3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Brodnica Marszałek nie chce dworku w Manieczkach
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Marszałek nie chce dworku w Manieczkach

Wracamy do tematu dworku w Manieczkach, posiadłości którą posiadał Józef Wybicki. Nie są to dobre informacje dla osób, którym marzy się w tym miejscu muzeum pamięci po generale.

Samorząd województwa wielkopolskiego nie jest zainteresowany przejęciem nieruchomości.

Krystyna Kubicka-Sztul, radna sejmiku województwa we wrześniu w interpelacji pytała marszałka Marka Woźniaka o możliwość kupna przez samorząd województwa dworku po Józefie Wybickim w Manieczkach. W końcu przyszła odpowiedź i wiemy, że szanse na to, aby dworek trafił w ręce marszałka są zerowe.

W wypadku dworu w Manieczkach nie sposób wskazać związku tego obiektu z gen. Wybickim. Oryginalny dwór, w którym mieszkał i zmarł Józef Wybicki spłonął krótko po jego śmierci, a obecny dwór, pochodzący z roku 1894, nie powstał nawet w miejscu danego dworu Wybickiego. Ponadto zasadniczym problemem zorganizowania proponowanego przez Panią muzeum jest brak zbiorów, którymi można by urządzić wystawę stałą o odpowiedniej randze. Utworzenie muzeum bez posiadania bądź realnego dostępu do zbiorów (możliwość pozyskania depozytów z innych muzeów) nie jest możliwe. Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że zakupienie przez Województwo Wielkopolskie nieruchomości w Manieczkach – części dawnej posiadłości gen. Józefa Wybickiego – w celu utworzenia w tym miejscu Muzeum Hymnu Narodowego i gen. Józefa Wybickiego, nie znajduje uzasadnienia.” – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymała radna Kubicka-Sztul.

Jak tłumaczy Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor departamentu kultury urzędu marszałkowskiego, samorząd województwa prowadzi już instytucję, która swoją działalnością obejmuje wspomnianą w interpelacji tematykę.

Ponadto kluczowym tematem dla problematyki związanej z patriotyzmem jest Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy – Zespół Pałacowo-Parkowy wraz z oddziałem – Muzeum w Winnej Górze. Statut tej instytucji jednoznacznie określa profil jej działalności – w § 6 ust. 2 pkt 2 statutu zapisano, że Muzeum gromadzi zbiory z zakresu „historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii majątków Dobrzyca i Winna Góra, dziejów ziemiaństwa, przede wszystkim wielkopolskiego, historii Hymnu Polskiego i Legionów Polskich we Włoszech”.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...