24.5 C
Śrem
niedziela, 7 sierpnia, 2022
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmienia plany
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmienia plany

W czwartek, 17 grudnia Jurek Owsiak zapowiedział zmianę daty 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pierwotnie finał miał odbyć się 10 stycznia 2021, jednak z uwagi na pandemię i wprowadzenie nowych obostrzeń, finał przełożono na 31 stycznia. - Gramy, bo gramy do końca świata i jeden dzień dłużej. A wygrywamy, bo gramy z sercem – zapewnia Jurek Owsiak. A co będzie się działo w naszym powiecie?

Chciałbym wszystkim zakomunikować, że zmieniliśmy datę naszego Finału – będziemy grali 31 stycznia! Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była gotowa, by 10 stycznia po raz 29. grać nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 1362 Sztaby, mimo pandemii, bardzo, bardzo wiele osób chciało z nami grać. Pokonaliśmy mnóstwo różnych przeciwności, aby zorganizować Sztaby, i nadal jesteśmy gotowi, jesteśmy w blokach startowych, aby zagrać i zbierać pieniądze, aby ratować zdrowie i życie Polaków – zapewnia Jurek Owsiak

Zmiana terminu podyktowana jest nowymi obostrzeniami, które zapowiedział minister zdrowia. Przypomnijmy, że rząd wprowadzi kwarantannę narodową w dniach 28.12-17.01. 2021r.

– Jesteśmy tak skonstruowani, że bierzemy wszystkie takie przeciwności na klatę i natychmiast szukamy dobrych rozwiązań. Bardzo cieszymy się, że 120 000 wolontariuszy gotowych grać, gotowych być razem z nami, będzie robiło wszystko, aby to nasze hasło – WYGRAMY – było nie tylko nadzieją, że wygramy z koronawirusem, ale żeby to było hasło, które mówi o tym, że dajemy sobie radę, że jesteśmy razem, że grając z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, tworzymy społeczeństwo obywatelskie. Musimy, tak jak inne kraje, wziąć na siebie wszystkie te bardzo mocne restrykcje, które są związane z naszym życiem codziennym – apeluje Jurek Owsiak.

http://tydzien.srem.com.pl/asp/galeria/20200113_WOSP_Brodnica_manieczki/dsc_0081.jpg

Jurek Owsiak zapewnia, że bardzo dobrze rozumie restrykcje. – W innych krajach one już były wprowadzone wcześniej, w związku z tym, jeżeli chcemy się dobrze ustawić do tej skutecznej walki z koronawirusem – zróbmy to. Przetrzymajmy to. Ale 31 stycznia, ostatniego dnia stycznia 2021 roku będziemy znowu razem ze sobą. Już jesteśmy – nasze puszki już stoją w bardzo wielu miejscach. Nasi wolontariusze są gotowi, aby zagrać po raz 29-ty. 1,3 mld złotych do tej pory wydanych na sprzęt medyczny, na nasze programy medyczne. To pokazuje, że potrafimy sobie dawać radę i pandemia, która wybuchła na początku tego roku, także pokazała, że my razem, obywatele, wzięliśmy sprawy w swoje ręce i potrafiliśmy skutecznie z nią walczyć. Bądźmy także skuteczni teraz, liczmy na siebie, bądźmy ze sobą! 31 stycznia gramy w 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zapewnia Owsiak.

Dziś na koncie fundacji jest już ponad milion złotych. 29. Finał WOŚP zagra dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jak co roku, również mieszkańcy powiatu śremskiego włączają się w zbiórkę. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmienia plany

Jedno jest pewne. W każdej gminie odbędzie się kwesta na ulicach. O koncertach i wspólnym światełku do nieba musimy jednak zapomnieć. – Planujemy kwesty na terenie gminy Brodnica, jednak trudno w tej chwili odpowiedzieć, czy uda się coś zorganizować dla mieszkańców, bo sytuacja jest trudna. W sołectwie Brodniczka Esterpole zrobimy taki mikrofinał, podczas którego będzie można kupić ciasto na niedzielny deser, a pieniądze trafią do puszek WOŚP. Koło Gospodyń Wiejskich Brodniczka Esterpole zaprosi mieszkańców pod świetlicę (świetlice wiejskie są wyłączone z użytku – przy. red.) – wyjaśnia Daniel Niewiński.

Również w Dolsku pojawiają się pierwsze pomysły na finał. – Przyznam szczerze, że trudno coś planować. Działamy i zobaczymy co będzie. O imprezie na sali możemy zapomnieć. Na pewno zorganizujemy kwestę. Jak co roku, od początku istnienia Sztabu Dolsk, nie mamy problemu z naborem wolontariuszy. W czasie 29. Finału będzie ich ponownie 35. I tym razem są osoby, które zostały zapisane na listę już na przyszły rok. Zważywszy na okoliczności tj. zmniejszoną mobilność mieszkańców, postanowiliśmy dotrzeć do wszystkich sołectw w naszej gminie. 12 z 19 sołtysów odpowiedziało na naszą propozycję i wydelegowali jednego przedstawiciela, który otrzyma identyfikator i puszkę. Niekiedy będą to sołtysi lub ich dzieci albo też członek rady sołeckiej. Chcemy, aby do każdej wioski w gminie Dolsk w dniu finału trafił przynajmniej jeden wolontariusz. Mamy nadzieję, że ten pomysł „chwyci” – mówi Tomasz Frąckowiak.

W Brodnicy na pewno będzie skromniej niż podczas ostatniego finału. Wówczas szkoła tętniła życiem przez wiele godzin. – Będzie skromniej z uwagi na sytuację, ale planujemy kwestę na ulicach do puszki. Czekamy jeszcze na info ze sztabu Krówki Małej co do zorganizowania licytacji darów online w grupie – tłumaczy Małgorzata Sajkiewicz.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmienia plany

Tymczasem Krówka Mała dwoi się i troi, by przygotować atrakcyjny finał dla mieszkańców. – Na pewno przeprowadzimy kwestę. Mamy zarejestrowanych wolontariuszy. Szykujemy również transmisję online – wyjaśnia Grzegorz Pawlak.

Na kwestę w Internecie również stawia Mariola Kaźmierczak z ksiąskiego Centrum Kultury. – Nie poddajemy się. Zmianę terminu przyjęliśmy z ulgą. Mamy więcej czasu na przygotowanie się do finału. Oprócz zbiórki na ulicach planujemy 2-3 godzinną kwestę online. Już dziś mogę zdradzić, że naszym wodzirejem będzie Tomek Walewski. Szczegóły podamy wkrótce – informuje szefowa CK w Książu Wlkp.

Na koniec przypominamy hasło przewodnie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej.

A wygrywamy, bo gramy z sercem – dodaje Jurek Owsiak

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe