10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Nowe schronisko dla bezdomnych gotowe na przyjęcie podopiecznych
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nowe schronisko dla bezdomnych gotowe na przyjęcie podopiecznych

W czwartek, 10 grudnia uroczyście otwarto nowe schronisko dla bezdomnych w Nochowie. Przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Adam Lewandowski oraz Hieronim Bartkowiak, prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, która sprawuje pieczę nad schroniskiem. Budynek poświęcił ksiądz proboszcz Ryszard Adamczak.

Na ten moment czekali wiele lat. W końcu udało się stworzyć zupełnie nowy dom dla osób bezdomnych. Dom, w którym jest ciepło i panuje przyjazna atmosfera. – To dla nas ogromna radość. Dziś oddajemy do użytku nowy, piękny budynek, który ma poprawić warunki naszych mieszkańców. Musimy jednak pamiętać, że tyle ile osób się tu wprowadzi, tyle pojawi się problemów. Każdy człowiek ma inny problem, który go męczy. Z każdym się wspólnie borykamy. Tutaj się wzajemnie wychowujemy. Największą uczelnią życia jest rodzina. Nasza rodzina jest wyjątkowa – mówił Hieronim Bartkowiak, który serdecznie podziękował burmistrzowi za wsparcie oraz przekazanie działki pod budowę schroniska.

Prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem podziękował również bankom, darczyńcom, pracownikom fundacji oraz wykonawcom. – Bez tych wszystkich osób zwyczajnie nie udałoby się – dodał Hieronim Bartkowiak.

Przypomnijmy, że ponad 10 lat temu gmina Śrem zdecydowała, by przekazać nieruchomość w Nochowie na rzecz fundacji. Tej decyzji towarzyszyły burzliwe obrady oraz protesty części mieszkańców Nochowa, którzy nie zgadzali się na zakwaterowanie bezdomnych w sąsiedztwie.

Ostatnie trzy lata były bardzo trudne. Dzisiaj fundacja osiągnęła cel. Pomimo wielu trudności udało się zdobyć sukces. Serdecznie gratuluję prezesowi rozwagi i spokoju. Mam też dobrą wiadomość. Gmina Śrem postanowiła przeznaczyć w przyszłym roku większe środki na prowadzenie schroniska, bowiem konieczne jest wyposażenie budynku – podkreślił Adam Lewandowski

Nowe schronisko zostało poświęcone przez księdza proboszcza parafii NSJ w Śremie – Ryszarda Adamczaka. Co ciekawe, na otwarciu schroniska nie pojawił się sołtys Nochowa – Bogusław Klaczyk, który bronił decyzji burmistrza.

Tymczasem nam udało się zajrzeć do nowych pomieszczeń. W wielu pokojach pojawiły się nowe łóżka. Lokatorzy będą mogli również korzystać z nowych łazienek, każda przypada na dwa pokoje. Na piętrze znajduje się aneks kuchenny.

Koszt tej inwestycji to blisko 4 mln zł, z czego 45% zostało pokryte z Banku Gospodarstwa Krajowego. Część wydatków pokrył kredyt. Budynek powstał w ciągu półtora roku i jest w części przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Swój dom znajdzie tam kilkadziesiąt osób, które dziś przebywają w budynku przy ul. Dutkiewicza. Przeprowadzkę planują w najbliższych dniach. Chcą zdążyć przed świętami. Pewne obawy wciąż są jednak żywe wśród pracowników fundacji.

– Czasem trudno nam wytłumaczyć, że mieszkańcy schroniska to nie są bezdomni, którzy śpią na ławce w parku i podpalają pustostany. To są osoby, które nie mają domu. Wielu nie ma rodziny. Ich życie nie jest usłane różami. Wśród nich są również alkoholicy, ale trzeźwi, którzy podjęli leczenie i chcą zacząć nowe życie. A my ich w tym wspieramy – zapewnia Anna Sobieraj.

Pracownicy fundacji nie kryją, że potrzeby w nowym budynku wciąż są duże. Brakuje mebli oraz środków dezynfekujących i maseczek. – Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się dokończyć to dzieło – podsumował Hieronim Bartkowiak.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...