-5.3 C
Śrem
poniedziałek, 18 stycznia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Pomoc dla osób bezdomnych w czasie pandemii
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Pomoc dla osób bezdomnych w czasie pandemii

Zima za pasem. Nadszedł czas kiedy musimy pamiętać o osobach bezdomnych. To dla nich krytyczny moment, a ze względu na panującą pandemię sytuacja jest wyjątkowo trudna. Już nie wystarczy być trzeźwym, by otrzymać nocleg w schronisku dla bezdomnych. Konieczny jest negatywny wynik testu na COVID-19 lub odbyta kwarantanna.

Okres jesienno-zimowy jest trudnym czasem dla osób w kryzysie bezdomności, a ze względu na panującą pandemię sytuacja jest wyjątkowo trudna. Konieczna jest wzmożona koordynacja działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym oraz podjęcie szczególnych starań w celu przygotowania się do okresu zimowego – mówią urzędnicy

Co roku wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek opracowują wspólny plan wsparcia osób bezdomnych. Bezdomni mogą liczyć na pomoc policjantów i strażników miejskich, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie i Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, wolontariuszy świadczących pomoc dla osób bezdomnych, a także samych mieszkańców gminy Śrem.

Za koordynację działań odpowiada Ośrodek Pomocy Społecznej, który we współpracy z Fundacją na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem prowadzi szereg działań pomocowych i aktywizacyjnych. –  OPS kieruje do placówki noclegowej, wspiera w realizacji zadań aktywizujących w Klubie Integracji Społecznej i Centrum Integracji Społecznej, udziela pomocy finansowej i rzeczowej, zapewnia osobom tego pozbawionym jeden gorący posiłek dziennie – zapewniają urzędnicy śremskiego ratusza.

Tymczasem tegoroczne działania, ze względu na pandemię, objęte są dodatkowymi obostrzeniami sanitarnymi. Już nie wystarczy być trzeźwym, by otrzymać nocleg w schronisku dla bezdomnych. Pracownicy Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, którzy prowadzą schronisko dla bezdomnych, muszą mieć pewność, że nowy lokator jest zdrowy. Niestety w gminie Śrem nie ma izolatorium, w którym osoba bezdomna mogłaby przejść kwarantannę. Jak zatem sobie radzą?

– Okres pandemii jest dla wszystkich bardzo trudny. Schronisko w Śremie, które praktycznie jest zapełnione w 85 procentach jest miejscem, w którym przebywają osoby bezdomne bardzo często znajdujące się również w grupie ryzyka ze względu na różne choroby współistniejące. Dlatego bardzo restrykcyjnie przestrzegamy wszystkich zasad sanitarnych na terenie placówki. Mieszkańcy mają obowiązek dezynfekcji rąk, noszenia maseczek na terenie schroniska, ograniczenie do minimum opuszczania schroniska w celach innych niż lekarz, zakupy. Środki ochrony zapewniamy w swoim zakresie przy bardzo dużym wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu – wyjaśnia Anna Sobieraj z Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem.

Już nie wystarczy być trzeźwym, by otrzymać nocleg w schronisku dla bezdomnych.

W związku z tym również przyjęcia nowych osób muszą odbywać się w sposób bezpieczny do pozostałych mieszkańców. Dlatego w czasie pandemii koronawirusa pracownicy Fundacji wypracowali zasady przyjmowania osób bezdomnych do schroniska. I tak w przypadku:

  • osób uzależnionych, kierowane są na leczenie detoksykacyjne lub długoterminowe gdzie pobyt ten kwalifikujemy na poczet odbytej kwarantanny. Z zaznaczeniem, że po opuszczeniu oddziału leczenia, kierowca Fundacji odbiera pacjenta i przewozi bezpośrednio do schroniska, aby uniknąć transportu komunikacją zbiorową.
  • osób, które nie kwalifikują się na odbycie leczenia mogą zostać przyjęte do schroniska, ale podczas przyjęcia muszą okazać się aktualnie zrobionym negatywnym wynikiem
    na COVID-19 lub być po odbytej kwarantannie.

– W przypadku wykonania w/w badań osoby zainteresowane mogą zwrócić się o pomoc finansową do OPS lub o wyznaczenie miejsca do odbywania należytej kwarantanny przed przyjęciem – wyjaśnia Anna Sobieraj.

Poniżej prezentujemy listę z numerami telefonów jednostek, których zadaniem jest opieka nad osobami bezdomnymi oraz niesamodzielnymi.

Już nie wystarczy być trzeźwym, by otrzymać nocleg w schronisku dla bezdomnych.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Najczęściej czytane

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...

Ruszyły prace wokół ścieżki pieszo-rowerowej do Zbrudzewa

Kładka pieszo-rowerowa nad kanałem ulgi i ścieżka pieszo-rowerowa do Zbrudzewa oraz w kierunku Mechlina to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. W...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...