17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościMasz drona? Od dziś musisz się zarejestrować i przejść szkolenie
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Masz drona? Od dziś musisz się zarejestrować i przejść szkolenie

Od dziś każdy, kto chce latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Dedykowana strona Urzędu Lotnictwa Cywilnego wystartowała, ale są niemałe problemy z rejestracją.

Masz drona? Musisz spełnić kilka wymagań, aby legalnie i bezpiecznie z niego korzystać

Od 31 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy ujednolicające prawo lotnicze w Unii Europejskiej, które dotyczą wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi tzw. dronami, których w naszym mieście i powiecie nie brakuje. Najważniejsze zmiany dotyczą rejestracji operatorów dronów oraz przejście kursu i egzaminu online.

Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test online na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak zaznacza ULC:

Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

Nowe przepisy likwidują także podział lotów na loty rekreacyjne, sportowe i komercyjne. Nowe przepisy ułatwiają zarabianie pieniędzy dzięki zdjęciom czy filmom z drona.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja odbywa się online na stronie drony.ulc.gov.pl. Tam przyszły operator drona w kategorii otwartej musi podać adres email oraz numer telefonu. Na ten pierwszy przyjdzie link aktywacyjny do konta, na ten drugi token, który trzeba podać podczas rejestracji.

Duże zainteresowanie i problemy strony ULC

Możliwość rejestracji i wykonanie kursu oraz testu online jest w tej chwili praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Strona Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest zbyt mocno obciążona i problem staje się nawet zwykłe zalogowanie czy też rejestracja operatorów, a do dopiero przejście dalej do kursu i testu online.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe