3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Na sygnale Dała się oszukać na BLIK-a!
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Dała się oszukać na BLIK-a!

Śremska policja zanotowała kolejną próbę oszustwa. W poniedziałek, 30 listopada do Komendy Powiatowej Policji w Śremie zgłosiła się mieszkanka gminy Śrem, która powiadomiła o tym, że została oszukana metodą na BLIK-a. Z jej konta zniknęło kilkaset złotych… Jak do tego doszło?

– Mieszkanka gminy Śrem otrzymała wiadomość na komunikatorze internetowym. Była przekonana, że napisał do niej znajomy, który zresztą niedaleko niej mieszka. „Znajomy” poprosił o szybką pożyczkę. Kobieta nie podejrzewała, że pisze z oszustem i przekazała mu kod BLIK, nie dzwoniąc i nie potwierdzając tej prośby. Z jej konta zniknęło kilkaset złotych… – wyjaśnia podinsp. Ewa Kasińska z KPP w Śremie.

Sytuacja miała miejsce kilka dni temu. „Znajomy” zapytał czy kobieta może płacić BLIK-iem, a jak się dowiedział, że tak, to poprosił o pomoc, bowiem twierdził, że ma problem z płatnościami ze swojego konta. Oszust obiecał, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia i poprosił też o numer konta, aby mógł zwrócić pożyczkę.

– Niestety, kobieta nie podejrzewała nawet, że ma do czynienia z oszustem. Wiadomości od niego w żaden sposób nie zweryfikowała. A to duży błąd. Przekazała kod BLIK, nie dzwoniąc i nie potwierdzając tej prośby. Z jej konta zniknęło kilkaset złotych. Jeszcze tego samego dnia znajomy pokrzywdzonej, który miał prosić ją o pożyczkę udostępnił na portalu społecznościowym post o tym, że ktoś włamał mu się na konto i połączony z nim komunikator – wyjaśnia rzecznik.

W całym kraju policjanci ostrzegają przez oszustami na BLIK-a. Zwracają uwagę na to, że konieczne jest ograniczone zaufanie i weryfikacja informacji, bo to właśnie może uchronić przed utratą pieniędzy. Przestępcy swój proceder rozpoczynają od przejęcia konta na profilu społecznościowym. Niestety, wiele osób ma nieskomplikowane hasła, które powtarzane są w różnych miejscach.

– Nie daj się oszukać na BLIK-a! Profil zabezpiecz odpowiednio silnym hasłem. Nawet, jeżeli ktoś z rodziny, ktoś z najbliższych Ci osób, prosi przez internetowy komunikator o kod BLIK, to musisz prośbę zweryfikować. Po prostu zadzwoń! – apelują policjanci.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...