18 C
Śrem
niedziela, 25 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremUważają, że to burmistrzowska manipulacja…

Uważają, że to burmistrzowska manipulacja…

Członkowie Stowarzyszenia „Komitet Obywatelski” są oburzeni. Mimo że burmistrz Adam Lewandowski spełnił ich żądanie i wyświetlił napis „Życie” na elewacji ratusza, uważają że został on zmodyfikowany. – To prowokacja i skandal – grzmią.

Przypomnijmy zatem chronologię wydarzeń. W piątek, 20 listopada członkowie lokalnego Stowarzyszenia „Komitet Obywatelski” skierowali do burmistrza Adama Lewandowskiego petycję. Apelowali w niej o poparcie i przyłączenie się do ochrony życia, w szczególności życia poczętego. Autorzy petycji zażądali w niej, aby burmistrz wyświetlił na elewacji ratusza słowa „Życie”, na wzór wcześniejszego napisu „Wybór, nie zakaz”, który towarzyszył strajkowi kobiet.

Tak też się stało. W piątek, 4 grudnia na elewacji ratusza pojawił się napis „Życie”. Burmistrz przychylił się do prośby stowarzyszenia. – Wyświetlenie napisu „Życie” na elewacji ratusza jest jednak możliwe przez jeden dzień, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ekspozycji słowa „Wybór, nie zakaz”, które stanowi dla mnie kwintesencję demokracji i kierunkowskaz we wszelkiej działalności – wyjaśniał Adam Lewandowski.

Ponadto burmistrz pragnie podkreślić, że wbrew temu, co jest sugerowane, nie jest zwolennikiem aborcji na żądanie. – Natomiast uważam, że każdy ma prawo do demonstrowania swoich poglądów, a szczególnie prawo do wszelkiego WYBORU. Wybór jest podstawową i kulturową wartością wynikającą z konstytucji demokratycznego państwa. Przed wyborem stajemy każdego dnia. Wybór stanowi o wartościach życiowych oraz życiowej przestrzeni. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, którzy w swoim dorosłym życiu będą podejmowali wiele wyborów dotyczących ich samych, jak i przyszłości naszego państwa. Skupmy się na dzisiejszych, codziennych problemach, które są trudne do rozwiązania i wymagają sporej energii i wzajemnego zrozumienia – apeluje.

Tymczasem mimo że napis pojawił się w piątek na elewacji ratusza, członkowie stowarzyszenia są oburzeni. – Wyświetlony został nieudolnie zmodyfikowany logotyp. Ten niedopuszczalny czyn naruszający wygląd znaku graficznego naszej kampanii poprzez pozbawienie go białego tła spowodował jego nieczytelność. Widać to po wypełnieniach wewnątrz znaku serca i końcowej litery e. Trudno nazwać takie zachowanie inaczej niż prowokacją i skandalem. W tej sytuacji będziemy nadal domagać się spełnienia zobowiązania burmistrza do wyświetlenia naszego logotypu, zawartego w skierowanej do nas odpowiedzi na naszą petycję – zapowiadają.

Mimo że napis pojawił się w piątek na elewacji ratusza, członkowie stowarzyszenia są oburzeni

Burmistrz prawdopodobnie nie spełni kolejnego żądania. Nie chce komentować stanowiska stowarzyszenia. Aczkolwiek jak już wcześniej zapowiedział, aby uniknąć dalszej eskalacji problemów, podsycania emocji i pogłębiania podziałów, nie wyrazi zgody ani teraz, ani w najbliższej przyszłości na umieszczanie jakichkolwiek napisów i znaków na budynku Ratusza. – Jedyny wyjątek stanowić będą uroczystości i wydarzenia upamiętniające historię wpisane tradycyjnie do naszego gminnego kalendarza. Potrzeba nam dobrych relacji, spokoju i racjonalnego myślenia dla dobra wspólnego – dodaje Adam Lewandowski.

Głos w sprawie zabrali czytelnicy. – Przecież ci, którzy się z logo identyfikują to raczej rozpoznają co jest wyświetlane, dla reszty nie ma to raczej znaczenia. Ale burzę trzeba zrobić, by każdy zauważył – komentuje sprawę pani Longina. Z kolei inny czytelnik uważa, że prowokacją jest samo stowarzyszenie… – Napis został tak wyświetlony, bo taki pewnie jest jego format. Wątpię żeby komuś chciało się wycinać specjalnie jego tło – zauważa pan Kuba. A Państwo co na ten temat sądzą. Czekamy na opinie.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...