-0.9 C
Śrem
czwartek, 3 grudnia, 2020
Strona główna Kultura Historia śremskiego kina
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Historia śremskiego kina

Śremski Ośrodek Kultury rozpoczął nowy cykl postów „Historyczne kadry kina Słonko”. Na ich stronie internetowej i w mediach społecznościowych w każdy czwartek  możecie znaleźć informacje na temat historii naszego kina.

– Proponujemy poczytać o kulisach historii kinoteatru Słonko. Ten cykl nazwaliśmy „Historyczne kadry kina Słonko”. Zaprosimy Was do zapoznania się z wieloma ciekawostkami i informacjami z działalności naszego kina. Cofniemy się kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz tak, aby móc zgłębić tajemnice, jakie kryje w sobie to wspaniałe miejsce. Pomimo tego, że aktualnie nie możecie wejść do kina, to pokażemy Wam, jak wygląda nasze kino od kulis. Zaprosimy Was do obejrzenia ciekawych miejsc, które na co dzień są dla Was zamknięte. Mówię tutaj między innymi o kinooperatorce. Zapraszamy – zachęca do śledzenia strony ŚOK Anna Szmyt – Baranowska.

Ośrodek kultury chciałby także stworzyć kronikę śremskiego kina. Dlatego też zwraca się z prośbą do osób, które posiadają stare zdjęcia, pamiątki lub niecodzienne wspomnienia związane z Kinoteatrem Słonko o kontakt mailowy (info@kinoteatrslonko.pl) lub telefoniczny (691-688-054, 533-960-511).

W budynku, w którym obecnie znajduje się Kinoteatr Słonko w okresie zaborów mieścił się Hotel Victoria. Na jego sali odbywały się spotkania polskich organizacji społecznych. Urządzano tam również wiece. W 1904 roku zorganizowano tam zebranie Kółka Rolniczego, na którym podjęto decyzję o założeniu Spółdzielni „Rolnik”. Gdy w 1906 roku wprowadzono naukę religii w języku niemieckim w Hotelu Victoria zwołano wiec obywateli. Pod koniec grudnia 1918 roku odbyła się tam narada polskich konspiratorów, na której zapadła decyzja o rozpoczęciu przygotowań do powstania w Śremie – czytamy na stronie ŚOK.

To tylko jedna z historii, jakie pojawiły się na stronie Śremskiego Ośrodka Kultury. Być może dzięki Wam dowiemy się o kolejnych ciekawostkach z działalności kina.

Źródłofot. ŚOK

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...