-2.2 C
Śrem
piątek, 21 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Nowe inwestycje REHAU, Leopolu i Capchemu
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nowe inwestycje REHAU, Leopolu i Capchemu

Rozmawiamy z burmistrzem Śremu Adamem Lewandowskim o nowych inwestycjach renomowanych firm w gminie Śrem. Mają one dać zatrudnienie na naszym runku pracy kilkuset nowym pracownikom.

Gmina ma w planie zbudowanie kilkusetmetrowej drogi asfaltowej na drodze w kierunku Gaju, tuż za istniejącym już zakładem produkcyjnym firmy REHAU. W jakim celu będzie budowana ta droga?

– O wybudowanie tego odcinka drogi zwróciła się do gminy spółka REHAU. Ma to związek z zamiarem budowy nowego zakładu produkcyjnego na terenie graniczącym z istniejącym zakładem, właśnie w kierunku Gaju.

Wiadomo już coś więcej na temat tej inwestycji?

– Będzie to nowa hala z zapleczem warsztatowym i infrastrukturą socjalną, w której planowane jest zatrudnienie 80-100 pracowników. Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Myślę, że jest to dobra wiadomość dla naszego rynku pracy i dla wielu młodych ludzi, przed którymi otwiera się perspektywa dobrej pracy w renomowanym przedsiębiorstwie.

To dla nas ważne, zwłaszcza teraz, gdy słyszymy o możliwych bankructwach firm i o spadającej ilości ogłoszeń o naborach pracowniczych.

– Podzielam to zdanie. Dodam jeszcze, że w 2021 roku planowana jest również rozbudowa fabryki Leopol o dalsze 12 tys. m kw. hal produkcyjnych. Docelowo zatrudnienie w Leopolu wyniesie 1000 pracowników. W budżecie gminy Śrem na 2021 rok zaplanowaliśmy również kwotę 400 tys. zł na budowę drogi w celu usprawnienia i udogodnienia prowadzenia działalności firmie, która zapewnia pracę tak wielu mieszkańcom naszej gminy.

Informowaliśmy miesiąc temu na naszych łamach o tajemniczym inwestorze, który ma w Śremie produkować elektrolit. Proszę powiedzieć o tym inwestorze, który kupił obiekty po BASF przy obwodnicy Śremu. Co ma zamiar tam produkować?

BASF sprzedał swoje nieruchomości firmie Capchem Poland Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. Capchem od 20 lat jest potentatem na rynku materiałów (elektrolitów) do akumulatorów i baterii litowo-jonowych. Elektrolity są stosowane w wielu przedmiotach codziennego użytku takich jak: telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, słuchawki, laptopy, samochody, hulajnogi elektryczne, sprzęt AGD oraz rozruszniki serca. Capchem produkuje elektrolity dla sektora e-mobilności. W Śremie firma planuje zatrudnić 60 osób i według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – pisemna rekomendacja agencji rządowej – jest bardzo wiarygodnym partnerem. Inwestycja Capchemu otrzymała wynik pozytywny w bardzo trudnej procedurze środowiskowej. Proces technologiczny będzie polegał na mieszaniu surowców podstawowych tj. soli litu z rozpuszczalnikami organicznymi oraz dodatkami. Podstawowym procesem produkcji będzie proces mieszania, przy czym nie będzie zachodziła żadna reakcja chemiczna. Zakład będzie wyposażony w instalacje: czujników ciągłego monitorowania, ciśnienia, detekcji, itp. Capchem informuje, że w działających zakładach nigdy nie doszło do poważnych awarii. To międzynarodowa korporacja, która działa w Chinach, Korei, Japonii, USA, Polsce.

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej

A to ciekawe

Nie brakuje chętnych na remont dróg w gminie

Do przetargu na remont dróg w Brodnicy stanęło trzech oferentów, przy czym żaden nie jest z naszego powiatu i każdy mieści się w cenie,...

Śremska policjantka dała Julce nadzieję

„Pani kierownik, proszę podziękować ode mnie tej internetowej pani policjantce. U nas w domu dużo się zmieniło, mama ma pracę, ojciec już z nami...

Ponad pół powiatu w niebieskiej strefie ASF

Ponad pół powiatu śremskiego znalazło się w niebieskiej strefie ASF, czyli w obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń. W tej strefie znalazły się gminy Śrem,...