7.5 C
Śrem
sobota, 27 lutego, 2021
Strona główna Materiał partnera Korzyści z aktywności fizycznej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Korzyści z aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to oczywiście nie tylko i wyłącznie zagospodarowanie wolnego czasu. Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym zapewniamy sobie lepszą kondycję nie tylko naszego ciała, ale również umysłu.

Dawno już udowodniono, że sport będzie wpływać nie tylko na sferę materialną naszego organizmu, ale będzie nam także gwarantować na przykład o wiele lepszy nastrój. Jest cała masa badań naukowych, które bezpośrednio wskazują na to, że ludzie którzy chociażby trochę koncentrują się na aktywności sportowej, mają znacznie więcej energii od innych, a także lepszy humor. Takie osoby cechuje także większa samoocena i dobre samopoczucie. Wpływać więc to może na lepsze relacje w przestrzeni zawodowej, a także osobistej. Oczywiście każdy musi znaleźć dyscyplinę odpowiednią dla siebie.

Zamiast patrzeć w ekran lepiej trochę się poruszać.

Jak wiadomo, najtrudniej jest przekonać do aktywności fizycznej osoby młode. Jest to duży problem z uwagi na błyskawiczną wręcz dostępność w dzisiejszych czasach rozrywek technologicznych. Mówimy oczywiście o grach komputerowych albo oglądaniu telewizji. Jak więc przekonać osoby sceptyczne, że zamiast sprawdzać, co nowego pojawia się na stronach internetowych, to lepiej jest założyć buty sportowe i dresy i wyjść na zewnątrz? Najłatwiej po prostu wskazać wszystkie te atrybuty aktywności fizycznej, które wpływają na korzyść sportu szeroko rozumianego. Bezpośredni wpływ na nasze zdrowie jest bezdyskusyjny. Największe plusy uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej to:

  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • regulacja przemiany materii,
  • mniejsze ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • zapobieganie osteoporozie,
  • wzmacnianie systemu odpornościowego.

Oczywiście nie zapominajmy również o dużym problemie, który występuje w wielu współczesnych społeczeństwach, czyli o otyłości. Jak wiadomo, regularna aktywność fizyczna gwarantuje utrzymanie właściwej wagi. W momencie, kiedy będziesz ćwiczyć, twój organizm o wiele szybciej będzie spalać kalorie. To bezpośrednio przekłada się przecież na redukcję tłuszczu, a w konsekwencji możesz dzięki temu osiągnąć perfekcyjną sylwetkę.

Pozytywny wpływ sportu na umysł.

Nie zapominajmy również o bezpośrednim oddziaływaniu na nasz umysł. Każdy przecież zna powiedzenie funkcjonujące w naszej kulturze od wielu pokoleń, które mówi – w zdrowym ciele zdrowy duch. Chodzi tu właśnie o plusy, jakie zauważymy w naszej szeroko rozumianej sferze niematerialnej. Na pewno bardzo szybko poprawi nam się nastrój, a jest to rezultatem tego, że poprzez aktywność fizyczną będzie się polepszać naszą wydajność umysłowa. Poprawia się także zdolność zapamiętywania. Poza tym, gdy regularnie ćwiczysz, to znacznie obniżają się hormony stresu. Spada prawdopodobieństwo, że zachorujesz na depresję albo spotkają cię jakieś zaburzenia nastroju. Jest to spowodowane tym, że w trakcie ćwiczeń w mózgu wydziela się serotonina, która przecież odpowiada za to, że czujemy się szczęśliwi. Inne bezpośrednie korzyści na przykład:

  • poczucie satysfakcji i wzrost samooceny,
  • rozładowanie negatywnych emocji.

Jak wybrać dyscyplinę sportu dla siebie?

Aby we właściwy sposób wybrać dyscyplinę sportową, należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, naszą sylwetkę i wolny czas. Najmniej kosztowne i najbardziej popularne dyscypliny to na przykład bieganie i jazda na rowerze. Potrzebujemy tu tylko szczerych chęci, wygodnych butów i spodni. Zauważmy, że biegać mogą nawet emeryci i coraz częściej starsze osoby można spotkać na ścieżkach lub bieżniach.

Najczęściej czytane

Uwaga! Wilki w gminie Brodnica [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Dotychczas mówiło się tylko o obecności wilków na terenie gminy Brodnica, ale teraz trafiono na namacalne dowody żerowania tych drapieżników w okolicy. W Ludwikowie...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...