0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Przed nami 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Przed nami 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W niedzielę, 27 grudnia przypada 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku, z uwagi na pandemię, uroczystości będą dużo skromniejsze.

Obchody 102. rocznicy wybuchu Postania Wielkopolskiego rozpoczną się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Dobosza w Parku Powstańców Wielkopolskich, a także pod Mogiłą Powstańców na cmentarzu parafialnym.

Następnie na dziedzińcu Muzeum Śremskiego od godziny 12.30 będzie można odebrać replikę powstańczej flagi oraz wpisać się do księgi pamiątkowej. Natomiast do wspólnej zabawy zachęca Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego, która przygotowała specjalny quest – „Powstańczym tropem żołnierskim krokiem”.

27 grudnia można odebrać z Muzeum jedynie wersję papierową questu. Od 28 grudnia br. karta wyprawy dostępna będzie również w Informacji Turystycznej (Śrem, ul. Okulickiego 3) aż do wyczerpania zapasów – podpowiadają organizatorzy

Przed nami 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Quest zakłada wyjątkowy spacer po Śremie, śladami Powstania Wielkopolskiego. Organizatorzy zapewniają, że poprzez zabawę każdy pozna osoby związane z powstaniem. – Są to bohaterowie ziemi śremskiej, którzy na wieki zapisali się w pamięci kolejnych pokoleń. I dopóki w niej trwają, nie umarli, a nadal żyją – opisują.

Ponadto quest zaprowadzi do miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Będą to zarówno miejsca bardzo dobrze znane, jak i te zapomniane, aczkolwiek ważne na historycznej mapie Śremu.

Na koniec, również w niedzielę o godzinie 18.00 odbędzie się premiera online pierwszego odcinka programu historycznego „Res Gestae” przygotowanego przez Muzeum Śremskie.

Przed nami 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...