28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Umieramy ma potęgę. Aktów zgonu przybywa
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Umieramy ma potęgę. Aktów zgonu przybywa

Mieszkańcy powiatu śremskiego umierają w zastraszającym tempie. Bijemy rekord, o którym nikt nie wspomina, którym nie chwali się nikt. Dane z urzędów stanu cywilnego w poszczególnych gminach powiatu śremskiego są dowodem na to, że pandemia koronawirusa zabija o wiele więcej osób niż nam się wydaje.

Utajone ofiary pandemii koronawirusa

Statystyki zgonów podawane przez Ministerstwo Zdrowia, a wcześniej przez powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną nie mówią całej prawdy o ofiarach koronawirusa. Nie zawierają one tzw. ukrytych ofiar, czyli osób, które zmarły nie z powodu COVID-19 lub chorób współistniejących, ale z innych przyczyn pośrednio związanych z pandemią. Te statystyki w skali kraju robią wrażenie. Tylko w Wielkopolsce w listopadzie wydano ponad 5 tys. aktów zgonu.

Gdy zejdziemy niżej i sprawdzimy jak umieralność wygląda na terenie powiatu śremskiego, widać tendencję zwyżkową. Tylko w listopadzie tego roku na terenie powiatu śremskiego, poszczególne urzędy stanu cywilnego gmin wchodzących w skład powiatu wydały łącznie 115 aktów zgonu. To niemal trzykrotnie więcej aktów zgonu w stosunku do listopada 2019 roku, kiedy łącznie urzędy na terenie powiatu wydały ich 47.

Niemal 100 zgonów w samej gminie Śrem

Nie trudno się domyślić, że najwięcej aktów zgonu wystawił śremski urząd stanu cywilnego. W listopadzie było ich niemal 100 z czego blisko połowa dotyczyła zgonów mieszkańców naszej gminy. W ubiegłym roku takich aktów zgonu było tylko 36 (w tym 24 dotyczące mieszkańców naszej gminy).

Nie tylko w gminie Śrem odnotowano wzrost umieralności w listopadzie. Także tą tendencję da się zauważyć na terenie gmin Brodnica oraz Książ Wielkopolski. W tej pierwszej gminie umieralność w stosunku do listopada 2019 roku wzrosła o 500 procent.

W listopadzie 2019 roku Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 6 zgonów. Z kolei w listopadzie 2019 roku odnotowano i sporządzono tylko jeden akt zgonu – mówi Ewa Lisek, sekretarz gminy

Z kolei w Książu Wielkopolskim w minionym miesiącu tamtejszy USC wydał o 100 procent więcej aktów zgonu. Konkretnie 10, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym okresie było ich tylko 5.

Najkorzystniej sytuacja wygląda na terenie gminy Dolsk. Tutaj krzywa umieralności w listopadzie ani nie rośnie, ani też nie maleje w stosunku do listopada 2019 roku. I wtedy i teraz dolski USC wydał po 5 aktów zgonu.

Strach przed pandemią… i szpitalem

Ta wyraźna tendencja zwyżkowa, tylko określana na podstawie jednego miesiąca i porównywalna z czasami, gdzie pandemii nie było, pokazuje, jak bardzo jest to niebezpieczne zjawisko. Bo chociaż, jak podaje śremski magistrat, nie prowadzą oni statystyk umieralności na COVID-19 i choroby współistniejące, to z czegoś ta wyższa umieralność musi się brać. Powodów może być wiele, a jednym z najbardziej prawdopodobnych jest strach przed udaniem się do lekarza, z obawy właśnie o COVID.

Ratownicy medyczni pracujący na śremskim SOR-ze potwierdzają, że często pacjenci decydują się wezwać karetkę, kiedy naprawdę jest już źle i nie zawsze ten ratunek przychodzi na czas. – Trafiają do nas do szpitala, czy innej placówki, ale często nie udaje się ich już uratować – mówi jeden z nich.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...