9.4 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Tak funkcjonuje śremska porodówka
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak funkcjonuje śremska porodówka

To dla nich bardzo trudna sytuacja. Kobiety ciężarne dziś nie tylko martwią się o swoje nienarodzone dzieci, sen z powiek zabiera im także obawa o przebieg porodu. Martwią się czy w dobie pandemii szpital stanie na wysokości zadania i zapewni im bezpieczny poród. W związku z tym poprosiliśmy Michała Sobolewskiego, prezesa Szpitala Powiatowego w Śremie o odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania.

Do naszej redakcji zwróciła się jedna z przyszłych mam. – W związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju kobiety ciężarne, o których często się zapomina (jako jedna z grup ryzyka,) zostały postawione w trudnych sytuacjach. Szpital w Śremie był jednym z pierwszych, który w trosce o dobro rodzących przywrócił porody rodzinne w maju tego roku. Obecnie jest jednym z niewielu w okolicy, które ponownie zawiesiły takie porody. Zastanawiające jest, że szpitale w Poznaniu, w których porodów jest dużo więcej, ich nie zawiesiły. Mało tego, nie wymagają testu na covid – pisze pani Monika. Jej zdaniem kobiety zamiast cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko, w większości przechodzą ogromny stres, ponieważ nie wiedzą na czym stoją. Tym bardziej nie wiedzą, który szpital wybrać, bo w każdym obecnie procedury są inne.

Nasza czytelniczka zastanawia się czy szpital w Śremie w ogóle bierze pod uwagę ponowne wznowienie porodów rodzinnych? Z tym i innymi pytani zwróciliśmy się do Michała Sobolewskiego, prezesa śremskiej placówki.

Tak funkcjonuje śremska porodówka

Czy szpital planuje wznowienie porodów rodzinnych?

– Szpital na bieżąco analizuje sytuację epidemiologiczną, która warunkuje ponowne wznowienie porodów rodzinnych. Chcemy by były one wznowione w naszym szpitalu najszybciej jak to możliwe. Zaznaczyć należy że nasz szpital był jednym z ostatnich jak nie ostatnim w naszym województwie, który zawiesił porody rodzinne, gdy zaczynała się druga fala pandemii w Polsce. Musimy jednak brać pod uwagę bezpieczeństwo pacjentek, noworodków i personelu. Wznowienie porodów rodzinnych niewątpliwie by podwyższyło ryzyko wyłączenia oddziału z powodów epidemiologicznych. Dlatego mając na względzie bezpieczne prowadzenie porodów na obecnym etapie utrzymujemy zawieszenie porodów rodzinnych. Będą wznowione w momencie, gdy zmniejszy się zachorowalność na Covid-19 i będzie to bezpieczne dla pacjentek, noworodków oraz personelu.

Ostatnio słyszy się, że szpital w Śremie wykonuje szybkie testy PCL* u każdej ciężarnej. Czy to prawda?

– Tak, to prawda, u każdej pacjentki ciężarnej są wykonywane testy PCL.

*PCL – szybkie testy antygenowe, które wykrywają białka otoczki wirusa.

Jeżeli tak, to dlaczego również partner nie mógłby mieć takiego testu, aby bez obaw wejść na salę i towarzyszyć partnerce w tak ważnej chwili?

– Szpital wykonuje testy swoim Pacjentkom/Pacjentom.

A co w przypadku, gdy wychodzi dodatni wynik? Jak zachowa się szpital?

– W przypadku, kiedy kobieta ciężarna lub przyjmowana do porodu posiada wynik pozytywny na obecność koronawirusa, jest konsultowana przez specjalistę ginekologa, który podejmuje decyzję czy stan pacjentki pozwala na przewiezienie jej do dedykowanego szpitala przyjmującego pacjentki z COVID-plus (Szpital Położniczy na ul. Polnej w Poznaniu) lub też lekarz podejmuje decyzję o hospitalizacji w naszym szpitalu, w wydzielonej i przygotowanej  porodówce (jeżeli poród) lub sali na Oddziale Ginekologicznej (jeżeli obserwacja Pacjentki przed porodem).

Czy placówka posiada miejsce wyznaczone dla kobiet z dodatnim wynikiem? Czy będzie ona otoczona odpowiednią opieką?

– Tak. Na bloku Porodowym jest wyznaczona sala porodowa z węzłem sanitarnym, przeznaczona dla kobiet zgłaszających się do porodu z dodatnim wynikiem. Podobnie na Oddziałach Położniczym lub Ginekologicznym, kiedy ciężarna trafia na obserwację przed terminem porodu są wydzielone pokoje izolacyjne. Personel w pełnym zakresie otacza opieką pacjentki, przy zachowaniu standardów ochrony osobistej i procedur epidemiologicznych.

Co będzie się działo po porodzie z nią i z dzieckiem? Izolacja? Na jak długo?

– Noworodek urodzony przez matkę, która jest zarażona koronawirusem zostaje izolowany i przebywa w inkubatorze do momentu uzyskania wyniku testu. Jeżeli noworodek także jest zarażony to przebywa wraz z marką w szpitalu do momentu kiedy jest taka potrzeba. W momencie kiedy adaptacja krążeniowo-oddechowa dziecka jest prawidłowa noworodek wraz z matką jest wypisywany do domu.

W sytuacji kiedy matka jest zarażona koronawirusem, a noworodek jest ujemny, wtedy dziecko jest  wypisywane do domu pod opiekę osoby zdrowej. Izolacja wynosi 10 dni. Po tym okresie noworodek może mieć kontakt z matką.

Rozmawiała Dominika Górna

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...