-0.9 C
Śrem
czwartek, 3 grudnia, 2020
Strona główna Aktualności Śrem Czy weto polskiego rządu będzie miało wpływ na nasz region?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Czy weto polskiego rządu będzie miało wpływ na nasz region?

W ostatnim czasie przez polskie media przewija się dyskusja dotycząca planowanego weta rządu wobec unijnego budżetu na rok 2021 oraz Funduszu Odbudowy. Polskie władze nie zgadzają się na powiązanie wypłat z praworządnością sugerując, że taki zapis znacząco wpływa na suwerenność Polski. My z kolei zastanawiamy się jak weto może wpłynąć na nasz region. Czy mieszkańcy na tym stracą?

Polska odrzuca mechanizm warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Nie akceptujemy uznaniowych przepisów, które są oparte na arbitralnych i politycznych kryteriach. Ich przyjęcie może doprowadzić do stosowania podwójnych standardów i odmiennego traktowania państw UE. Nasz kraj opowiada się natomiast za równością wszystkich państw wobec prawa oraz przestrzeganiem unijnych traktatów – zapewnia premier Mateusz Morawiecki

Szef polskiego rządu przedstawił w Sejmie uchwałę dotyczącą stanowiska Polski w sprawie unijnego budżetu. Większość sejmowa w czwartek, 19 listopada przyjęła uchwałę wspierającą działania rządu w negocjacjach budżetu UE. Uchwała mówi o wsparciu dla wstrzymania dalszych prac UE nad budżetem, by nie dopuścić do powiązania wypłat pieniędzy z przestrzeganiem zasad praworządności.

Swoje stanowisko w tej sprawie wyraził Związek Miast Polskich, do którego należy gmina Śrem. W oświadczeniu podpisanym przez Zygmunta Frankiewicza, prezesa ZMP czytamy między innymi:

Musi budzić zdumienie fakt, że rząd państwa członkowskiego, w którego Konstytucji już w 2. artykule zapisano, że jest demokratycznym państwem prawnym, nie akceptuje właśnie tego warunku(praworządności).

Ponadto ZMP zwraca uwagę na powiązanie unijnych funduszy z rozwojem gospodarki oraz inwestycji lokalnych.

Nie bez znaczenia jest oczywiście także dostęp polskich przedsiębiorców, rolników oraz społeczności lokalnych i regionalnych do wielkich środków finansowych, które – począwszy od funduszy przedakcesyjnych – dotychczas silnie wsparły polskie reformy, ukierunkowując je na zrównoważony rozwój. Dalsze z nich korzystanie umożliwi uruchomienie naszych własnych, wciąż jeszcze zbyt słabo wykorzystanych potencjałów.

Warto zatem przyjrzeć się jak zmieniła się nasza okolica  i jakie inwestycje zostały poczynione dzięki funduszom unijnym. W ostatnich miesiącach gmina Śrem (podobnie jak pozostałe gminy powiatu śremskiego) korzystała z unijnego projektu „Zdalna szkoła” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Polegał on na tym, że w ramach działań podejmowanych w związku z pandemią koronawirusa, gmina Śrem kupiła komputery dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. W pierwszym etapie gmina kupiła 58 laptopów, które trafiły do 13 szkół podstawowych. Wartość projektu to 99 750,00 zł, a wkład Funduszy Europejskich – 99 750,00 zł. Natomiast w drugim etapie gmina kupiła kolejne 70 laptopów. Dofinansowanie z UE również wynosiło 100 proc. – 122 500 zł.

Czy weto polskiego rządu będzie miało wpływ na nasz region?

Program rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020

Dzięki temu programowi w 2019 roku powstał kort tenisowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Psarskiem. Wartość tego projektu to 395 173,17 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – 238 875 zł.

Z tego samego programu powstała inwestycja w Zbrudzewie, gdzie w 2019 roku oddano do użytku nową świetlicę. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe  usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” Programu Rozwoju obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość projektu to 671 409,88 zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – 403 650,58 zł.

Świetlica wiejska

Wielkopolski regionalny program operacyjny na lata 2014-2020

Tymczasem z powyższego programu realizowana jest „Budowa kładki pieszo-rowerowej nad kanałem ulgi rz. Warty wraz ze ścieżką pieszo-rowerową do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina”. Wartość projektu to 7 880.916,52 zł, natomiast wkład Funduszy Europejskich – 6 698.779,03 zł.

Ponadto fundusze unijne pozwoliły zrealizować termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Nochowie czy wybudować nową salę widowiskową przy Muzeum Śremskim. Dzięki unijnym dotacjom powstały również zintegrowane węzły przesiadkowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Śremie. I wiele, wiele innych projektów…

Dotyczy to również całego powiatu śremskiego

Starostwo powiatowe w Śremie również skorzystało z projektu „Zdalna Szkoła”. Wartość projektu to 100 tys. zł, w całości sfinansowane z funduszy UE. W ubiegłych latach udało się zrealizować kilka projektów z zakresu rynku pracy i przedsiębiorczości tj. Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie śremskim czy Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie śremskim wyrażane w milionach złotych.

Z funduszy unijnych korzysta również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Śremie, które w latach 2017 – 2018 około 1,5 mln zł przeznaczyło na wsparcie rodzin zastępczych i kandydatów na rodziny zastępcze w zakresie podniesienia kompetencji  opiekuńczo-wychowawczych.

Na koniec warto dodać, że pod dużym znakiem zapytania staje również program Erasmus+, z którego również korzysta młodzież z powiatu śremskiego. Między innymi są to uczniowie z ZSP i ZST w Śremie. W tym roku mieli na przykład wyjechać na praktyki zawodowe do Niemiec. Niestety ich plany pokrzyżowała pandemia. Przypomnijmy, że Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro.

Co o tym wszystkim sądzą samorządowcy?

Poprosiliśmy burmistrza Adama Lewandowskiego o komentarz dotyczący planowanego weta.

Zapowiedziane weto rządu wobec budżetu Unii Europejskiej to uniemożliwienie dostępu społeczeństwa do dofinansowania unijnego. Beneficjentami tych środków są polscy przedsiębiorcy, samorządy, stowarzyszenia, rolnicy. W następstwie ze środków unijnych każdego dnia korzystają mieszkańcy całego kraju, w tym mieszkańcy gminy Śrem. Wiele inwestycji w gminie powstało przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 85 proc.! Prawda jest taka, że do wielu tych zadań byśmy jako gmina po prostu nie przystąpili z powodu braku wystarczających środków. Jako bieżący przykład mogę podać budowę kładki nad kanałem ulgi, której wykonania bez takiego wsparcia z pewnością byśmy się nie podjęli.

Perspektywa zawetowania budżetu i ograniczenia w dostępie do środków finansowych dotknie nasze społeczeństwo w znaczącym stopniu. W tym trudnym okresie pandemii i niemożliwej do przewidzenia prognozie rozwoju gospodarki zamknięcie dopływu środków unijnych jest dla mnie niezrozumiałe. Brak takiego wsparcia zatrzyma rozwój samorządów, które nie będą w stanie sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnych, zatrzyma zrównoważony rozwój miast i gmin. 

Weto wobec budżetu Unii Europejskiej zdumiewa tym bardziej, że spory toczą się o słowo „praworządność”. Do czego zmierza rząd, jeżeli pojęcie praworządności nie jest akceptowane? To już pozostawię ze znakiem zapytania…

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...