31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościWARP: Nabór wniosków jest ważny
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

WARP: Nabór wniosków jest ważny

Sierpniowy nabór wniosków w ramach projektu Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa, choć wzbudzał sporo kontrowersji, jest ważny. Tak wynika z informacji opublikowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

„Afera grantowa”, jak o sprawie mówiło się od końca sierpnia ma swój finał. Kontrola zlecona przez Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, wykazała, że system nie zawiódł i działał prawidłowo. Audyt wykazał także, że w kilku przypadkach zadziałały tzw. boty, ale była to liczba bardzo mała w skali całości.

Drugie pytanie, które zadaliśmy kontrolerom – czy system zawierał mechanizmy preferujące określoną kategorię wniosków – żeby pewna grupa dostała się na listę innymi drzwiami. Zweryfikowano to negatywnie. Pytaliśmy też, czy system zawierał elementy, które czyniły go podatnym na zewnętrzne ingerencje. Pomimo zidentyfikowania błędów bezpieczeństwa w tym systemie – bo nie jest to system idealny – nie zidentyfikowano śladów tego rodzaju ingerencji – przekazuje Marek Woźniak.

Jak przyznają audytorzy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, system nie był idealny i posiadał błędy bezpieczeństwa umożliwiające ingerencję, jednak jak wynika z analizy, nie było śladów wykorzystania tych luk, aby otrzymać grant finansowy.

Wątpliwości budzą jednak pewne informacje, jak wysyłanie zgłoszeń przedsiębiorców z jednego adresu IP. Najwięcej takich wniosków z jednego adresu IP było aż 25. W dwóch przypadkach z tego samego adresu złożono po 9 wniosków. Jak mówi marszałek Woźniak, te sytuacje wymagają dodatkowego sprawdzenia oraz uzyskania uzupełniających wyjaśnień od wnioskodawców.

Przeprowadzenie opisanych działań sprawdzających pozwala stwierdzić, iż pomimo zidentyfikowanych słabości systemu informatycznego, konkurs został przeprowadzony zgodnie z regulaminem, a wyłoniona w jego wyniku lista pozwoli na otrzymanie dotacji przez przedsiębiorców, którzy zgodnie z obowiązującymi regułami, złożyli swoje wnioski. Nie ma więc podstaw do unieważnienia konkursu grantowego z dnia 24.08.2020 r – kwituje Marek Woźniak.

Do podziału było 95 milionów zł. Pieniądze do przedsiębiorców mają trafić jeszcze do grudnia. Cała pula, jak wynika z informacji WARP rozeszła się w niespełna minutę.

Na internetowej stronie Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości znajduje się lista ponad 2850 podmiotów, wraz z czasami złożenia wniosku, które załapały się na grant.

Źródłofot. WARP
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe