2.1 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Połączenie kolejowe ze Śremem jednym z najważniejszych dla wicemarszałka
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Połączenie kolejowe ze Śremem jednym z najważniejszych dla wicemarszałka

Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa w rozmowie z PAP wskazał najważniejsze inwestycje kolejowe w ramach programu Kolej Plus.

Odpowiedzialny za transport wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że ze względu na ograniczenia budżetu programu Kolej Plus do jego ostatniego etapu nie ma większych szans, żeby zakwalifikowane zostały wszystkie propozycje, które z województwa przeszły do drugiego etapu naboru.

Wicemarszałek uważa, że maksymalnie dwie propozycje z naszego województwa mają szansę powodzenia. Z punktu widzenia Śremu cieszy postawa Jankowiaka, który uważa, że rewitalizacja linii kolejowej Śrem – Czempiń jest tą, na której urzędowi marszałkowskiemu najbardziej zależy.

Najbardziej by nam zależało na połączeniu Czempiń-Śrem, bo ono jest w tej chwili najbardziej przygotowane koncepcyjnie. Co więcej, nie jest to aż tak duże przedsięwzięcie, natomiast bardzo istotne, bo Śrem jest dużym, ważnym ośrodkiem i należy się spodziewać, że na tej linii pociągi pasażerskie będą zdawały egzamin – powiedział dla PAP

Drugim projektem istotnym dla województwa jest rewitalizacja linii z Szamotuł do Międzychodu.

Obecnie trwają prace związane z II etapem programu Kolej Plus. Polega on opracowaniu wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Samorządy mają 12 miesięcy na przygotowanie takiego planu.

Program Kolej Plus w 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowany przez państwo poprzez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.

Wartość programu to około 6,6 mld zł z czego 5,6 mld zł to środki z budżetu państwa. Pozostały ok. 1 mld zł to pieniądze, które będą musiały wyłożyć samorządy. Program ma zostać zrealizowany do roku 2028.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...