24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościMinisterstwo o przyszłości dworku w Manieczkach
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Ministerstwo o przyszłości dworku w Manieczkach

Kolejna instytucja wypowiedziała się w sprawie przyszłości manieczkowskiej dawnej posiadłości Józefa Wybickiego.

Swego czasu o dalsze losy dawnej posiadłości Wybickiego pytał poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica). Polityk pytał w interpelacji, czy Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie byłoby zainteresowane przejęciem nieruchomości wystawionej na sprzedaż celem powstania tam Muzeum Hymnu Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach.

Nadeszła odpowiedź z ministerstwa, której pełną treść przedstawiamy poniżej:

Pomysł odkupienia dworu oraz przywrócenia mu jego dawnej funkcji kulturalnej i edukacyjnej jest bardzo cenny i z pewnością godny rozważenia. Obiektem zainteresowało się już Muzeum Narodowe w Poznaniu – instytucja kultury podległa Ministrowi Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ewentualne dalsze decyzje muszą być jednak poprzedzone szczegółową analizą stanu właścicielskiego obiektu (sprawdzeniem ewentualnych roszczeń) oraz ekspertyzą jego stanu technicznego. Ważny z tej perspektywy jest także szacunkowy koszt rewitalizacji samego budynku, jak i otaczającego go założenia parkowego.

Głębokiego namysłu wymaga również ewentualne przeznaczenie dworu na muzeum poświęcone postaci Józefa Wybickiego, gdyż idea ekspozycji musiałaby znacząco odbiegać od tej funkcjonującej już w zachowanym majątku rodzinnym Wybickich w Będominie niedaleko Kościerzyny. Znajdujące się tam Muzeum Hymnu Narodowego powstało w 1978 roku i jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od lat gromadzi pamiątki związane z Józefem Wybickim, polskimi legionami i polskim hymnem narodowym, będąc ważnym punktem na mapie polskiego muzealnictwa.”

To jasno pokazuje, że zarówno ministerstwo jak i wcześniej marszałek województwa wielkopolskiego nie są specjalnie zainteresowani przejęciem nieruchomości i prowadzeniem w niej muzeum.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe