9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Jazda bez prawa jazdy. Wchodzą nowe przepisy!
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jazda bez prawa jazdy. Wchodzą nowe przepisy!

Od kiedy w życie wchodzą nowe przepisy, w myśl których kierujący pojazdami mechanicznymi nie muszą ze sobą wozić już dokumentu prawo jazdy?

Jazda bez prawa jazdy będzie już wkrótce możliwa. Dzięki rządowej aplikacji mObywatel już niebawem prawa jazdy i innych potrzebnych dokumentów nie będziemy musieli przechowywać w portfelu, czy kieszeni spodni. Wszystkie one znajdą się w zasięgu naszej ręki, w przedmiocie, którego używany na co dzień – w naszym smartfonie.

Kiedy w życie wchodzą nowe przepisy?

Do tej pory za brak prawa jazdy można było dostać mandat w wysokości 50 złotych. Od 5 grudnia to już nam nie grozi. Zmieniają się przepisy, dzięki którym fizyczny dokument nie będzie już wymagany od kierowcy podczas kontroli drogowej.

Od 5 grudnia nie będziemy musieli mieć przy sobie prawa jazdy, tak jak nie ma już konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy polisy ubezpieczenia OC –w listopadzie zapowiadał Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Wejście w życie nowych przepisów wynika z tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r. Zgodnie z nowelą, osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania go przy sobie. Dane dotyczące kierowcy policja będzie mogła sprawdzić w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Wszystko co niezbędne, w Twoim smartfonie

Fizyczny dokument na terenie kraju nie będzie nam potrzebny, ale będzie możne posiadać przy sobie jego elektroniczną wersję – w swoim smartfonie.

Wystarczy jedynie aplikacja mObywatel, w której już znajdziemy cyfrowy dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu czy informacje o ubezpieczeniu auta. Niebawem znajdzie się tam również cyfrowe prawo jazdy.

Aplikacja jest bezpłatna, jednak aby móc z niej korzystać potrzebny jest profil zaufany, który można założyć w dowolnej placówce ZUS lub poprzez bankowość elektroniczną.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...