21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremTak przedstawia się sejmowa aktywność posłów z naszego okręgu
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Tak przedstawia się sejmowa aktywność posłów z naszego okręgu

Koniec roku to czas podsumowań. Pokusiliśmy się o sprawdzenie aktywności posłów z naszego okręgu wyborczego. Wśród nich są zarówno bardzo aktywni posłowie, jak i nieco mniej zaangażowani politycy. Kto zatem zasłużył na miano największego pracusia?

Na stronie sejmowej możemy podejrzeć aktywność posłów IX kadencji. Dane są aktualne na dzień 10.12.2020. Nas oczywiście zainteresowali politycy z okręgu wyborczego 37, do którego należy powiat śremski. Nasz region reprezentują: Ryszard Bartosik (PiS), Witold Czarnecki (PiS), Zbigniew Dolata(PiS), Leszek Galemba (PiS), Paulina Hennig-Kloska (KO), Zbigniew Hoffmann (PiS), Tomasz Nowak (KO), Jacek Tomczak (PSL) oraz Tadeusz Tomaszewski (LEWICA).

Wzięliśmy pod lupę takie poselskie zadania jak: wystąpienia, interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących i oświadczenia. Liczby nie kłamią. Kilkoro polityków, głównie z partii rządzącej, wypada w tym zestawieniu bardzo słabo. Na szarym końcu tabeli jest Zbigniew Hoffmann, który w tej kadencji zanotował tylko jedno wystąpienie. Przypomnijmy, że poseł i były wojewoda wielkopolski w listopadzie br. awansował – został zastępcą Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Równie słabo wypada Leszek Galemba. Poseł ma na swoim koncie zaledwie pięć wystąpień. Krok za nim jest Witold Czarnecki, który oprócz pięciu wystąpień, zadał również jedno pytanie w sprawach bieżących. Dalej w tabeli uplasowali się Zbigniew Dolata (7 wystąpień) oraz Ryszard Bartosik (9 wystąpień).

Nieco bardziej aktywnym posłem jest natomiast Jacek Tomczak z PSL. Polityk oprócz siedmiu wystąpień na mównicy sejmowej, złożył osiem interpelacji i jedno zapytanie.

Na czele stawki są natomiast politycy KO oraz Lewicy. Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajęła Paulina Hennig-Kloska z Koalicji Obywatelskiej. Posłanka ma na swoim koncie: 71 wystąpień, 95 interpelacji, 7 zapytań i 3 pytania w sprawach bieżących. Suma aktywności daje liczbę 176.

Drugie miejsce należy się Tomaszowi Nowakowi. Polityk w sumie zanotował 390 aktywności. Na tę liczbę składają się: 24 wystąpienia, 260 interpelacji, 102 zapytania i 4 pytania w sprawach bieżących.

Natomiast absolutnym rekordzistą okazał się polityk Lewicy – Tadeusz Tomaszewski, który złożył aż 353 interpelacje. Do tego należy doliczyć 76 wystąpień, 131 zapytań poselskich, 8 pytań w sprawach bieżących oraz 5 oświadczeń, co razem daje liczbę 573 różnych aktywności poselskich.

Poseł składał między innymi interpelacje w sprawie nielegalnego składowiska odpadów w Pyszącej oraz zwracał się w sprawie utworzenia Muzeum Hymnu Polskiego i gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach. Ponadto kierował zapytania poselskie w sprawie trudnej sytuacji finansowej szpitali w Koninie, Słupcy, Śremie, Kole, Wrześni, Środzie Wlkp. i Turku.

Wyborcy powierzyli mi bardzo odpowiedzialne zadanie, a ja staram się wykonywać swój mandat posła najlepiej jak potrafię. Politycy muszą pamiętać, że ostatecznie przy urnach ocenią nas wyborcy – podkreśla Tadeusz Tomaszewski

Na koniec warto wspomnieć, że wszyscy wyżej wspomniani politycy mogą pochwalić się ponad 90 proc. udziałem w głosowaniach sejmowych. I tu z kolei prym wiedzie Zbigniew Hoffmann z wynikiem 99,78 proc.

Sejmowa aktywność to jedno. Co innego działania wśród wyborców. A wy jak oceniacie przedstawicieli naszego regionu? Czekamy na wasze opinie.

 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe