-0.2 C
Śrem
czwartek, 28 stycznia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Tak działa Cyber-Oko
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak działa Cyber-Oko

Cyber-Oko pojawiło się w świetlicy w Psarskiem w lipcu br. Na ten moment długo czekali członkowie Koła Smoki. Od dawna marzyli o tym, by móc korzystać ze sprzętu na najwyższym światowym poziomie. Po kilku miesiącach przyszedł czas na pierwsze podsumowanie tej wyjątkowej terapii.

Na początku przypomnijmy czym jest Cyber-Oko. Otóż jest to nowoczesny multimedialny sprzęt wspomagający komunikację i systematyczną terapię dzieci i dorosłych. Dzięki Cyber-Oku wiele osób na nowo uczy się komunikować ze światem. Narzędzie to pomaga terapeutom w ocenie stanu świadomości oraz rehabilitacji pacjentów z różnorodnymi zaburzeniami neurologicznymi. Pomaga również w badaniu wzroku, słuchu oraz w badaniu funkcji poznawczych i emocjonalnych, a także w teście świadomości pacjenta.

Do świetlicy zawitałam w środowe popołudnie. Umówiłam się z Marią Stefaniak, która prowadzi Koło Smoki na krótkie spotkanie z dziećmi i rodzicami. Nie spodziewałam się, że sama będę miała okazję skorzystać z Cyber-Oka.

Tak działa Cyber-Oko

Do przetestowania urządzenia zaprosiły mnie dwie terapeutki. Psycholog Katarzyna Adamerek oraz pedagog specjalna Agnieszka Piróg, które na co dzień pracują z dziećmi z niepełnosprawnościami.  Cyber-Oko znajduje się w odrębnym, przyjaznym pomieszczeniu. Wygodnie usiadłam na krześle i zostałam poproszona o podanie danych osobowych. Każda osoba, która korzysta z urządzenia ma własną kartotekę, zapisują się na niej wyniki terapii. Następnie konieczne było skalibrowanie urządzenia z moimi oczami. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że system wychwycił moje chore oko. Jednak nic straconego. Urządzenie dopasuje się do każdego.

Następnie terapeutki pozwoliły mi na przetestowanie urządzenia. Muszę przyznać, że nawet krótka zabawa i sterowanie oczami są dość męczące. Dlatego też podopieczni Koła Smoki korzystają z sesji maksymalnie półgodzinnych.

Podopieczni Koła Smoki mają za sobą kilka lub kilkanaście sesji terapeutycznych z Cyber-Okiem. Po listopadowej przerwie, związanej z epidemią koronawirusa, znów wracają do ćwiczeń. Jednym z takich przykładów jest Tomek, wrażliwy chłopiec z zespołem Downa. Dziecko chętnie uczestniczy w terapii, która zazwyczaj odbywa się poprzez zabawę. Chłopiec potrafi skupić wzrok na poleceniach. Jeśli jednak się zmęczy zawsze może pomóc sobie dłońmi, bowiem to urządzenie pozwala na rozwój w każdym kierunku.

Tak działa Cyber-Oko

Po Tomku przyszedł czas na 4-letniego Boryska. Chłopiec boryka się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Gołym okiem widać, że bardzo lubi pracę z Cyber-Okiem. Borysek komunikuje się ze światem tylko poprzez  obrazy.

Borys ma dopiero cztery lata i jest to dla niego nowe urządzenie. Spotyka się z nim raz w tygodniu na pół godziny. Troszkę czasu zajmie zanim się z nim w pełni oswoi. Borys musi się nauczyć, że jest sprawcą pewnych czynności. Dążymy do tego, by za pomocą Cyber-Oka syn mógł się z nami komunikować. Zaczynamy od zabawy, w której jest żywym uczestnikiem. W domu ćwiczymy komunikację na obrazkach. Borys nie mówi i nie ma w pełni sprawnych rąk. Wzrok jest jego wiodącym  zmysłem – wyjaśnia Marta Galewska, mama chłopca

Rodzice Borysa wierzą, że przyjdzie taki czas, gdy będą mogli z Borysem się sprawnie komunikować. Marzą także o tym, by Cyber-Oko na stałe zagościło u nich w domu. Dziś jednak jest to dla nich zbyt duży wydatek, bowiem urządzenie kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Tak działa Cyber-Oko

Terapeuci podkreślają, że bardzo ważna jest systematyczna praca z Cyber-Okiem. Jednak zwracają również uwagę na dopasowanie oczekiwań do możliwości danego dziecka. – Podstawą jest nawiązanie relacji. Trzeba również pamiętać, że jest to proces długofalowy – zauważa psycholog Katarzyna Adamarek.

Co ważne, Cyber-Oko automatycznie rejestruje wyniki pracy z osobą chorą. Do automatycznej rejestracji dochodzi w trakcie ćwiczeń, sesji diagnostycznych, czy terapeutycznych.

Aktualnie z urządzenia korzysta około 20 podopiecznych Koła Smoki w Psarskiem. Wkrótce ponownie u nich zagościmy. Trzymamy kciuki za postępy w terapii.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...