15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Zażądali od burmistrza wyświetlenia swojego napisu na ratuszu. Jaką odpowiedź uzyskali?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zażądali od burmistrza wyświetlenia swojego napisu na ratuszu. Jaką odpowiedź uzyskali?

W piątek, 20 listopada członkowie lokalnego Stowarzyszenia "Komitet Obywatelski" skierowali do burmistrza Adama Lewandowskiego petycję. Apelowali w niej o poparcie i przyłączenie się do ochrony życia, w szczególności życia poczętego. Autorzy petycji zażądali w niej, aby burmistrz wyświetlił na elewacji ratusza słowa „Życie”, na wzór wcześniejszego napisu „Wybór, nie zakaz”, który towarzyszył strajkowi kobiet.

Dziś poznaliśmy stanowisko burmistrza w tej sprawie. Czy zamierza się ugiąć i spełnić żądania Stowarzyszenia „Komitet Obywatelski”?

W odpowiedzi na korespondencję nadesłaną drogą mailową pragnę poinformować, że pismo z żądaniem wyświetlenia napisu na ratuszu nie zostało zakwalifikowane jako petycja, ponieważ nie spełnia wymogów ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach. Wyświetlenie napisu ŻYCIE na elewacji ratusza jest jednak możliwe przez jeden dzień, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ekspozycji słowa WYBÓR, które stanowi dla mnie kwintesencję demokracji i kierunkowskaz we wszelkiej działalności – wyjaśnia Adam Lewandowski

Ponadto burmistrz pragnie podkreślić, że wbrew temu, co jest sugerowane, nie jest zwolennikiem aborcji na żądanie. – Natomiast uważam, że każdy ma prawo do demonstrowania swoich poglądów, a szczególnie prawo do wszelkiego WYBORU. Wybór jest podstawową i kulturową wartością wynikającą z konstytucji demokratycznego państwa. Przed wyborem stajemy każdego dnia. Wybór stanowi o wartościach życiowych oraz życiowej przestrzeni. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, którzy w swoim dorosłym życiu będą podejmowali wiele wyborów dotyczących ich samych, jak i przyszłości naszego państwa. Skupmy się na dzisiejszych, codziennych problemach, które są trudne do rozwiązania i wymagają sporej energii i wzajemnego zrozumienia – apeluje.

Burmistrz nie spełni żądania

– Aby uniknąć dalszej eskalacji problemów, podsycania emocji i pogłębiania podziałów w tak trudnym dla nas wszystkim czasie, postanowiłem nie wyrażać zgody ani teraz, ani w najbliższej przyszłości na umieszczanie jakichkolwiek napisów i znaków na budynku Ratusza. Jedyny wyjątek stanowić będą uroczystości i wydarzenia upamiętniające historię wpisane tradycyjnie do naszego gminnego kalendarza. Potrzeba nam dobrych relacji, spokoju i racjonalnego myślenia dla dobra wspólnego – dodaje Adam Lewandowski.

Przyblokowali skrzynkę

Z informacji przekazanych przez śremski ratusz wynika, że do Urzędu Miejskiego w Śremie łącznie wpłynęło na skrzynkę elektroniczną ponad 70 maili w kwestii żądania wyświetlenia napisu. Część maili zostało powielonych, wysłanych wielokrotnie z tego samego adresu mailowego.

A oto treść żądania skierowanego do burmistrza Śremu.

Pan Adam Lewandowski – Burmistrz Śremu

Petycja obywatelska

My niżej podpisani, zwracamy się w sprawie ochrony życia poczętego, która stała się w ostatnim czasie przedmiotem sporów społecznych, także na forum publicznym w Śremie. Opowiedział się Pan w tej sprawie jednoznacznie po stronie zwolenników aborcji na żądanie, czego wyrazem było m.in. wyświetlenie na elewacji ratusza napisu WYBÓR.

Celem naszego działania jest zwrócenie uwagi mieszkańców Śremu na konieczność ochrony życia poczętego. Prawo jednostki do wolnego wyboru, nie może być jednocześnie uprawnieniem do ograniczania ochrony ludzkiego życia, w szczególności tego poczętego. Stąd też, powołując się na prawo do równoprawnego sposobu prezentacji własnych poglądów, zwracamy się z żądaniem wyświetlania na elewacji ratusza napisu ŻYCIE wg naszego projektu graficznego, w każdy poniedziałek od godziny 0:00 do godziny 24:00 w okresie od 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 maja 2021 roku włącznie.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...