12.2 C
Śrem
niedziela, 16 maja, 2021
Strona główna Kultura Historia śremskiego kina
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Historia śremskiego kina

Śremski Ośrodek Kultury rozpoczął nowy cykl postów „Historyczne kadry kina Słonko”. Na ich stronie internetowej i w mediach społecznościowych w każdy czwartek  możecie znaleźć informacje na temat historii naszego kina.

– Proponujemy poczytać o kulisach historii kinoteatru Słonko. Ten cykl nazwaliśmy „Historyczne kadry kina Słonko”. Zaprosimy Was do zapoznania się z wieloma ciekawostkami i informacjami z działalności naszego kina. Cofniemy się kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz tak, aby móc zgłębić tajemnice, jakie kryje w sobie to wspaniałe miejsce. Pomimo tego, że aktualnie nie możecie wejść do kina, to pokażemy Wam, jak wygląda nasze kino od kulis. Zaprosimy Was do obejrzenia ciekawych miejsc, które na co dzień są dla Was zamknięte. Mówię tutaj między innymi o kinooperatorce. Zapraszamy – zachęca do śledzenia strony ŚOK Anna Szmyt – Baranowska.

Ośrodek kultury chciałby także stworzyć kronikę śremskiego kina. Dlatego też zwraca się z prośbą do osób, które posiadają stare zdjęcia, pamiątki lub niecodzienne wspomnienia związane z Kinoteatrem Słonko o kontakt mailowy (info@kinoteatrslonko.pl) lub telefoniczny (691-688-054, 533-960-511).

W budynku, w którym obecnie znajduje się Kinoteatr Słonko w okresie zaborów mieścił się Hotel Victoria. Na jego sali odbywały się spotkania polskich organizacji społecznych. Urządzano tam również wiece. W 1904 roku zorganizowano tam zebranie Kółka Rolniczego, na którym podjęto decyzję o założeniu Spółdzielni „Rolnik”. Gdy w 1906 roku wprowadzono naukę religii w języku niemieckim w Hotelu Victoria zwołano wiec obywateli. Pod koniec grudnia 1918 roku odbyła się tam narada polskich konspiratorów, na której zapadła decyzja o rozpoczęciu przygotowań do powstania w Śremie – czytamy na stronie ŚOK.

To tylko jedna z historii, jakie pojawiły się na stronie Śremskiego Ośrodka Kultury. Być może dzięki Wam dowiemy się o kolejnych ciekawostkach z działalności kina.

Źródłofot. ŚOK

A to ciekawe

Rozpoznajesz go? Policja prosi o pomoc

Ciało mężczyzny odkryto 16 stycznia na terenie jednej z posesji w Kłodzie w gminie Rydzyna. Przy zwłokach nie było żadnych dokumentów. Mężczyzna ubrany był w...

Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę. Na pełne otwarcie lokali musimy poczekać do 28 maja, ale już od jutra będzie...

Zawsze uśmiechnięty i pełen wigoru. Damian Wesołowski nowym dzielnicowym KPP Śrem

Sierżant sztabowy Damian Wesołowski w służbie Policji jest od 2006 roku. Od samego początku zawodowo związany jest ze Śremie. Najpierw służył w konwojówce, a...