9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Jako policjant przyjmował korzyści majątkowe. Odpowie za korupcję
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jako policjant przyjmował korzyści majątkowe. Odpowie za korupcję

Były policjant ze Śremu stanie przed sądem. Ponad 30-lat służby w policji może w jednej chwili zostać przekreślone. Maciej Ł., to były już funkcjonariusz KPP Śrem, który stanie przed sądem. Prokuratura zarzuca mu przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Maciejowi Ł. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Były policjant podtrzymuje, że jest niewinny. – Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu – mówi Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Prokuratura Rejonowa w Lesznie potrzebowała ponad dwóch lat na to, aby zebrać dowody przeciwko Maciejowi Ł., który pracując w śremskiej jednostce policji miał dopuścić się zarzucanego mu przestępstwa. Dlaczego tak długo? Jak tłumaczyli śledczy, postępowanie przygotowawcze musiał zostać zawieszone. To z uwagi na długi czas oczekiwania na opinię biegłego z zakresu informatyki. W ten sposób prokuratura zabezpieczyła się na wypadek przekroczenia terminu trwania postępowania w tej sprawie. Zawieszenie postępowania skutkowało również tym, że mogło ono być ponownie podjęte, bez konieczności powtarzania dokonanych już czynności procesowych.

Jak ustalili śledczy były funkcjonariusz miał skorzystać z policyjnych systemów i w ten sposób pozyskać informacje, które następnie przekazywał innej osobie, pobierając przy tym korzyści majątkowe. – Zarzucane oskarżonemu przestępstwo miało charakter ciągły – dodaje prokurator. Zdaniem śledczych miało do tego dochodzić w latach 2016-2018.

Sprawa Ł. ujrzała światło dzienne w marcu 2018 roku, kiedy to Biuro Spraw Wewnętrznych zatrzymało wtedy jeszcze funkcjonariusza miejscowej jednostki. Funkcjonariusz został zatrzymany pod zarzutem z art. 228 kk, czyli z zarzutu łapownictwa biernego. Drugi zarzut jaki postawiono byłemu policjantowi dotyczy przetwarzania danych osobowych, chociaż nie był on uprawniony do ich przetwarzania. Jest to zarzut z art. 107 ustawy o ochronie danych osobowych.

Natychmiast po otrzymaniu tej informacji insp. Sławomir Jądrzak, komendant śremskiej policji, zawiesił swojego podwładnego i wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

To ostatnie jednak nie wykazało niczego, bo nie doszło do skutku. W trakcie jego trwania oskarżony dziś mężczyzna złożył raport do komendanta o zwolnienie ze służby i przejście na zaopatrzenie emerytalne. Raport ten został pozytywnie rozpatrzony, co zakończyło toczące się postępowanie dyscyplinarne wobec funkcjonariusza.

Sprawę Macieja Ł. rozpatrywał będzie śremski sąd rejonowy, do którego prokuratura w Lesznie złożyła akt oskarżenia.

Byłemu policjantowi za zarzucane mu czyni grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Oskarżony może także stracić policyjną emeryturę. Zarzucane Ł. czyny miał popełnić będąc jeszcze w czynnej służbie w policji. Maciej Ł. cały czas, od początku kiedy przeciwko niemu toczy się postępowanie, nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...