15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Straż miejska podsumowała kontrole antysmogowe
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Straż miejska podsumowała kontrole antysmogowe

W listopadzie br. Straż Miejska w Śremie prowadziła przy pomocy drona kontrole zanieczyszczeń powietrza spowodowanych paleniem w piecach domowych. O jednej z takich kontroli informowaliśmy kilka tygodni temu. Jakie są wyniki?

To niewiarygodne, ale mieszkańcy Śremu wciąż nie zdają sobie sprawy, że trują siebie i sąsiadów. Podczas jednej z wizyt ujawniono spalanie w piecu węglowym elementów malowanych, metalowych i paneli podłogowych. Straż Miejska nałożyła mandat karny w wysokości 500 zł. Właściciel pieca został również pouczony w zakresie sposobów palenia w piecu domowym i obowiązujących zakazów.

Kontrole straży miejskiej objęły rejon ulic: Stary Rynek, Piaskowej, Józefa Bema, Józefa Wybickiego, Aleksandra Głowackiego, Wschodniej, Placu 20 Października, Farnej, Parkowej, Ogrodowej, Józefa Dutkiewicza, Poznańskiej, Tadeusza Kościuszki, Łąkowej, osiedla „Milionówki”, Przemysłowej, Gostyńskiej, dr. Seweryna Matuszewskiego, osiedla „Helenki”, Zachodniej, Wacława Adamskiego, Szkolnej w Śremie oraz Sikorskiego, Zawilcowej, Różanej, Bzowej, Szafirkowej, Astrowej i Zachodniej w Psarskiem.

Kontrole były prowadzone w godzinach od 7.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 19.00. Łącznie sprawdzonych zostało 105 kominów, z których w chwili kontroli wydobywał się dym. Na podstawie wyników pomiarów, pięć posesji wytypowano do kontroli szczegółowej. W czterech przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości; w piątym przypadku ujawniono spalanie w piecu węglowym elementów malowanych, metalowych, paneli podłogowych. Straż Miejska nałożyła mandat karny w wysokości 500 zł – wyjaśnia Marian Goliński, komendant SM w Śremie

Strażnikom miejskim w kontroli antysmogowej pomogli fachowcy z poznańskiej firmy Dronpol, którzy na co dzień wspierają samorządy w walce ze smogiem. W kontroli udział wziął specjalistyczny dron.

– Tzw. Nosacz – podlatuje bezpośrednio do komina. Za pomocą sondy ze strugi ulatującego dymu pobierana jest próbka w sposób ciągły, która następnie trafia do analizatora. Po trwającym kilka sekund badaniu informacja o wykrytych substancjach trafia online do zewnętrznej stacji naziemnej i jest prezentowana w przystępnej graficznej lub liczbowej formie na ekranie analityka. W przypadku przekroczenia ustalonych norm na wyświetlaczu pojawia się czytelna informacja, która jest sygnałem do przeprowadzania dalszych czynności przez funkcjonariuszy – wyjaśnia pracownik firmy Dronpol.

Strażnicy miejscy nie ukrywają, że praca z dronem znacznie ułatwiła im zadanie. Dotychczas standardowa kontrola odbywała się poprzez fizyczne wejście na teren nieruchomości i sprawdzenie źródła ciepła – pieca/kotła pod kątem ewentualnego spalania odpadów. Dzięki dronom znacznie łatwiej walczyć im ze smogiem.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Interwencja poselska na nic się zdała. Lewoskrętu na obwodnicy nie będzie

Mieszkańcy Zbrudzewa mają dość jeżdżenia pod swoimi domami potężnych ciężarówek, które jadą przez wieś, by dojechać do hal położonych przy zbiegu ulic Śremskiej i...

Wspólnie posprzątali teren rekreacyjny w Jarosławkach

W niedzielę, 19 września na plaży w Jarosławkach, na zaproszenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Jarosławkach oraz CK Książ Wlkp., zebrała się grupa wolontariuszy...

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...