28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Lawina dobra spływa na rodzinę pogorzelców
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Lawina dobra spływa na rodzinę pogorzelców

Takiego wsparcia się nie spodziewali. W nocy z piątku na sobotę państwo Grobelni z Lucin stracili dach nad głową i cały majątek. Zostali tylko z tym co tej nocy mieli na sobie. Dziś cała lokalna społeczność zaangażowała się w pomoc. Co już udało się zorganizować?

Takiego wsparcia się nie spodziewali. W nocy z piątku na sobotę państwo Grobelni z Lucin stracili dach nad głową i cały majątek. Zostali tylko z tym co tej nocy mieli na sobie. Dziś cała lokalna społeczność zaangażowała się w pomoc. Co już udało się zorganizować?

To dla nich ogromne nieszczęście. Pan Mariusz z żoną i córką Gabrysią w kilka chwil stracili wszystko… Dom, meble, ubrania, przybory szkolne i sprzęt do nauki. Runął im cały świat. Jednak wciąż mają siebie i wspaniałych przyjaciół. Kilka godzin po pożarze ruszyła pomoc. Sąsiedzi obdarowali ich ubraniami. Rodzina przygarnęła pod swój dach. W pomoc zaangażowały się również dwie szkoły: Szkoła Podstawowa w Dąbrowie oraz Liceum Ogólnokształcące ze Śremu.

Od grudnia pan Mariusz z rodziną otrzymają mieszkanie dwupokojowe w Dąbrowie. Gabrysia dostanie nowe książki, przybory szkolne oraz laptopa do nauki. Znalazła się również osoba, która podarowała dziewczynce 1000 zł na nowe ubrania – wyjaśnia Marcin Szydłowski, dyrektor SP w Dąbrowie

Mariusz Grobelny wraz z rodziną nie spodziewali się, że będzie aż taki ogromny odzew. Mężczyzna założył zbiórkę w serwisie siepomaga.pl. W ciągu kilku dni na koncie pojawiło się już ponad 45 tys. zł. Ponadto sąsiedzi zorganizowali zbiórkę rzeczy. Ta odbędzie się w środę 25.11 i piątek 27.11 w godz.18-20 na świetlicy wiejskiej w Lucinach. Potrzebne są ręczniki, pościele, garnki, sztućce, sprzęty gospodarstwa domowego, woda, soki i te wszystkie rzeczy, które mamy w domu, a jedna chwila potrafi je nam zabrać… Organizatorzy proszą o rzeczy nowe.

Luciny po pożarze

W poniedziałek, 23 listopada w śremskim ratuszu odbyło się spotkanie osób, które koordynują pomoc dla pogorzelców. – W pomoc zaangażowali się sołtys oraz mieszkańcy Lucin, dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i Liceum Ogólnokształcącego w Śremie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie oraz gmina Śrem.  Bardzo prosimy o wsparcie finansowe poprzez Fundację Siepomaga! Każda złotówka jest ważna – apeluje burmistrz Adam Lewandowski.

– Wciąż jesteśmy w szoku. Tego, co przeżywamy, nie da się opisać w kilku zdaniach. Cały czas czuję ten dym, a przed oczami mam rozświetlające noc płomienie, które pożerały nasz dobytek. Nie ma ważniejszego miejsca dla każdego człowieka, jak własny dom. Tyle pracy i serca włożyliśmy, żeby mieć swój wymarzony kąt, a teraz zostaliśmy w tym, w czym wyszliśmy w nocy, żeby się ratować – opisuje pan Mariusz, który zapewnia, że dom był ubezpieczony. Pierwsze oszacowanie szkód mówi o kwocie 500 tys. zł. – Nie mam jednak pewności, że ubezpieczyciel wypłaci nam pełną kwotę – dodaje mężczyzna.

Jest nam strasznie głupio prosić o wsparcie, wciąż mam nadzieję, że to tylko zły sen, który za chwilę się skończy. W domu zostało wszystko – ubrania, podręczniki do szkoły, meble. To, czego nie strawił ogień, to zalała woda, którą strażacy lali przez całą noc. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci, a najbardziej przeżyła to nasza córka. Sami niewiele możemy, ale wierzymy, że wspólnymi siłami uda się szybko odbudować to, co straciliśmy. Wierzymy, że dołożycie swoją cegiełkę!

 



 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...