7.7 C
Śrem
sobota, 10 kwietnia, 2021
Strona główna Aktualności Taki był rok 2020 – podsumowanie część 1/4
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Taki był rok 2020 – podsumowanie część 1/4

Za nami wyjątkowe 12 miesięcy. 2020 rok zapewne zapamiętamy jako rok pandemii. W tym czasie jednak staraliśmy się żyć „w miarę normalnie”, na tyle na ile pozwalały nam rządowe obostrzenia. O jakich wydarzeniach warto przypomnieć?

Styczeń

Styczeń 2020r. rozpoczął się tragicznie. W nocy z 1 na 2 stycznia doszło do pożaru pustostanu przy ul. Dąbrowskiego w Śremie. Wówczas jedną osobę wyciągnięto z płonącego budynku. Zwęglone ciało drugiej znaleziono po ugaszeniu pożaru podczas przeszukania obiektu. Przyczyną pożaru mógł być niedopałek papierosa.

Pod koniec stycznia śremian zaintrygowała informacja dotycząca aresztu śledczego. Obiekt w drodze licytacji kupił śremski przedsiębiorca – Artur Strzelec za 1,2 mln zł. Pojawiła się informacja, że budynek zostanie udostępniony zwiedzającym, jednak pandemia popsuła plany inwestora. Areszt stał się jednak planem filmowym. Latem sceny do filmu „Mój dług” w reżyserii Denisa Delicia były kręcone na dziedzińcu oraz przed bramą aresztu.

Luty

Luty przyniósł nam pozytywne wieści. W Szołdrach po raz kolejny urodziły się niezwykłe maluchy. Na świat przyszły krowie trojaczki, jałówki, które były w doskonałej kondycji. Krowia mama również.

W lutym w ręce policji wpadł 46-letni śremianin, który w swoim mieszkaniu trzymał lewe papierosy i alkohol czym naraził Skarb Państwa na szkody w wysokości co najmniej 127 tys. zł. Policjanci trafili na ten trop przypadkiem, bowiem w mieszkaniu mężczyzny zjawili się w związku z awanturą domową. – Dzielnicowy wspólnie z kryminalnymi na miejscu zabezpieczył ponad 102 tys. sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy, ponad 10 tys. sztuk luźnych papierosów bez nazwy oraz 74 plastikowe butelki z cieczą o zapachu alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali też 46-letniego śremianina, który trafił do policyjnego aresztu – wyjaśniała podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowa KPP w Śremie. Sprawa miała swój finał w sądzie.

Z kolei 25 lutego w siedzibie Klubu Senior + odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Śremskiej Rady Seniorów. Zgodnie ze statutem Rada ma reprezentować i wspierać środowisko senioralne z gminy Śrem. Przewodniczącym został Wojciech Strabel, aktywny senior, lider grupy seniorów przy Farze.

Marzec

6 marca dotarła do nas smutna informacja o śmieci Andrzeja Lazara. Współtwórca Klubu Relax odszedł w wieku 64 lat.

W drugim tygodniu marca nasz świat się na chwilę zatrzymał. Wówczas rząd zapowiedział wprowadzenie lockdownu. Zamknięto szkoły, przedszkola, ograniczono funkcjonowanie urzędów oraz anulowano wydarzenia kulturalne. Wówczas ruszyły oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy zorganizowali szycie maseczek oraz dowozy posiłków dla seniorów. Za tę wyjątkową postawę, na koniec 2020 roku, wyróżnieni zostali Patrycja Suszczewicz (Śrem szyje maseczki dla szpitali) oraz Paweł Wawrzyniak (Pomocna dłoń – akcja wsparcia dla seniorów).

21 marca w powiecie śremskim odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Była to kobieta w średnim wieku. Wtedy w Wielkopolsce odnotowano łącznie 31 osób zakażonych koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

W marcu rzutem na taśmę udało się przeprowadzić Galę Boksu i K1 w Śremskim Sporcie. Jak co roku podczas gali upamiętniono rocznicę śmierci Floriana Łuszczewskiego – wieloletniego trenera sekcji bokserskiej Warty Śrem. W ringu zaprezentowało się czterech bokserów Warty Śrem, których prowadził trener Patryk Klupś.

W piątek, 13 marca po dłuższej przerwie ponownie pojawił się ogień na nielegalnym wysypisku w Pyszącej. Strażacy z pożarem składowiska odpadów walczyli około 6-7 godzin. Przyczyna pożaru nie została określona.

Koniec miesiąca znów przyniósł tragiczne informacje. W wypadku drogowym na trasie Brodnica – Przylepki zginęła 59-letnia mieszkanka Puszczykowa. – Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że kierująca nissanem micrą, 59-letnia mieszkanka powiatu poznańskiego, jadąc od strony Brodnicy w kierunku Przylepek, na prostym odcinku drogi zjechała na prawe pobocze i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta poniosła śmierć na miejscu – informowała podinsp. Ewa Kasińska, oficer prasowy KPP Śrem. Na miejscu wypadku lądował śmigłowiec LPR. Ratownicy ze straży i załoga LPR przez kilkadziesiąt minut reanimowali kobietę, lecz nie udało się jej ocalić.

Kwiecień

Na początku tego miesiąca było już jasne, że nic nie będzie takie samo. Burmistrz Śremu zdecydował o zaciągnięciu pasa. W piśmie skierowanym do wszystkich instytucji kultury gminy Śrem Adam Lewandowski poinformował, że zdecydował się odwołać wszystkie wydarzenia kulturalne, sportowe, rocznicowe, okolicznościowe, które miały odbyć się do końca czerwca. A zatem Dni Śremu zostały oficjalnie odwołane.

W połowie kwietnia rodzina z Lubiatowa straciła dach nad głową. Ogień strawił ich dom. Stracili również dobytek, bowiem nie wszystko udało się wynieść z wnętrza płonącego budynku. Na pomoc ruszyła gmina, która wspólnie z Caritas parafii pw. Św. Michała Archanioła w Dolsku uruchomiła rachunek bankowy dla wpłat na rzecz pogorzelców. W remoncie budynku pomogła rodzina i sąsiedzi.

22 kwietnia na trasie Śrem-Zaniemyśl miał miejsce wypadek. Dachował bus z czterema osobami wewnątrz. Trzy z nich karetkami trafiły do szpitala. Czwarta zbiegła z miejsca zdarzenia… Mężczyzna ukrywał się, ale po około trzech godzinach od wypadku został złapany. Jak się okazało, był to kierowca samochodu. Dlaczego uciekł z miejsca wypadku? Był pijany. W chwili zatrzymania przez policję miał w organizmie ponad promil alkoholu.

Tego samego dnia zapalił się budynek przy ul. Mickiewicza. Dym było widać z odległości kilku kilometrów. Na miejscu działały liczne jednostki OSP m.in. z Niesłabina, Pyszącej, Wyrzeki, Chrząstowa oraz strażacy z JRG Śrem.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya
- reklama -

Najczęściej czytane

Uwaga! Wilki w gminie Brodnica [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Dotychczas mówiło się tylko o obecności wilków na terenie gminy Brodnica, ale teraz trafiono na namacalne dowody żerowania tych drapieżników w okolicy. W Ludwikowie...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...