24.1 C
Śrem
niedziela, 20 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Śrem To będzie godne uczczenie 100 – lecia Bitwy Warszawskiej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

To będzie godne uczczenie 100 – lecia Bitwy Warszawskiej

Już wkrótce na skwerze przed Śremskim Sportem stanie okazały 10-metrowy maszt flagowy z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. I nie jest to wcale rządowy projekt, lecz lokalna inicjatywa, dzięki której skorzysta również Szpital Powiatowy w Śremie.

Pod koniec lata rząd poinformował, że planuje sfinansować zakup masztów i flag dla gmin, które wezmą udział w plebiscycie „Pod biało-czerwoną”. Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, celem tego projektu było zjednoczenie kraju i jego mieszkańców. Inicjatywa miała zachęcać do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakiem. Projekt ten miał także za zadanie godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Koszt tego programu to 6 mln zł. Każda z zakwalifikowanych gmin ma otrzymać do 5 tys. zł na budowę masztu. Podstawa prawna dla finansowania projektu „Pod biało-czerwoną”  została zawarta w uchwale dotyczącej wsparcia dla inwestycji samorządowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ten zapis wzbudził wiele kontrowersji. Stąd też pojawiła się lokalna śremska inicjatywa.

– Trzeba uczciwie powiedzieć, że jeszcze kilka miesięcy wstecz nikt z nas nie przewidywał takiego rozwoju wydarzeń w sprawie masztu. Inicjatywa rządu, która w ramach programu „Pod biało-czerwoną” zakładała ich budowę w każdej gminie, miała słuszny cel. Jednak późniejsze zamieszanie ze źródłem finansowania tych inwestycji, spowodowały naszą frustrację – wyjaśnia Paweł Wawrzyniak, organizator śremskiej akcji. – Maszt powinien być przede wszystkim powodem naszej wspólnej dumy, a nie jakiegokolwiek zniesmaczenia czy zażenowania – dodaje.

To będzie godne uczczenie 100 – lecia Bitwy Warszawskiej

Dlatego też powstała w krótkim czasie oddolna inicjatywa, która za cel obrała sobie postawienie tożsamego masztu, tyle że finansowanego z prywatnych pieniędzy śremskich darczyńców. Dzięki zbiórce koleżeńskiej udało się w ciągu kilkunastu dni zebrać niezbędną kwotę, a nawet wygospodarować pewną nadwyżkę.

– Już na początku wspólnie ustaliliśmy, iż wszelkie środki finansowe, które zostaną do dyspozycji, przekażemy na zakupy dla Szpitala Powiatowego w Śremie, według potrzeb zgłoszonych przez tę instytucję. W ten sposób wygospodarowane niemal dwa tysiące złotych zostaną przeznaczone na zakup stetoskopu bezprzewodowego – informuje Paweł Wawrzyniak.

Będzie to zatem taka podwójna radość – uzupełnia śremianin

Obecnie trwają prace przygotowawcze w miejscu postawienia masztu, w pobliżu Śremskiego Sportu. A samo uroczyste podniesienie flagi planowane jest w okolicach 20 grudnia.

To będzie godne uczczenie 100 – lecia Bitwy Warszawskiej

Na koniec warto dodać, że w powiecie śremskim gminy, które uzyskały minimum 100 procent wymaganych głosów w plebiscycie „Pod biało-czerwoną” to Dolsk, Brodnica i Książ Wlkp. Mieszkańcy gminy Śrem oddali zaledwie 126 głosów na 500 koniecznych.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...