12.2 C
Śrem
niedziela, 16 maja, 2021
Strona główna Aktualności Od poniedziałku ważne zmiany
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Od poniedziałku ważne zmiany

Przed świętami Bożego Narodzenia minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie kwarantanny narodowej. Nowe obostrzenia wejdą w życie w poniedziałek, 28 grudnia. O czym musimy pamiętać?

Po świętach rząd wprowadzi nowe obostrzenia. Będą one obowiązywały w dniach 28.12-17.01.2021r.  Zakładają między innymi zakaz przemieszczania się w Sylwestra w godzinach od 19.00 do 6.00. – To nie jest godzina policyjna, ale apelujemy o nieprzemieszczanie się,  zależy nam na ograniczeniu ruchu – przyznał na niedzielnej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem – podkreślił premier

Ponadto rząd utrzymuje zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Zakaz obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. To obostrzenie będzie ważne również podczas ferii. Ten zapis wzbudził wśród rodziców wiele kontrowersji. Stąd też Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła petycję, w której domaga się zniesienia w okresie przerwy szkolnej od 28 grudnia do 17 stycznia, zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna.

– Zapowiedziane obostrzenie dla wielu dzieci i młodych ludzi oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle – argumentują autorzy petycji.

Od 28 grudnia otwarte będą tylko wybrane sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. Dotyczy to między innymi usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych czy pocztowych.

Nieczynne będą natomiast hotele oraz stoki. Dodatkowo, wszyscy przyjeżdżający do Polski transportem zorganizowanym będą objęci 10-dniową kwarantanną.

Ograniczenia mają obowiązywać do 17 stycznia. Utrzymane zostaną ponadto dotychczasowe restrykcje.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę. Na pełne otwarcie lokali musimy poczekać do 28 maja, ale już od jutra będzie...

Zawsze uśmiechnięty i pełen wigoru. Damian Wesołowski nowym dzielnicowym KPP Śrem

Sierżant sztabowy Damian Wesołowski w służbie Policji jest od 2006 roku. Od samego początku zawodowo związany jest ze Śremie. Najpierw służył w konwojówce, a...

Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni

Wracamy do tematu opisywanego na łamach „Tygodnia”. W artykule zatytułowanym „Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?” poruszaliśmy kwestię działań inwestora na jednej z działek w...