21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNa sygnaleDoszkalali się by chronić się przed COVID-19
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Doszkalali się by chronić się przed COVID-19

Strażacy-ochotnicy z OSP w Pyszącej mieli okazję zapoznać się z podstawami prawidłowej ochrony indywidualnej ratownika podczas kontaktu z osobą zakażoną COVID-19. Szkolenie wraz z demonstracją przeprowadzili instruktorzy z Med-Luk.

18 listopada w strażnicy w Pyszącej odbyło się szkolenie oraz demonstracja dla strażaków ochotników z tutejszej jednostki. Celem szkolenia było zaprezentowanie prawidłowych działań, a także wyeliminowanie błędów, z jakimi instruktorzy ratownictwa Med-Luk spotykają się, kiedy strażacy mają kontakt z osobą zakażoną COVID-19.

W obecnej sytuacji pandemicznej gdzie zespoły ratownictwa medycznego nie są w stanie dotrzeć do wszystkich pacjentów w jednym czasie z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w następnej kolejności do udzielania pomocy medycznej jest straż pożarna, a jednym z aspektów działań jest bezpieczeństwo ratownika stąd szkolenie jaki sprzęt ochrony indywidualnej używać i zakładać oraz prawidłowo przeprowadzać dekontaminacje – mówi Waldemar Bartkowiak, który prowadził szkolenie dla strażaków.

Ratownicy otrzymali szczegółowe instrukcje zawierające zarówno działania polegające na prawidłowym zminimalizowaniu zagrożenia zakażenia SARS-CoV-2 podczas działań ratowniczych, jak i następnie właściwego zdjęcia kombinezonu oraz całego osprzętu i przekazania go do pojemnika na odpady medyczne.

v

Całe szkolenie wraz z prezentacją oraz demonstracją, podczas której sami strażacy z Pyszącej mogli ubrać się w pełen kombinezon zabezpieczający zajęło nie więcej, jak dwie godziny.

Ratownicy i instruktorzy z Med-Luk przeprowadzają takie szkolenia, bo widzą coraz większe zagrożenia wynikające z COVID-19. –Profesjonalne wykonywanie zadań wiąże się z ciągłym dokształcaniem i podnoszeniem swoich kwalifikacji by zawsze być przygotowanym na różne scenariusze ratownicze – dodaje Bartkowiak. Stąd właśnie takie szkolenie.

Jak zaznacza Waldemar Bartkowiak, u większości zarażonych osób objawy rozwijają się o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, najczęściej występujące to gorączka kaszel zmęczenie rzadziej ból gardła utrata smaku i węchu takie osoby nie wymagają hospitalizacji, dlatego takie osoby stanowią największe zagrożenie dla ratowników, gdyż same mogą być nieświadome tego, że są zainfekowane.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe