5.9 C
Śrem
piątek, 4 grudnia, 2020
Strona główna Aktualności Na sygnale Doszkalali się by chronić się przed COVID-19
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Doszkalali się by chronić się przed COVID-19

Strażacy-ochotnicy z OSP w Pyszącej mieli okazję zapoznać się z podstawami prawidłowej ochrony indywidualnej ratownika podczas kontaktu z osobą zakażoną COVID-19. Szkolenie wraz z demonstracją przeprowadzili instruktorzy z Med-Luk.

18 listopada w strażnicy w Pyszącej odbyło się szkolenie oraz demonstracja dla strażaków ochotników z tutejszej jednostki. Celem szkolenia było zaprezentowanie prawidłowych działań, a także wyeliminowanie błędów, z jakimi instruktorzy ratownictwa Med-Luk spotykają się, kiedy strażacy mają kontakt z osobą zakażoną COVID-19.

W obecnej sytuacji pandemicznej gdzie zespoły ratownictwa medycznego nie są w stanie dotrzeć do wszystkich pacjentów w jednym czasie z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w następnej kolejności do udzielania pomocy medycznej jest straż pożarna, a jednym z aspektów działań jest bezpieczeństwo ratownika stąd szkolenie jaki sprzęt ochrony indywidualnej używać i zakładać oraz prawidłowo przeprowadzać dekontaminacje – mówi Waldemar Bartkowiak, który prowadził szkolenie dla strażaków.

Ratownicy otrzymali szczegółowe instrukcje zawierające zarówno działania polegające na prawidłowym zminimalizowaniu zagrożenia zakażenia SARS-CoV-2 podczas działań ratowniczych, jak i następnie właściwego zdjęcia kombinezonu oraz całego osprzętu i przekazania go do pojemnika na odpady medyczne.

v

Całe szkolenie wraz z prezentacją oraz demonstracją, podczas której sami strażacy z Pyszącej mogli ubrać się w pełen kombinezon zabezpieczający zajęło nie więcej, jak dwie godziny.

Ratownicy i instruktorzy z Med-Luk przeprowadzają takie szkolenia, bo widzą coraz większe zagrożenia wynikające z COVID-19. –Profesjonalne wykonywanie zadań wiąże się z ciągłym dokształcaniem i podnoszeniem swoich kwalifikacji by zawsze być przygotowanym na różne scenariusze ratownicze – dodaje Bartkowiak. Stąd właśnie takie szkolenie.

Jak zaznacza Waldemar Bartkowiak, u większości zarażonych osób objawy rozwijają się o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, najczęściej występujące to gorączka kaszel zmęczenie rzadziej ból gardła utrata smaku i węchu takie osoby nie wymagają hospitalizacji, dlatego takie osoby stanowią największe zagrożenie dla ratowników, gdyż same mogą być nieświadome tego, że są zainfekowane.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

5 powodów, dla których warto zdecydować się na rolety zewnętrzne

Termoizolacja i designerski wygląd, to tylko dwie z podstawowych zalet posiadania rolet. Można powiedzieć, że rolety zewnętrzne, to współczesna, ulepszona wersja okiennic. Niegdyś ludzie montowali...