2.1 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Mają charyzmę! Potrafią łączyć ludzi. Tworzą dobro…
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Mają charyzmę! Potrafią łączyć ludzi. Tworzą dobro…

W poniedziałek, 7 grudnia Lokalne Centrum Wolontariatu, które działa przy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem wyróżniło dwie niezwykłe osoby, które swoją postawą i podejmowanym działaniem szczególnie „zaistniały” w tym trudnym dla wszystkich roku.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyła się skromna uroczystość, podczas której Patrycja Suszczewicz oraz Paweł Wawrzyniak odebrali wyróżnienia z rąk Bartosza Żeleźnego, zastępcy burmistrza oraz Hieronima Bartkowiaka, prezesa fundacji. Mimo że wyróżnieni na co dzień zajmują się zupełnie innym działaniem, w trudnych początkach pandemii rzucili wszystko i zaczęli działać na rzecz społeczności lokalnej.

Patrycja Suszczewicz jest inicjatorką grupy wolontariuszy „Śrem szyje maseczki dla szpitali i mieszkańców”. – Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie. Z koleżankami chciałam wyszyć pozostałą bawełnę z prowadzonej wcześniej hurtowni materiałów. Sądziłam, że uda nam się uszyć 100, 200, no może 300 maseczek. Tymczasem zgłosiło się do mnie około 150 wolontariuszy z gminy Śrem i Książ Wlkp. Razem udało nam się uszyć ponad 80 tys. sztuk maseczek – wspomina pani Patrycja. Maseczki trafiły miedzy innymi do śremskiego szpitala, szpitala w Szamotułach i Łodzi. Maseczki otrzymali również mieszkańcy okolicznych DPS-ów.

Składam wszystkim wolontariuszom najserdeczniejsze podziękowania za cały poświęcony czas i serce!  To wyróżnienie jest Naszym wspólnym dziełem – podkreśla Patrycja Suszczewicz

Drugie wyróżnienie trafiło do rąk Pawła Wawrzyniaka, który utworzył i wciąż koordynuje działania w ramach grupy „Pomocna dłoń – akcja wsparcia dla seniorów w Śremie”. W tym przypadku pomysł również pojawił się „przy okazji”. – W chwili, gdy rząd wprowadził lockdown pomyślałem, że trzeba zacząć działać. Na początku pojawiło się wiele pomysłów. Nie wszystkie były możliwe do zrealizowania. Tak zrodziła się akcja „Pomocna dłoń” – wyjaśnia pan Paweł.

Paweł Wawrzyniak postanowił skupić się na pomocy osobom potrzebującym, samotnym, starszym i niesamodzielnym. – Pierwsze kontakty otrzymałem od organizacji pozarządowej, która zrzesza śremskich seniorów, później doszła współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i tak przy pomocy wolontariuszy udało nam się rozdać ponad 4 tysiące posiłków. Ale pomoc nie kończyła się na obiadach, była również rozmowa, dostarczanie książek czy wyprowadzanie pupilów na spacer. Ale nie zrobiłem tego sam. Udało się dzięki wsparciu wolontariuszy – zapewnia pan Paweł.

Zresztą Patrycja Suszczewicz oraz Paweł Wawrzyniak podkreślają, że sami niewiele by zrobili. – Byłem jak iskra. Za mną stało wiele osób, które mnie wspierało. Za co gorąco im dziękuję – dodaje inicjator „Pomocnej dłoni”. Warto wspomnieć, że akcja wciąż działa. Stowarzyszenie „Pomocna dłoń” współpracuje dziś ze śremskim OPS w ramach rządowego programu „Wspieraj seniora”.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...