Samorząd województwa wielkopolskiego nie jest zainteresowany przejęciem nieruchomości.
Krystyna Kubicka-Sztul, radna sejmiku województwa we wrześniu w interpelacji pytała marszałka Marka Woźniaka o możliwość kupna przez samorząd województwa dworku po Józefie Wybickim w Manieczkach. W końcu przyszła odpowiedź i wiemy, że szanse na to, aby dworek trafił w ręce marszałka są zerowe.
„W wypadku dworu w Manieczkach nie sposób wskazać związku tego obiektu z gen. Wybickim. Oryginalny dwór, w którym mieszkał i zmarł Józef Wybicki spłonął krótko po jego śmierci, a obecny dwór, pochodzący z roku 1894, nie powstał nawet w miejscu danego dworu Wybickiego. Ponadto zasadniczym problemem zorganizowania proponowanego przez Panią muzeum jest brak zbiorów, którymi można by urządzić wystawę stałą o odpowiedniej randze. Utworzenie muzeum bez posiadania bądź realnego dostępu do zbiorów (możliwość pozyskania depozytów z innych muzeów) nie jest możliwe. Podsumowując powyższe, należy stwierdzić, że zakupienie przez Województwo Wielkopolskie nieruchomości w Manieczkach – części dawnej posiadłości gen. Józefa Wybickiego – w celu utworzenia w tym miejscu Muzeum Hymnu Narodowego i gen. Józefa Wybickiego, nie znajduje uzasadnienia.” – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymała radna Kubicka-Sztul.
Jak tłumaczy Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor departamentu kultury urzędu marszałkowskiego, samorząd województwa prowadzi już instytucję, która swoją działalnością obejmuje wspomnianą w interpelacji tematykę.
Ponadto kluczowym tematem dla problematyki związanej z patriotyzmem jest Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy – Zespół Pałacowo-Parkowy wraz z oddziałem – Muzeum w Winnej Górze. Statut tej instytucji jednoznacznie określa profil jej działalności – w § 6 ust. 2 pkt 2 statutu zapisano, że Muzeum gromadzi zbiory z zakresu „historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii majątków Dobrzyca i Winna Góra, dziejów ziemiaństwa, przede wszystkim wielkopolskiego, historii Hymnu Polskiego i Legionów Polskich we Włoszech”.