0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Odkryto złoża gazu w Dąbrowie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Odkryto złoża gazu w Dąbrowie

W czwartek, 10 grudnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opublikowało komunikat o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego z odwiertu Grodzewo-1 w gminie Śrem. Spółka szacuje, że otwór pozwoli na wydobycie ok. 20 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Poszukiwanie złoża nastąpiło we współpracy z firmą ORLEN Upstream. Odwiert Grodzewo-1 został zrealizowany w ramach koncesji łącznej nr 29/2001/Ł Śrem-Jarocin, na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego. Prace były prowadzone wspólnie ze spółką ORLEN Upstream – zgodnie z umową o współpracy zawartą w 2009 roku, PGNiG posiada 51 proc. a ORLEN Upstream 49 proc. udziałów w koncesji.

A oto, jak skomentował tę wiadomość Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Sukces odwiertu Grodzewo-1 to kolejny dowód na duży potencjał węglowodorowy centralnej części województwa wielkopolskiego. Jesteśmy zdeterminowani by w pełni wykorzystać te zasoby, dlatego w przyszłym roku planujemy kolejne wiercenia w tym rejonie. Powodzenie odwiertu cieszy tym bardziej, że prace przy nim były prowadzone w trudnych warunkach spowodowanych restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa.

O przygotowaniach do odwiertu poszukiwawczego pisaliśmy już na początku marca br. Wówczas trwało przygotowanie działki pod postawienie wieży wiertniczej. Na prawie dwóch hektarach ziemi wydzierżawionej z Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Babki) ścinano sosnowy las, karczowano pnie drzew i przygotowywano teren pod budowę. W październiku rozpoczął się odwiert, który docelowo miał mieć głębokość 3 kilometrów, bo na tym poziomie spodziewano jest odkrycie złoża gazu ziemnego.

Odwiert osiągnął głębokość 2940 metrów. Prace wiertnicze zrealizowała spółka Exalo Drilling SA należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. Wcześniej w tym rejonie odkryto m.in. złoża Zaniemyśl, Środa Wielkopolska, Roszków, Kromolice i Kromolice Południe, Winna Góra, Lisewo, Komorze, a ostatnio złoże Miłosław.

Prowadzone prace są częścią realizowanego przez PGNiG intensywnego programu poszukiwawczego, obejmującego utwory czerwonego spągowca na Niżu Polskim. O ich zasobności i perspektywach obszaru świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat w utworach czerwonego spągowca zostało odkrytych kilkadziesiąt złóż. Od lat 90. czerwony spągowiec pozostaje głównym celem prac poszukiwawczych PGNiG w zachodniej części kraju – czytamy w komunikacie PGNiG.

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...