-1.4 C
Śrem
środa, 27 stycznia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem 102 rocznica powstania wielkopolskiego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

102 rocznica powstania wielkopolskiego

Oficjalne uroczystości rocznicowe w Śremie w dniu 27 grudnia br. rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem Dobosza w Parku im. Powstańców Wielkopolskich. Złożono też wieńce i zapalono znicze u stóp pomnika Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym.

Wiązankę kwiatów pod pomnikiem Dobosza złożyli włodarze powiatu i gminy Śrem, starosta śremski Zenon Jahns, burmistrz Śremu Adam Lewandowski i jego zastępca Bartosz Żeleźny. Roman Szydłowski, prezes Fundacji Pomocy Potrzebującym im. św. Brata Alberta „Nadzieja” w Śremie zaintonował „Rotę”, którą wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali.

Potem samorządowcy wraz z towarzyszącymi im osobami przenieśli się na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich wraz z innymi delegacjami złożyli wiązanki kwiatów. Tu również, po złożeniu kwiatów u stóp pomnika i zapaleniu zniczy, odsiewano „Rotę”.

Władze samorządowe powiatu i gminy złożyły także wiązankę kwiatów na odnowionym grobie powstańca wielkopolskiego Władysława Adamskiego. Dyrektor muzeum Mariusz Kondziela w kilku zdaniach przybliżył zebranym postać tego powstańca, który do powstania poszedł w wieku 30 lat. Był tam dowódcą plutonu, potem kompanii, walczył m.in. pod Zbąszyniem. W stopniu kapitana Władysław Adamski walczył również w wojnie bolszewickiej 1920 roku, gdzie wykazał się wielką odwagą. Za swą postawę został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Także za udział w powstaniu wielkopolskim został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł 30 lipca 1958 roku.

Następnie oficjalne uroczystości przeniosły się na dziedziniec Muzeum Śremskiego. Tam punktualnie o godzinie 12.30 orkiestra dęta Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego zagrała Hymn Polski oraz kilka patriotycznych utworów. Był też krótki koncert kolęd.

Każdy uczestnik otrzymał replikę flagi powstańczej. – Muzeum Śremskie zachęca mieszkańców Śremu do refleksji nad historią Polski i Śremu przypominając o odważnej akcji zawieszenia biało-czerwonych barw na śremskiej wieży wodociągowej 30 grudnia 2018 przez młodych Polaków, tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale jeszcze pod pełną kontrolą administracyjną i militarną miasta przez Niemców. Zobrazowaniem tej idei jest łopot flag widocznych z czterech stron świata na wieży ciśnień – wyjaśnia dyrektor muzeum.

Przypomnijmy, że flagi powstańcze są replikami używanych przez śremskie oddziały powstańcze, a ich bezpośrednim wzorem jest płat czerwono-krwawego płótna z wizerunkiem stylizowanego orła białego, który jest przechowywany w Muzeum Śremskim.

Dopełnieniem obchodów rocznicy był quest przygotowany przez Unię Gospodarczą Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Quest zakłada wyjątkowy spacer po Śremie, śladami Powstania Wielkopolskiego. Organizatorzy zapewniają, że poprzez zabawę każdy pozna osoby związane z powstaniem. – Są to bohaterowie ziemi śremskiej, którzy na wieki zapisali się w pamięci kolejnych pokoleń. I dopóki w niej trwają, nie umarli, a nadal żyją – opisują.

Ponadto quest prowadzi do miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Są to zarówno miejsca bardzo dobrze znane, jak i te zapomniane, aczkolwiek ważne na historycznej mapie Śremu.

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...