15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Tak wygląda aktualna sytuacja w śremskim szpitalu
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak wygląda aktualna sytuacja w śremskim szpitalu

Do naszej redakcji zwraca się wielu zaniepokojonych czytelników. Docierają do nich czasem rozbieżne informacje dotyczące szpitala w Śremie. Mieszkańcy zastanawiają się czy i jakie oddziały funkcjonują bez zmian. Pytają nas czy szpital zostanie zamieniony na Covidowy? W związku z tym poprosiliśmy prezesa Michała Sobolewskiego o odpowiedź na kilka najważniejszych pytań.

Wiemy, że powstał kolejny oddział Covidowy. W którym miejscu?

– Decyzją Wojewody Wielkopolskiego nasz szpital został zakwalifikowany do drugiego poziomu opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Stąd też od 19 października został zorganizowany pierwszy Oddział Covid w miejscu Oddziału Dziecięcego, a Oddział Dziecięcy  został  zorganizowany w innych częściach szpitala.

Od 16 listopada utworzono kolejne łóżka dla pacjentów chorych na koronawirusa w pomieszczeniach Oddziału Urologii, tym samym cała pierwsza kondygnacja obejmująca Oddziały Dziecięcy i Urologiczny została zorganizowana na leczenie pacjentów chorych na koronawirusa. Oddział Urologiczny natomiast został zorganizowany w części pomieszczeń Oddziału Chirurgicznego, utrzymując ciągłość pracy i otwartość na nowych pacjentów potrzebujących specjalistycznej pomocy w zakresie urologii.

W związku z tymi zmianami ile łącznie łóżek covidowych znajduje się w szpitalu? Ile łóżek respiratorowych?

– W szpitalu  na Oddziale Covidowym, na części w pomieszczeniach Oddziału Dziecięcego jest 29 łóżek,  a w pomieszczeniach  Oddziału Urologicznego 28 łóżek w tym 4 respiratorowe. Dodatkowo w szpitalu jest 5 łóżek obserwacyjnych,  które znajdują się na  SOR- ze.

Od 16 listopada utworzono kolejne łóżka dla pacjentów chorych na koronawirusa w pomieszczeniach Oddziału Urologii
Od 16 listopada utworzono kolejne łóżka dla pacjentów chorych na koronawirusa w pomieszczeniach Oddziału Urologii

A co dzieje się z pacjentami, którzy leczą się na poszczególnych oddziałach? Czy są bezpieczni?

– Opieka medyczna na pozostałych oddziałach odbywa się normalnie z zastosowaniem koniecznych procedur  związanych z sytuacją epidemiczną tak, aby było to bezpieczne dla pacjentów i personelu medycznego. Wykonywane są również przyjęcia planowe, jednak w tym wypadku lekarz podejmuje indywidualną decyzję o przyjęciu i jest ona uzależniona od stanu pacjenta oraz ryzyka pogorszenia się stanu zdrowia w związku z ewentualnym odroczeniem przyjęcia na oddział.  Realizowane są badania diagnostyczne, lecznicze w pełnym zakresie, a poradnie przyjmują pacjentów zgodnie z kolejką wynikającą z rejestracji.

Pojawiły się plotki, że śremski szpital może stać się w 100 proc. szpitalem covidowym?

– Jesteśmy szpitalem specjalistycznym, który leczy wszystkich pacjentów, nie tylko chorych na covid. Nasze oddziały specjalistyczne opieką swoją obejmują często populację przekraczającą 250 tysięcy osób, np. Oddział Neurologiczny. Dla tych pacjentów szpital musi tak zorganizować opiekę, by w tym trudnym czasie pandemii, była zapewniona dostępność usług również na Oddziałach Chirurgicznym, Laryngologicznym, Neurologicznym, Rehabilitacji Neurologicznej, Ortopedycznym, Urologicznym, Internie, oraz Ginekologii, Położnictwie i Neonatologii, a także w sytuacjach pilnych na Pediatrii. Z uwagi na fakt,  iż część szpitali w regionie została przekwalifikowanych na covidowe, wydaje się mało  prawdopodobne, aby nasz szpital został przekształcony na szpital covidowy, ponieważ system opieki zdrowotnej musi koncentrować się na wszystkich pacjentach, a nie tylko na pacjentach zakażonych koronawirusem. Oczywiście w sytuacji pandemii oddziały covidowe  mają  najwięcej dostępnych łóżek, ponieważ taka jest potrzeba. Równocześnie szpital organizuje tak swoją pracę,  aby  można było wykonywać bezpiecznie również bardzo skomplikowane operacje planowe np. endoprotezoplastyka stawu biodrowego, zabiegi kręgosłupowe na Oddziale Ortopedycznym. Staramy się w miarę możliwości pomóc wszystkim pacjentom zgłaszającym się do naszej placówki.

Od 16 listopada utworzono kolejne łóżka dla pacjentów chorych na koronawirusa w pomieszczeniach Oddziału Urologii

Czy w śremskim szpitalu, wzorem innych placówek, pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej? Jakie jest ich zadanie?

– Tak, żołnierz z WOT , co trzy godziny otrzymuje raport z oddziałów covidowych o stanie wolnych łóżek intensywnej opieki (rerspirator) i pozostałych łóżek.

We wtorek, 10 listopada pojawiło się zamieszanie z testami, o czym poinformowali nas czytelnicy. Co się wówczas wydarzyło?

– Potwierdzam, że w dniu 10 listopada na skutek zmian w organizacji pobierania i przygotowywania do wysłania wymazów w kierunku COVID-19  zaszło nieporozumienie. Pobrane wymazy nie zaginęły tylko nie zostały w odpowiednim czasie wysłane do badania. Sytuacja była związana z faktem, że w tych dniach po raz pierwszy delegowani do szpitala żołnierze wspierali nasze działania w zakresie pobierania próbek od pacjentów i na skutek, być może niedokładnej informacji nie przekazali pobranych próbek zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami.

Ponieważ pobrane wymazy nie miały już wartości diagnostycznej i nie mogły stanowić podstawy do wydania wyniku, do wszystkich osób wymazywanych w dniu 10 listopada (ponad 20 osób), wykonano telefony z przeprosinami za zaistniałą sytuację. Osoby z listy na dzień 10 listopada otrzymały ponowną możliwość wykonania wymazu w kierunku COVID-19.

Rozmawiała Dominika Górna

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...