała dyskusja nad sensem tej inwestycji. Wiele osób obawia się bowiem, że światła zwiększą korki w mieście. Jak będzie? Wkrótce się przekonamy…

default

28 czerwca miała miejsce ogromna tragedia w Chrząstowie. Na terenie jednej posesji doszło do dramatycznego wypadku, w którym życie stracił niespełna 2-letni chłopczyk. – Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że na terenie prywatnej posesji, gdzie odbywało się spotkanie znajomych, kierujący samochodem osobowym potrącił niespełna 2-letniego chłopczyka, mieszkańca gminy Dolsk. Niestety dziecko zmarło – informowała podinsp. Ewa Kasińska. Na miejscu pomocy chłopcu udzielali między innymi strażacy z JRG Śrem oraz ochotnicy z Chrząstowa, Książa Wlkp. oraz Pyszącej. Obecne były także dwie załogi ZRM jak i śmigłowiec ratowniczy LPR z bazy pod Ostrowem Wlkp.

W czerwcu poznaliśmy również oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. W powiecie śremskim wygrał Andrzej Duda z wynikiem 11 815 głosów, co przełożyło się na 40,02% poparcia. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski, który uzyskał 8 806 głosów – 29,83%. Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Hołowni – 5 362 głosów, 18,16% poparcia. Frekwencja w powiecie śremskim wyniosła 63 procent.

Lipiec

Ten miesiąc zaczął się tragicznie. 1 lipca, około godziny 19.30 z jednego z mieszkań na 3. piętrze bloku na Jezioranach wyskoczył mężczyzna. Wysiłki załogi karetki pogotowia nie przyniosły zamierzonego efektu. Śremianin zmarł na miejscu.

2 lipca w Śremie gościła marszałek sejmu – Elżbieta Witek. Spotkanie mieszkańców Śremu, przede wszystkim sympatyków i zwolenników rządów Prawa i Sprawiedliwości w Śremie zorganizowały lokalne struktury PiS. Oprócz lokalnych działaczy i sympatyków uczestniczyli w nim szeregowi posłowie ugrupowania rządzącego, jak chociażby Zbigniew Dolata, Zbigniew Hoffmann czy Witold Czarnecki. Marszałek Witek namawiała obecnych na spotkaniu do tego, aby propagowali w swoich kręgach i otoczeniu ideę oraz hasła niesione przez prezydenta Dudę, agitowali na korzyść urzędującego kandydata i wreszcie zagłosowali na niego w II turze wyborów.

5 lipca ze swoją parafią pożegnał się ksiądz major Grzegorz Bechta, który sprawował posługę kapłańską w Śremie przez cztery lata. Zaskarbił sobie w tym czasie sympatię nie tylko wielu parafian, ale także władz samorządowych. W związku w tym nie mogło zabraknąć na pożegnalnej mszy świętej starosty śremskiego Zenona Jahnsa oraz burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego. Licznie przybyli także przedstawiciele służb mundurowych. Podczas mszy świętej odchodzący ksiądz przekazał parafialny ryngraf nowemu proboszczowi parafii garnizonowej. Został nim ksiądz por. Błażej Woszczek, wikariusz z Parafii Wojskowo – Cywilnej z Wrocławia.

W lipcu do mieszkania śremianki wdarł się mężczyzna mówiący po Ukraińsku, którego zamiary nie były znane. Kobieta ze strachu ukryła się przed obcym i powiadomiła policję. – O godzinie 12.04 dyżurny śremskiej policji został powiadomiony o tym, że mieszkanka Śremu ukryła się na piętrze swojego domu, bowiem słyszy mężczyzn rozmawiających na parterze – informowała podinsp. Ewa Kasińska. – Sprawą zajęli się policjanci z patrolówki, którzy zatrzymali 37-letniego obywatela Ukrainy jako osobę podejrzaną o naruszenie miru domowego. Jak się okazało mężczyzna był sam, wszedł do otwartego domu, chodził po mieszkaniu oraz posesji i mówił do siebie. Nic nie uszkodził, nic nie ukradł.

21 lipca zaginął 68-letni mieszkaniec Manieczek. Dzień później wszczęto alarm i rozpoczęła się akcja poszukiwawcza, która zakończyła się pełnym sukcesem. Mężczyzna odnalazł się cały i zdrów w Łazach na Śląsku. Trafił do szpitala, jego życiu nic nie zagrażało.

Kilka dni później w Książu Wielkopolskim miał miejsce dramatyczny wypadek z udziałem rowerzysty, który pierwszą pomoc otrzymał m.in. od st. asp. Macieja Malusiaka, strażaka ze śremskiej komendy PSP, ten był już po służbie. Dopiero po kilku minutach na miejscu pojawiły się zastępy z OSP Książ Wielkopolski oraz PSP Śrem, a także ambulans. Według wstępnych ustaleń, winę za zderzenie ponosił mieszkaniec Jarocina, kierowca renault scenic, który nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu jednośladem.

Sierżant Martyna Wawrzyniak, policjantka ze Śremu, otrzymała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Zasługi za Dzielność. W sobotę, 25 lipca, na placu przed siedzibą Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie odbyły się główne uroczystości upamiętniające 101. rocznicę powołania Policji Państwowej. W uroczystościach udział wzięła dzielna policjantka, sierżant Martyna Wawrzyniak, która 17 lipca rzuciła się do Warty, żeby wyciągnąć z toni wody niedoszłą samobójczynię.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...