24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremPolityką trzeba się interesować, bo polityka interesuje się mną
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Polityką trzeba się interesować, bo polityka interesuje się mną

Jest młoda i bardzo wrażliwa na ludzką krzywdę. Od kilku tygodni studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Pisze wiersze, maluje, a nawet rzeźbi. Od zawsze interesuje się sztuką i… polityką. Olga Rydzewska ma dopiero 19 lat, a już udało jej się porwać tłumy śremian. Jak to robi?

We wtorkowe popołudnie spotykamy się z Olgą w jej mieszkaniu. Mimo że pochłonęły ją studia znajduje dla nas chwilę, by porozmawiać o tym co ją denerwuje i martwi. Obiecuję jej, że zajmę jej tylko chwilę. Tymczasem rozmawiamy ponad godzinę o aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Skupiamy się na ostatnich wydarzeniach, które spowodowały, że setki tysięcy Polek i Polaków wyszły na ulice. Jestem zdumiona jej wiedzą i troską o los młodych ludzi.

Olga masz zaledwie 19 lat. Poznaliśmy cię jako charyzmatyczną osobę, która zmobilizowała śremianki do wyjścia na ulicę. Kim zatem jesteś prywatnie?

– Zaczęłam studia dziennikarskie. Przede wszystkim interesuję się sztuką. Lubię pisać wiersze oraz prozę, którą publikuję na Instagramie. Ponadto maluję, rysuję, a nawet próbuję rzeźbić w glinie. Pochłania mnie też działalność społeczna. Od zawsze działałam w szkolnym wolontariacie. To jest mi bardzo bliskie. Lubię spędzać czas z ludźmi i tego właśnie w tej chwili najbardziej mi brakuje.

Kto zatem zaszczepił w tobie tę miłość do ludzi, do aktywności społecznej?

– Tym zaraziłam się i w domu, i w szkole. Moi rodzice zawsze dawali mi pełną wolność i nigdy nie sugerowali mi czy i jak powinnam myśleć. Nigdy mi nic nie narzucano. Mimo że moje poglądy, mamy i babci często się różnią to nigdy na siłę nie próbujemy się przekonać, lecz akceptujemy siebie i własne zdanie nawzajem.

Czy w domu otwarcie rozmawiacie na trudne tematy?

– Tak, jak najbardziej. W moim domu polityka była od zawsze. Mówiono mi, że polityka jest ważna i że powinnam się polityką interesować, bo polityka interesuje się mną. I tego nie wolno lekceważyć! Ponadto ogromną lekcję obywatelskości dała mi szkoła. W szkole była wolność wypowiedzi. Nauczyciele byli bardzo ciepli i otwarci. Zwracali również uwagę na poczucie obywatelskości. Każda moja inicjatywa była akceptowana i pchana do przodu. Nigdy nikt mi nie mówił, że myślę i robię źle. To dotyczyło między innymi strajku klimatycznego.

Co zatem zadecydowało, że stałaś się nieformalną liderką śremskiego Strajku Kobiet?

– Gdy usłyszałam, że Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie aborcji to we mnie coś pękło. Przez cały dzień totalnie nie mogłam dojść do siebie. Przepłakałam całą noc, a jestem raczej silną osobą. Wtedy już wiedziałam, że tak nie może być. Moja koleżanka zaproponowała mi wyjazd na strajk do Poznania. Wolałam jednak zostać w Śremie i zrobić coś na miejscu. Otrzymałam ogromne wsparcie ze strony moich przyjaciół. Założyliśmy wydarzenie na facebooku. Kompletnie jednak nie uważam, aby to wszystko to była tylko moja zasługa. Zrobiliśmy to razem…

Cały wywiad przeczytacie w czwartkowym wydaniu TZŚ

Polityką trzeba się interesować, bo polityka interesuje się mną

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe